Bresser Messier NT 203/1000mm OTA + sluneční filtr

14 000 Kč s DPH
5-6 prac. dní - V současné době se díky prodlevám při vyskladňování z hlavního evropského skladu může doba dodání prodloužit. Děkujeme za pochopení.
ks

Hvězdářský dalekohled se zrcadlovým objektivem typu Newton.
Průměr zrcadla 203mm | ohnisková délka 1000mm | aperturní poměr f/4,9.
Výtah ostření Hexafoc 2,5" s adapterem 2" na 1,25".
Samostatný tubus s optikou bez stativu a montáže.

Zásilka obsahuje 1 balík o hmotnosti 16kg.

Více

Výrobce: BresserKód produktu: 4803100

Zrcadlový hvězdářský dalekohled vhodný na vizuálního pozorování a fotografování Měsíce, planet i jasnějších mlhovin, galaxií, hvězdokup a dalších objektů ve vesmíru. 

V tomto případě se jedná o tubus s optikou a obručemi bez montáže.

Hlavní vlastnosti dalekohledu: 

 • Zrcadlový dalekohled s průměrem 203mm, ohniskovou délkou 1000mm a apreturním poměrem f/5.

 • Parabolizované hlavní zrcadlo. Získáte velmi ostrý obraz v celém zorném poli.

 • Systém ostření Hexafoc 2.5" se šikmým hřebínkovým ostřením. Výstup pro okuláry o průměru 2" a 1.25". Možnost dokoupit redukci pro duální ostření v poměru 1:8 (obj. č. 0625720)

 • Délka výsunu výtahu pro možné ostření je 60mm.

 • Koncovka okulárového výtahu je osazena závitem pro připojení T-2 kroužku. Pokud budete chtít připojit DSLR fotoaparát, stačí pořídit vhodný T-2 kroužek pro Vaši zrcadlovku.

 • Průměr sekundárního zrcátka je 60mm.

 • Velké adjustační šroubky pro snadnou kolimaci.

 • Dalekohled je možné osadit komakorektorem Explore Scientific (obj. č. 0510330) pro redukci komatické aberace, astigmatismu a sklenutí zorného pole. Získáte tak ostrý snímek až do krajů zorného pole.

 • Kovový tubus je osazený obručemi s montážní lištou o standardní šířce 44mm. Tubus tak můžete použít na většinu EQ montáží (EXOS, MON, EQ-5,LXD75...)

 • Dalekohled je vybavený optickým hledáčkem 8x50 se záměrným křížem.

 • Hlavní zrcadlo je ukotveno na 6-ti bodech s možností plynulého centrování. Velké adjustační šroubky umožní snadné nastavení zrcadla pokud bude potřebovat docentrovat.

 • Dalekohled je dodávaný s okulárem Plossl 26mm (zvětšení 38x).

 • Hmotnost tubusu dalekohledu včetně příslušenství je 11,2kg

 • Průměr tubusu je 250mm.

 • Délka tubusu je 940mm.

SLUNEČNÍ FILTR

                                 

součástí teleskopu je certifikovaný filtr na pozorování Slunce - Solarix. Můžete jej použít pro bezpečné pozorování slunečních skvrn, zatmění a přechodů planet přes sluneční kotouč. Filtr je vestavěný v objímce, kterou lze snadno nasadit na přední část tubusu před objektiv. Filtr dává obraz Slunce v přirozených žlutých barvách.

Během jasného dne lze s nasazeným slunečním filtrem pozorovat sluneční erupce, granulaci, přelety letadel nebo ISS před slunečním diskem a samozřejmě také zatmění Slunce.

Důležitá poznámka - při pozorování Slunce věnujte pozornost bezpečnosti.

Vždy používejte kvalitní sluneční filtr. Filtr musí být dobře nasazený na tubusu a nesmí být nijak poškozený.

Před nasazením filtru nejprve nasměrujte teleskop tak, aby byl namířený na oblohu mimo Slunce a zkontrolujte pohledem, zda je sluneční filtr nepoškozený. Nasaďte filtr na tubus a ujistěte se, že pevně drží, případně objímku zajistěte proti vypadnutí lepicí páskou.

Nenechávejte děti a nepoučené osoby s teleskopem (zejména během dne) bez dozoru zodpovědné osoby. Při pohledu do Slunce i na jen malý okamžik může dojít k nevratnému poškození zraku!!!

Po pozorování Slunce opět natočte teleskop tak, aby nesměřoval na Slunce ani do jeho blízkosti.

Obsah balení:

Sada obsahuje tubus s optikou, okulár SP 26mm, hledáček 8x50mm, CD s astronomickým softwarem, otočnou mapu oblohy, mapu Měsíce, sluneční filtr.

Záruka: ze zákona 2 roky, výrobce poskytuje po registraci záruku 10 let.

PARAMETRY:

Tubus s optikou:
Optický systém zrcadlový, Newton, parabolizované zrcadlo, BK7
Průměr 203mm
Ohnisková délka 1000mm
Relativní apertura f/4,9
Průměr sekundárního zrcátka 60mm
Max. využitelné zvětšení 406x
Výtah ostření Hexafoc 2,5", šikmý hřebínek
Výstupní průměr pro okuláry 2" s adapterem na 1,25" (součástí adapteru je T-2 závit)
Hledáček optický 8x50
Okulár v sadě SPL 26mm (1,25"), zvětšení 38x
Rozměry tubusu
940 x 250mm
Hmotnost tubusu
8,7kg (bez příslušenství) / 11,2kg (vč. příslušenství)

DOPORUČENÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ - OKULÁRY:

 • Pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Okulár vytváří výsledný obraz, který pozorujeme okem.

 • Většinou se teleskopy dodávají se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se o okuláry, které lze běžně používat pro první pohledy novým dalekohledem. Výrobci předpokládají, že si pozorovatelé postupně vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud tedy chcete lépe využít možnosti Vašeho dalekohledu, poohlédněte se i po nějakých jiných okulárech, než jsou tyto setové.

 • Okuláry s kvalitní optikou, které, byť jsou většinou dražší, dávají lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár výrazně zlepší obraz také u jednoduchých teleskopů.

 • Okulár zvětšuje obraz vytvořený objektivem dalekohledu. Zvětšení lze snadno spočítat podle jednoduchého vzorečku: Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm). Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

V tabulce níže jsou uvedené ohniskové délky okulárů vhodné pro tento teleskop s objektivem 203/1000, f/5 rozdělené podle typu zvětšení:

POPIS TYPU ZVĚTŠENÍ

ZVĚTŠENÍ OKULÁRY

Max. konstrukční (2xD, pupila 0,5mm)

Max. technické zvětšení dosažitelné optickou soustavou za ideálních podmínek. Lze jej použít na rozlišení dvojhvězd nebo testování optické soustavy za ideálních podmínek, ale pro běžná pozorování je díky rušivým vlivům v atmosféře a limitům teleskopu málo používané.

cca 406x okuláry 2,5mm

Extra velké (pupila 0,7-1mm)

Velké zvětšení pro sledování těsných dvojhvězd a jemných detailů např. na kotoučcích jasných planet nebo na povrchu Měsíce. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Kvalita obrazu při těchto zvětšeních je hodně závislá na pozorovacích podmínkách a tepelných turbulencích v atmosféře.

cca 200x - 285x okuláry 5mm - 3,5mm

Optimální velké (pupila 1-2mm)

Vhodné pro rozlišení dvojhvězd a pozorování jemných detailů na kotoučcích jasných planet a Měsíce. Vhodné i pro vyhledávání menších jasnějších galaxií a mlhovin. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Na ostrosti a rozlišení se může projevovat tepelné proudění v atmosféře.

cca 100x - 200x okuláry 10mm - 5mm

Optimální střední (pupila 2-3mm )

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Výstupní pupila 2,4mm je nejlepší pro maximální využití rozlišovací schopnosti oka. Navíc je při těchto zvětšeních ještě zachovaný dobrý plošný jas, takže můžete pěkně pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních).

cca 67x - 100x okuláry 15mm - 10mm

Střední (pupila 3-4mm) - dobrý jas a šířka zorného pole

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Obraz má při těchto zvětšeních ještě velmi dobrý plošný jas a široké zorné pole, takže můžete pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních). Menší zvětšení poskytuje i možnost vidět větší úsek oblohy.

cca 50x - 67x okuláry 20 - 15mm

Malé (pupila 4-6mm) - velká světelnost a zorné pole

Menší zvětšení, ale lepší plošný jas a širší zorné pole. Pohodlně uvidíte větší úsek oblohy. Používá se pro snadnější vyhledávání a identifikaci objektů. Vhodné pro sledování rozlehlejších kulových hvězdokup a jasnějích mlhovin a galaxií např. z Messierova katalogu. Pozn. jelikož se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, může se v některých případech stát, že tohoto malého zvětšení nelze dosáhnout.

cca 33x - 50x okuláry 30mm - 20mm

Nejmenší (pupila 7mm) - max. světelnost

Nejmenší zvětšení, které poskytuje výstupní pupilu o průměru cca 7mm. Oko, které má ve tmě průměr zorničky cca 7mm tedy může využít velké množství světla. V těchto případech je zvětšení tak malé, že je možná lepší použít běžný binokulární dalekohled. Navíc se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, takže dosažitelnost tohoto zvětšení není s běžným příslušenstvím mnohdy ani možná.

cca 28x okuláry 35mm

 

Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

Typ objektivu zrcadlový - Newton
Průměr objektivu 203mm (8")
Ohnisková délka 1000mm
Relativní apertura (světelnost) f/5
Optický materiál borosilikátové sklo
Typ hledáčku Optický 8x50mm
Okuláry v sadě SP 26mm (31,7mm)
Průměr okuláru 31,7mm (1,25"), 50,8mm (2")
Průměr sekundárního zrcátka 60mm
Ostření teleskopu Hexafoc - šikmý hřeben
Dalekohledy BRESSER Messier NT - zrcadlové, Messier NT 203/1000