Dalekohledy, které jsou svou konstrukcí vhodné na loď nebo jachtu. Jsou vodotěsné a odolné i proti slané vodě. Optimální zvětšení námořních dalekohledů je 7x a průměr objektivu 50mm. Při těchto parametrech mají jachtařské dalekohledy velké zorné pole a výbornou světelnost. Můžete jimi velmi dobře pozorovat okolí i z houpající se paluby lodi a zároveň i v šeru po západu Slunce nebo ráno před východem. Námořní dalekohledy většinou zůstávají na palubě a není potřeba je přenášet na dlouhé vzdálenosti, jako jiné typy dalekohledů. Výrobci si proto dovolují použít velké hranoly, číKompas v zorném poli námořního dalekohledumž dosáhnou i výborné světelnosti a lodní dalekohledy pak dávají jasný a ostrý obraz - mají vynikající výkon i za jasné nebo měsíční noci. Robustnější rozměry lodních dalekohledů nejsou, z výše uvedených důvodů, tak podstatné.

Většina námořních dalekohledů má v zorném poli záměrný kříž dělený na menší stupně, který slouží k přesnějšímu náměru a dílky lze použít pro přibližné stanovení vzdálenosti nebo velikosti objektu. Některé dalekohledy mají na jednom z tubusů přepočítací stupnici, která zpřesňuje odhad vzdálenosti nebo velikosti objektu podle dílků v zorném poli.

Některé jachtařské lodní dalekohledy mají ve spodní části zorného pole malé okénko, v němž je vidět azimutální stupnice kompasu. Kompas (analogový nebo digitální) vám pomůže určit azimut ve směru, kterým se právě díváte.