Teleskopy Ritchey-Chretien

Optický systém Ritchey Chretien byl primárně vyvinutý pro astrofotografii. Obsahuje dvě zrcadla, která mají hyperbolický tvar a vzájemně vytváří velmi ostrý obraz s velkým zorným polem. Soustava optických ploch ve tvaru rotačního hyperboloidu koriguje optické vady mimo hlavní optickou osu v krajích zorného pole - komu a sférickou vadu. Systém RC navíc nemá jiné vady, které jsou běžné u systémů Newton nebo Schmidt-Cassegrain.

Systém Ritchey–Chrétien vyvinuli v roce 1910 americký astronom George Willis Ritchey a francouzský astronom Henri Chrétien. V současnosti se systémy RC používají u většiny moderních observatoří světa včetně Hubble Space Telescope, teleskopů na observatoři W.M.Keck i ESO Very Large Telescope.

Výroba hyperbolických zrcadel je velmi náročná na přesnost, proto i cena těchto dalekohledů bývá poměrně vysoká. Díky moderním technologiím je však nyní možné vyrobit kvalitní RC systémy, které jsou cenově dostupnější. Tyto dalekohledy jsou sice určené pro astrofotografii, nicméně jsou velmi často používané i pro vizuální pozorování, protože dávají ostrý obraz bez aberací. Díky uspořádání zrcadel mají také malé rozměry a jsou tedy velmi praktické.

Rádce

Jak vybrat hvězdářské dalekohledy a astronomické teleskopy

Hvězdářské dalekohledy

Přehled základních vlastností a typů astronomických teleskopů. Článek obsahuje také velikostní srovnání jednotlivých typů dalekohledů vzhledem k výšce pozorovatele.