Vixen A80 Mf - 80/910 achromatický refraktor + montáž Porta II

15 275 Kč s DPH
5-6 prac. dní - V současné době se díky prodlevám při vyskladňování z hlavního evropského skladu může doba dodání prodloužit. Děkujeme za pochopení.
ks

Hvězdářský teleskop s achromatickým čočkovým objektivem.
Průměr 80mm | ohnisková délka 910mm | aperturní poměr f/11,3.
Velmi kvalitní achromatický objektiv.
Dodávaný na montáži Porta II.

Zásilka obsahuje 2 balíky o hmotnosti 4,5kg a 6kg.

Více

Výrobce: VixenKód produktu: X002519

Velmi kvalitní čočkový teleskop s vynikajícím achromatickým objektivem.

Výborný pro pozorování Měsíce a jasných planet Sluneční soustavy. Rovněž jím lze nalézt jasnější kulové hvězdokupy, dvojhvězdy, galaxie a mlhoviny. Dává velmi pěkný obraz při pozorování kráterů na Měsíci nebo prstenců planety Saturn.

Aperturní poměr f/11,3 poskytuje optimální kontrast a zaručuje minimalizaci barevné vady.

Teleskop má velmi dobrou kvalitu optiky a mechanického zpracování.

Doporučujeme pro začínající a příležitostné pozorovatele.

Teleskop je v tomto případě dodávaný na montáži Vixen Porta II AZ. Obruče na tubusu jsou spojené lištou typu Vixen o standardní šířce. Teleskop tedy snadno upevníte také k většině astronomických montáží s drážkou typu Vixen.

VLASTNOSTI:

 • Objektiv tvoří achromatický čočkový objektiv o průměru 80mm s ohniskovou délkou 910mm a světelností f/11,3.

 • Všechny optické povrchy jsou opatřené vícenásobnými antireflexními vrstvami MC (multi-coating) pro lepší přenos světla a kontrast.

 • V sadě jsou dva okuláry Plossl 20mm (zvětšení 46x) a Plossl 6,3mm (zvětšení 145x). Můžete použít i další okuláry a průměru 1,25" (31,7mm).
 • Ostření zajišťuje jemný hřebenový převod, který má dostatečnou přesnost pro zaostření detailů.

 • Koncovka výtahu ostření má průměr 1,25" (31,7mm) a vnější T-2 závit pro T-2 adapter. K dalekohledu můžete tedy připojit DSLR zrcadlovku a pokusit se pořídit snímky povrchu Měsíce. K tomu budete potřebovat T-2 kroužek pro váš fotoaparát. Zakoupit můžete na webu v části "T-2 kroužky" .

 • Součástí je optický hledáček 6x24mm se záměrným křížem pro snadné vyhledání objektů.

 • Dalekohled má kvalitní optiku, je v celokovovém provedení a zpracování mechanických prvků je velmi pečlivé..

 • Tubus má rozměry pouhých 90x860mm a hmotnost 3,3kg.

Balení obahuje: tubus s optikou, obruče s lištou Vixen o šířce 44mm, okuláry, optický hledáček 6x24mm.

PARAMETRY:

Tubus s optikou:
Optický systém čočkový achromat s MC antireflexními vrstvami
Průměr 80mm
Ohnisková délka 910mm
Relativní apertura f/11,3
Max. využitelné zvětšení 160x (za ideálních podmínek)
Rozlišovací schopnost (teoretická, Dawes limit) 1,45"
Mezní hvězdná velikost (teoretická) 12,2mag.
Výtah ostření hřebenové ostření
Výstupní průměr pro okuláry 1,25" (31,7mm)
Hledáček optický 6x24mm
Okulár v sadě PL 20mm (46x), PL 6,3mm (145x)
Rozměry tubusu
90 x 860mm
Hmotnost tubusu
3kg
Barva bílá
Montáž Porta II AZ

MONTÁŽ

Montáž Vixen Porta II AZ je praktická a snadno přenositelná montáž pro různé teleskopy.

Jedna z nejprodávanějších alt-azimutálních montáží. Vhodná pro začátečníky i zkušené pozorovatele.

Alt-azimutální montáž PORTA II má velmi dobrou tuhost, stabilitu a přenosnost.

Pokud je teleskop osazený standarní lištou typu Vixen (což je u velké většiny tubusů samozřejmostí) snadno jej upevníte do rybiny typu Vixen na montáži a zajistíte aretačním šroubem.

Montáž má neomezené šnekové převody pro jemné posuvy v obou osách.

Ručně natočíte montáž s teleskopem ve směru, kterým potřebujete a jemnými posuvy pohodlně vycentrujete obraz.

 • Max. nosnost montáže je 5kg. U delších refraktorů počítejte s mírným chvěním při nastavení, které je způsobené délkou tubusu.

 • Hmotnost montáže se stativem je 5,7kg.

 • Výška stativu je nastavitelná v rozmezí 70cm - 120cm.

Montáž upevníte k hliníkovému stativu pomocí středového šroubu.

Stativ má dvě vysunovací sekce. Celkovou výšku lze nastavit od 70cm - 120cm.

Uprostřed stativu je odkládací přihrádka na příslušenství.

Sestavení montáže a teleskopu je velmi snadné a rychlé.

DOPORUČENÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ - OKULÁRY:

 • Pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Okulár vytváří výsledný obraz, který pozorujeme okem.

 • Většinou se teleskopy dodávají se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se okuláry, které lze běžně používat pro první pohledy novým dalekohledem. Výrobci předpokládají, že si pozorovatelé postupně vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud tedy chcete lépe využít možnosti Vašeho dalekohledu, poohlédněte se i po nějakých jiných okulárech, než jsou tyto setové.

 • Okuláry s kvalitní optikou, které, byť jsou většinou dražší, dávají lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár výrazně zlepší obraz také u jednoduchých teleskopů.

 • Okulár zvětšuje obraz vytvořený objektivem dalekohledu. Zvětšení lze snadno spočítat podle jednoduchého vzorečku: Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm). Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

V tabulce níže jsou uvedené ohniskové délky okulárů vhodné pro tento teleskop s objektivem 80/910, f11,3 rozdělené podle typu zvětšení:

POPIS TYPU ZVĚTŠENÍ

ZVĚTŠENÍ OKULÁRY

Max. konstrukční (2xD, pupila 0,5mm)

Max. technické zvětšení dosažitelné optickou soustavou za ideálních podmínek. Lze jej použít na rozlišení dvojhvězd nebo testování optické soustavy za ideálních podmínek, ale pro běžná pozorování je díky rušivým vlivům v atmosféře a limitům teleskopu málo používané.

cca 160x okuláry kratší než 5.6mm

Extra velké (pupila 0,7-1mm)

Velké zvětšení pro sledování těsných dvojhvězd a jemných detailů např. na kotoučcích jasných planet nebo na povrchu Měsíce. Kvalita obrazu při těchto zvětšeních je hodně závislá na pozorovacích podmínkách a tepelných turbulencí v atmosféře.

cca 80x - 114x okuláry 11mm - 8mm

Optimální velké (pupila 1-2mm)

Vhodné pro rozlišení dvojhvězd a pozorování jemných detailů na kotoučcích jasných planet a Měsíce. Vhodné i pro sledování jasnějších galaxií a mlhovin. Na ostrosti a rozlišení se může projevovat tepelné proudění v atmosféře

cca 40x - 80x okuláry 22mm - 11mm

Optimální střední (pupila 2-3mm )

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Oko má nejlepší rozlišovací schopnost při průměru zorničky cca 2,4mm. Navíc je při těchto zvětšeních ještě zachovaný dobrý plošný jas, takže můžete pěkně pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních).

cca 27x - 40x okuláry 33mm - 22mm

Střední  (pupila 3-4mm)

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Navíc je při těchto zvětšeních ještě zachovaný dobrý plošný jas a zorné pole, takže můžete pěkně pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních). Menší zvětšení poskytuje i možnost vidět větší úsek oblohy.

cca 20x - 27x okuláry 45mm - 33mm

Malé (pupila 5-6mm) - velká světelnost

Menší zvětšení, ale lepší plošný jas a širší zorné pole. Pohodlně uvidíte větší úsek oblohy. Používá se pro snadnější vyhledávání a identifikaci objektů. Vhodné pro sledování rozlehlejších kulových hvězdokup a jasnějích mlhovin a galaxií např. z Messierova katalogu. Pozn. jelikož se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, může se v některých případech stát, že tohoto malého zvětšení nelze prakticky dosáhnout.

cca 13x - 16x okuláry 70mm - 56mm

Nejmenší (pupila 7mm) - max. světelnost

Nejmenší zvětšení, které poskytuje výstupní pupilu o průměru cca 7mm. Oko, které má ve tmě průměr zorničky cca 7mm tedy může využít velké množství světla. V těchto případech je zvětšení tak malé, že je možná lepší použít běžný binokulární dalekohled. Navíc se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, takže dosažitelnost tohoto zvětšení není s běžným příslušenstvím mnohdy ani možná.

cca 12x a méně okuláry větší než 70mm

Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je originálně vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

Typ objektivu čočkový achromat
Průměr objektivu 80mm
Ohnisková délka 910mm
Relativní apertura (světelnost) f/11,3
Dalekohledy VIXEN Vixen A - achromat