Ultra Light Dobson 10" f/5 (254/1270mm)

24 200 Kč s DPH
5-6 prac. dní - V současné době se díky prodlevám při vyskladňování z hlavního evropského skladu může doba dodání prodloužit. Děkujeme za pochopení.
ks

Hvězdářský dalekohled se zrcadlovým objektivem typu Newton.
Průměr 254mm | ohnisková délka 1270mm | aperturní poměr f/5.
Dodávaný na montáži Dobson.
Přihradová trubková konstrukce.

Zásilka obsahuje dva kartony:
330x330x295, hmotnost 14 kg (spodní díl se zrcadlem)
395x395 x310mm hmotnost 13 kg (4 páry tyčí 1,5 kg, kola 1,2 kg, horní díl tubusu).

Více

Výrobce: Explore ScientificKód produktu: 116925

Zrcadlový hvězdářský dalekohled na montáži typu Dobson v provedení od firmy Explore Scientific má průměr zrcadla 254mm, ohniskovou délku 1270mm s aperturním poměrem f/5. Velmi moderní design s lehkou, ale velmi pevnou hliníkovou konstrukcí umožní snadný transport a ovládání dalekohledu.

Konstrukce dalekohledu je navržena a vyrobena s hlavním požadavkem na vysokou stabilitu a pevnost, ale zároveň na co nejmenší množství materiálu, pro dosažení nízké hmotnosti přístroje. Přes velký průměr zrcadla může být dalekohled snadno rozebíratelný a transportovatelný i menším automobilem.

Mechanické díly zajišťující otáčení kolem obou os jsou vyrobené s velkou přesností, aby bylo možné dosáhnout přesného otáčení dalekohledu i při velkém zvětšení.

Dalekohled má velký průměr, skvělou světelnost a velmi kvalitní optiku s vysokou rozlišovací schopností. Je ideální na pozorování mlhovin, galaxií, hvězdokup a dalších méně kontrastních objektů ve vesmíru, a díky vysoké rozlišovací schopnosti i na pozorování detalů na povrchu Měsíce a jasných planet.

Dalekohled je snadno rozebíratelný, transportovatelný a cena na průměr zrcadla je velmi příznivá. 

Vlastnosti dalekohledu:

 • Hlavní zrcadlo je vyrobené z optického borosilikátového skla s nízkou teplotní roztažností.

 • Ostření je celokovové hřebenové se šnekovým převodem a dvojstupňovou redukcí v poměru 1:10.

 • Výstup okulárového výtahu má průměr 2" (50.8mm) s redukcí na 1.25" (31.7mm).

 • Dalekohled je dodávaný v základní sadě bez okuláru.

 • Dalekohled je vybavený záměrným LED hledáčkem s červeným bodem.

 • Zdokonalená mechanika pro kolimaci sekundárního zrcátka - kolimace je díky tomu velmi snadná i bez jakéhokoli nářadí a dobře udržuje zkolimovaný přístroj i při převozu.

 • Speciální systém uložení hlavního zrcadla, díky němuž může být dalekohled kolimován z přední strany a současně je možné sledovat obraz v okuláru, je podpořen plovoucím systémem s radiálně uloženými valivými ložisky.

 • Velká kola pro otáčení ve vertikálním směru poskytují plynulý a přesný pohyb i při velkém zvětšení.

 • Jednotku sekundárního zrcátka a okulárového výtahu lze spolu s koly pro vertikální pohyb snadno složit do pevného boxu s víkem. Stejně tak i díl s hlavním zrcadlem. Složený dalekohled pak tvoří: dva boxy a hliníkové spojovací tyče.

 • Hliníková konstrukce je velmi pevná a stabilní.

 • Hliníkové profily a desky zaručují kromě pevnosti a stability i nízkou hmotnost.

 • Pro rychlejší vyrovnání teplot jsou ve spodní části s hlavním zrcadlem umístěny dva větráky.

 • Sestavení dalekohledu je rychlé, jednoduché a intuitivní. Nižší výška okuláru při pozorování v zenitu (115cm) je optimální i pro děti.

Hlavní zrcadlo a sestava sekundárního zrcadla s výtahem jsou uloženy ve dvou boxech, ze kterých se sestaví vlastní základna montáže Dobson.

Celková hmotnost 26,4 kg. Box se zrcadlem váží 14 kg, box se sekundárem a výtahem 9,7 kg, 4 páry tyčí 1,5 kg, kola 1,2 kg.

Rozměry boxů 395 x 395 x 310 mm, 330 x 330 x 295 mm, délka tyčí 700 mm.

Výška při pozorování v zenitu cca 115 cm. 

Výkonný dalekohled pro pozorování mlhovin, hvězdokup, galaxií, ale i planet a Měsíce. 

Sada obsahuje:  optický tubus s montáží, LED hledáček, transportní box, zásobník na baterie pro napájení větráčků.

PARAMETRY:

Tubus s optikou:
Optický systém zrcadlový, Newton, parabolizované zrcadlo, BK7
Průměr 254mm
Ohnisková délka 1270mm
Relativní apertura f/5
Sekundární zrcátko zastínění 24%
Max. využitelné zvětšení 500x (konstrukční)
Rozlišovací schopnost (teoretická, Dawes) 0,46"
Mezní hvězdná veliost (teoretická) 14,72 mag.
Výtah ostření

šikmý hřebínek, závit M54x0,75mm,

duální ostření 1:10

Výstupní průměr pro okuláry 2" s adapterem na 1,25"
Hledáček záměrný s červeným bodem
Okulár v sadě bez okuláru
Rozměry tubusu
1200 x 300mm
Hmotnost tubusu
13kg
Montáž
Typ montáže Dobson
Rozměry montáže

cca 500 x 500x420mm , celková výška s tubusem 1320mm,

výška okuláru nad zemí 119cm

tyč 20 x 640mm

Hmotnost montáže ---
Celková hmotnost 26,4kg
Přepravní rozměry - balík č.1 40 x 40 x 31cm, 13kg
Přepravní rozměry - balík č.2 33 x 33 x 30cm, 14kg

DOPORUČENÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ - OKULÁRY:

 • Pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Okulár vytváří výsledný obraz, který pozorujeme okem.

 • Většinou se teleskopy dodávají se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se o okuláry, které lze běžně používat pro první pohledy novým dalekohledem. Výrobci předpokládají, že si pozorovatelé postupně vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud tedy chcete lépe využít možnosti Vašeho dalekohledu, poohlédněte se i po nějakých jiných okulárech, než jsou tyto setové.

 • Okuláry s kvalitní optikou, které, byť jsou většinou dražší, dávají lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár výrazně zlepší obraz také u jednoduchých teleskopů.

 • Okulár zvětšuje obraz vytvořený objektivem dalekohledu. Zvětšení lze snadno spočítat podle jednoduchého vzorečku: Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm). Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

V tabulce níže jsou uvedené ohniskové délky okulárů vhodné pro tento teleskop s objektivem 254/1270, f/5 rozdělené podle typu zvětšení:

POPIS TYPU ZVĚTŠENÍ

ZVĚTŠENÍ OKULÁRY

Max. konstrukční (2xD, pupila 0,5mm)

Max. technické zvětšení dosažitelné optickou soustavou za ideálních podmínek. Lze jej použít na rozlišení dvojhvězd nebo testování optické soustavy za ideálních podmínek, ale pro běžná pozorování je díky rušivým vlivům v atmosféře a limitům teleskopu málo používané.

cca 508x okuláry 2,5mm

Extra velké (pupila 0,7-1mm)

Velké zvětšení pro sledování těsných dvojhvězd a jemných detailů např. na kotoučcích jasných planet nebo na povrchu Měsíce. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Kvalita obrazu při těchto zvětšeních je hodně závislá na pozorovacích podmínkách a tepelných turbulencích v atmosféře.

cca 254x - 362x okuláry 5mm - 3,5mm

Optimální velké (pupila 1-2mm)

Vhodné pro rozlišení dvojhvězd a pozorování jemných detailů na kotoučcích jasných planet a Měsíce. Vhodné i pro vyhledávání menších jasnějších galaxií a mlhovin. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Na ostrosti a rozlišení se může projevovat tepelné proudění v atmosféře.

cca 127x - 254x okuláry 10mm - 5mm

Optimální střední (pupila 2-3mm )

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Výstupní pupila 2,4mm je nejlepší pro maximální využití rozlišovací schopnosti oka. Navíc je při těchto zvětšeních ještě zachovaný dobrý plošný jas, takže můžete pěkně pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních).

cca 85x - 127x okuláry 15mm - 10mm

Střední (pupila 3-4mm) - dobrý jas a šířka zorného pole

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Obraz má při těchto zvětšeních ještě velmi dobrý plošný jas a široké zorné pole, takže můžete pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních). Menší zvětšení poskytuje i možnost vidět větší úsek oblohy.

cca 64x - 85x okuláry 20mm - 15mm

Malé (pupila 4-6mm) - velká světelnost a zorné pole

Menší zvětšení, ale lepší plošný jas a širší zorné pole. Pohodlně uvidíte větší úsek oblohy. Používá se pro snadnější vyhledávání a identifikaci objektů. Vhodné pro sledování rozlehlejších kulových hvězdokup a jasnějích mlhovin a galaxií např. z Messierova katalogu. Pozn. jelikož se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, může se v některých případech stát, že tohoto malého zvětšení nelze dosáhnout.

cca 42x - 64x okuláry 30mm - 20mm

Nejmenší (pupila 7mm) - max. světelnost

Nejmenší zvětšení, které poskytuje výstupní pupilu o průměru cca 7mm. Oko, které má ve tmě průměr zorničky cca 7mm tedy může využít velké množství světla. V těchto případech je zvětšení tak malé, že je možná lepší použít běžný binokulární dalekohled. Navíc se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, takže dosažitelnost tohoto zvětšení není s běžným příslušenstvím mnohdy ani možná.

cca 36x okuláry 35mm

Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je originálně vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

Typ objektivu zrcadlový - Newton
Průměr objektivu 254mm (10")
Ohnisková délka 1270mm
Relativní apertura (světelnost) f/5
Typ hledáčku Záměrný s LED bodem
Průměr okuláru 31,7mm (1,25"), 50,8mm (2")
Ostření teleskopu Crayford 10:1
Montáž Dobson
Dalekohledy EXPLORE SCIENTIFIC Ultra Light Dobson