Omegon Pro APO AP 106/700 Triplet ED FCD-100

51 974 Kč s DPH
2-4 prac. dny - V současné době se díky prodlevám při vyskladňování z hlavního evropského skladu může doba dodání prodloužit. Děkujeme za pochopení.
ks

Teleskop s apochromatickým objektivem.
Hoya ED sklo FCD100 - made in Japan.
Průměr 106mm | ohnisková délka 700mm, f/6,6.
Kvalitní refraktor pro vizuální pozorování i astrofoto.
3,5" výtah ostření 1:10.
Včetně obručí s lištou typu GP.

Zásilka obsahuje 1 balík o hmotnosti cca 7,5kg.

Více

Výrobce: OmegonKód produktu: 69871

106mm čočkový Apochromát s ED objektivem z japonského skla v klasickém čistém designu.

Teleskop Omegon Apochromat 106/700 poskytuje čisté barvy a obraz ostrý jako břitva.

Díky kvalitnímu triplet objektivu z optického skla Hoya ED FCD100 s velmi nízkou disperzíje vyráběném v Japonsku je tento dalekohled jedním z nejlepších ve své třídě. Na menší montáži se tento apochromat může stát velmi oblíbeným cestovním dalekohledem pro vizuální pozorování i astrofotografii.

Hlavní výhody:

 • Objektiv tvoří apo triplet s FCD-100 ED Hoya. Vysoce kvalitní apochromat čistým barevným podáním a vysokým kontrastem a ostrostí.

 • Systém vnitřních clon proti odleskům pro lepší kontrast při vizuálním pozorování i astrofotografii.

 • Kvalitní a robustní výtah ostření o průměru 3,5" s duálním ostřením se šikmým hřebínkem a převodem 1:10. Unese i težké příslušenství až do hmotnosti 10kg. Dostatečně velký průměr umožní pohodlně používat i velkoformátové senzory od APS-C až Full Format.

 • Systém CNC obručí spojených horním madlem s drážkou pro snadné přenášení a možností upevnit další příslušenství (např. pointační dalekohled).

 • Ve spodní části jsou obruče spojené lištou typu GP pro připojení k většině standardních montáží s drážkou typu GP.

 • Patka pro upevnění hledáčku.

 • Vysunovací rosnice s aretačním šroubkem.

Vyrobený pro perfektní astrofoto

Apochromát současné doby - zobrazení tohoto dalekohledu je vynikající. Díky ED Triplet Apo objektivu se vzduchovou dává obzvláště vysoce kontrastní a obraz bez barevných vad. Uprostřed je  optické sklo FCD-100 od japonské společnosti Hoya, které je známé svou nízkou barevnou vadou. Díky tomu můžete dopřát mlhovinám a planetám velké zvětšení: obraz i přesto zůstane jasný a ostrý. Dalekohled pro všechny astro nadšence, kteří si cení vysoce kvalitního obrazu.

Optické sklo Hoya FCD100

Díky technologickým inovacím Hoya úspěšně optimalizovala hromadnou výrobu FCD100. Optické sklo s extrémně nízkou disperzí, která se dokonce blíží fluoritu. Jeho kombinací s optickým sklem s vysokým indexem lomu bylo možné dosáhnout dosud nevídané inovativní korekce chromatické aberace.

Přesný a stabilní výtah ostření otočný o 360°

Vylepšený 2,5" výtah ostření usnadňuje přesné zaostření při vizuálním pozorování i fotografování. Systém je založený na principu Crayford, ale výtah je navíc opatřený šikmým hřebínkem s jemným stoupáním. K výtahu můžete snadno připojit různé příslušenství a fotoaparáty. Díky robustnímu provedení je ostření přesné a stabilní i se zátěží do 10kg.

Celý výtah ostření je otočný o 360°, takže můžete snadno najít potřebnou polohu při fotografování.

Výtah ostření je osazený výstupem s průměrem 2" a přechodovým adapterem z 2" na 1,25" pro okuláry, kamery a diagonální zrcadla a hranoly . Navíc je tubus výtahu ostření zakončený vnitřním závitem M63 pro možnost připojení dalšího příslušenství (např. rovnače pole nebo reduktoru).

Pevné CNC obruče s držadlem a lištou GP

Celokovový Al tubus je nasunutý v pevných CNC obručích. Ty jsou v horní části spojené držadlem, které slouží jako paralelní lišta pro připojení dalšího příslušenství (např. pointačního dalekohledu apod.). Ve spodní části jsou obruče spojené lištou typu GP pro uchycení k většině standardních montáží s lištou typu GP/Vixen.

Balení obsahuje:

Teleskop, obruče s lištou a 1/4" fotozávitem, vysunovací rosnici (vnější průměr 145mm), patku pro hledáček typ Vixen, 2"/1,25" adapter pro okuláry.

PARAMETRY:

Tubus s optikou:
Optický systém čočkový apochromat se vzduchovou mezerou
Optické sklo Hoya FCD-100 ED
Průměr 106mm
Ohnisková délka 700mm
Relativní apertura f/6,6
Max. využitelné zvětšení (konstrukční) 212x
Rozlišovací schopnost (teoretická, Dawes limit) 1,1"
Mezní hvězdná velikost (teoretická) 12,8mag
Výtah ostření

3,5", šikmý hřebínek, Crayford, 1:10

výstup s vnitřním závitem M63x1

max nosnost 10kg

Výstupní průměr pro okuláry 2" s adapterem na 1,25"
Hledáček bez hledáčku, osazený patkou typu Vixen
Okulár v sadě bez okuláru (možno dokoupit)
Diagonální zrcátko bez diagonálního zrcátka (možno dokoupit)
Rozměry tubusu
560 x 110mm (vnější průměr rosnice je 145mm)
 Hmotnost tubusu
6kg

DOPORUČENÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ - OKULÁRY:

 • Pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Okulár vytváří výsledný obraz, který pozorujeme okem.

 • Většinou se teleskopy dodávají se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se okuláry, které lze běžně používat pro první pohledy novým dalekohledem. Výrobci předpokládají, že si pozorovatelé postupně vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud tedy chcete lépe využít možnosti Vašeho dalekohledu, poohlédněte se i po nějakých jiných okulárech, než jsou tyto setové.

 • Okuláry s kvalitní optikou, které, byť jsou většinou dražší, dávají lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár výrazně zlepší obraz také u jednoduchých teleskopů.

 • Okulár zvětšuje obraz vytvořený objektivem dalekohledu. Zvětšení lze snadno spočítat podle jednoduchého vzorečku: Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm). Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

V tabulce níže jsou uvedené ohniskové délky okulárů vhodné pro tento teleskop s objektivem 106/700, f/6.6 rozdělené podle typu zvětšení:

POPIS TYPU ZVĚTŠENÍ

ZVĚTŠENÍ OKULÁRY

Max. konstrukční (2xD, pupila 0,5mm)

Max. technické zvětšení dosažitelné optickou soustavou za ideálních podmínek. Lze jej použít na rozlišení dvojhvězd nebo testování optické soustavy za ideálních podmínek, ale pro běžná pozorování je díky rušivým vlivům v atmosféře a limitům teleskopu málo používané.

cca 212x okuláry 3,3mm

Extra velké (pupila 0,7-1mm)

Velké zvětšení pro sledování těsných dvojhvězd a jemných detailů např. na kotoučcích jasných planet nebo na povrchu Měsíce. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Kvalita obrazu při těchto zvětšeních je hodně závislá na pozorovacích podmínkách a tepelných turbulencích v atmosféře.

cca 106x - 150x okuláry 6,7mm - 4,7mm

Optimální velké (pupila 1-2mm)

Vhodné pro rozlišení dvojhvězd a pozorování jemných detailů na kotoučcích jasných planet a Měsíce. Vhodné i pro vyhledávání menších jasnějších galaxií a mlhovin. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Na ostrosti a rozlišení se může projevovat tepelné proudění v atmosféře.

cca 53x - 106x okuláry 13mm - 6,7mm

Optimální střední (pupila 2-3mm )

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Výstupní pupila 2,4mm je nejlepší pro maximální využití rozlišovací schopnosti oka. Navíc je při těchto zvětšeních ještě zachovaný dobrý plošný jas, takže můžete pěkně pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních).

cca 35x - 53x okuláry 20mm - 13mm

Střední (pupila 3-4mm) - dobrý jas a šířka zorného pole

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Obraz má při těchto zvětšeních ještě velmi dobrý plošný jas a široké zorné pole, takže můžete pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních). Menší zvětšení poskytuje i možnost vidět větší úsek oblohy.

cca 26x - 35x okuláry 27mm - 20mm

Malé (pupila 4-6mm) - velká světelnost a zorné pole

Menší zvětšení, ale lepší plošný jas a širší zorné pole. Pohodlně uvidíte větší úsek oblohy. Používá se pro snadnější vyhledávání a identifikaci objektů. Vhodné pro sledování rozlehlejších kulových hvězdokup a jasnějích mlhovin a galaxií např. z Messierova katalogu. Pozn. jelikož se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, může se v některých případech stát, že tohoto malého zvětšení nelze dosáhnout.

cca 18x - 26x okuláry 39mm - 27mm

Nejmenší (pupila 7mm) - max. světelnost

Nejmenší zvětšení, které poskytuje výstupní pupilu o průměru cca 7mm. Oko, které má ve tmě průměr zorničky cca 7mm tedy může využít velké množství světla. V těchto případech je zvětšení tak malé, že je možná lepší použít běžný binokulární dalekohled. Navíc se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, takže dosažitelnost tohoto zvětšení není s běžným příslušenstvím mnohdy ani možná.

cca 15x okuláry 47mm

Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

Typ objektivu čočkový ED
Průměr objektivu 106mm
Ohnisková délka 700mm
Relativní apertura (světelnost) f/6,6
Optický materiál HOYA FCD-100 optické sklo
Okuláry v sadě dodávaný bez okulárů, možno objednat dle vlastního výběru, výstupní průměr pro okuláry 2" s adapterem na 1,25"
Ostření teleskopu 3,5", šikmý hřebínek, Crayford, 1:10 výstup s vnitřním závitem M63x1 max nosnost 10kg
Montáž Bez montáže - OTA
Hmotnost 6kg
Rozměry 560 x 110mm (vnější průměr rosnice je 145mm)
Dalekohledy OMEGON Pro APO