Omegon teleskop N 150/750 EQ-3

Cena
10 980 Kč

Výrobce

Kód produktu
13764

2-4 dny - V současné době se, díky prodlevám při vyskladňování z hlavního evropského skladu, může doba dodání prodloužit. V tom případě Vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení.
ks

Omegon teleskop N 150/750 EQ-3

Jednoduchý hvězdářský dalekohled se zrcadlovým objektivem o průměru 150mm a ohniskovou délkou 750mm na rovníkové montáži EQ-3.

Zrcadlový dalekohled na rovníkové montáži - vhodný pro příležitostné nahlédnutí do vesmíru.

Zrcadlový objektiv má průměr 150mm a můžete jím dobře pozorovat krátery na Měsíci, kotoučky jasných planet, fáze Venuše, prstence Saturna, jasnější mlhoviny, hvězdoskupy a galaxie. Neuvidíte sice barevné obrázky, jaké jsou na fotografiích NASA, nicméně můžete zažít vzrušující chvíle při vyhledávání objektů ve vesmíru, které nejsou prostým okem bez dalekohledu viditelé. Spolu s mapou hvězdné oblohy nebo aplikací na chytrém telefonu se můžete naučit poznávat jednotlivá souhvězdí, hvězdy, dvojhvězdy a mezi nimi mlhoviny, galaxie a hvězdokupy.

Objektiv o průměru 150mm

Zrcadlo o průměru 150mm má velký aperturní poměr 1/5 a pojme až 450x více světla než pouhé oko bez dalekohledu. Můžete tedy lépe rozeznat i méně kontrastní objekty jakými jsou mlhoviny, hvězdokupy a galaxie. Dalekohled neobsahuje žádnou další vestavěnou čočku pro prodloužení ohniska. Objektiv nemá barevnou vadu.

Jednoduchá rovníková montáž  EQ3

Pomocí jednoduché rovníkové montáže můžete pohodlně sledovat objekty i přes jejich zdánlivý pohyb na obloze. Stačí pouze zorientovat montáž a nastavit sklon polární osy, a pak již snadno udržíte pohybující se objekt v zorném poli otáčením pouze kolem hodinové osy. Naučíte se pracovat s rovníkovou montáží a ověříte si, že se Země otáčí.

Montáž Omegon EQ-3 není sice pro tento průměr dalekohledu příliš stabilní, ale pro vizuální pozorování je plně dostačující. Pokud budete dalekohled používat na běžné koukání na hvězdy, planety a Měsíc, pak s EQ-3 montáží v klidu ušetříte částku několika tisíc korun. Pokud však máte větší ambice a budete chtít soustavněji pozorovat a objevovat i velmi jemné objekty, budete potřebovat montáž stabilnější. V tomto případě doporučujeme zaměřit pozornost na teleskopy v cenách nad 10.000,-Kč.

Výhody:

  • Světelný objektiv o průměru 150mm.
  • Okulárový výtah s průměrem 1,25" (31,7mm).
  • Jednoduchá rovníková montáž.
  • Kompaktní rozměry - délka tubusu je pouhých 66cm

Okuláry a Barlow

Součástí dalekohledu jsou dva okuláry Plossl 25mm (zvětšení 30x) a Plossl 6,5mm (zvětšení 115x). Barlow násobič 2x, který dává s okuláry zvětšení 60x a 330x. Maximální využitelné zvětšení dalekohledu je 300x, takže dodávané příslušenství dobře využije kapacitu dalekohledu. Pouze u max. zvětšení 300x je potřeba počítat s tím, že nejspíš zůstane nevyužité, jelikož díky teplotním turbulencím atmosféry je za ideálních podmínek použitelné zvětšení cca 200x, ale vyzkoušet jej samozřejmě můžete.

Zvětšení 115x je výborné pro pozorování detailů na Měsíci a jasných planetách.

Záměrný hledáček s červeným LED bodem

Hvězdářské dalekohledy mají úzké zorné pole, proto je vyhledávání objektů docela obtížné. Z toho důvodu se používají hledáčky, které mají velké zorné pole a pokud jsou s dalekohledem dobře sosené, výrazně usnadní vyhledávání objektů.

Hliníkový stativ s měnitelnou výškou.

Rovníková montáž se upevňuje k lehkému, ale stabilnímu hliníkovému stativu s měnitelnou výškou. Dalekohledem se mohou pohodlně dívat i malé děti.

Parametry:

Objektiv : zrcadlo o průměru 150mm, ohnisková délka 750mm, aperturní poměr 1/5.

Max. viditelná hvězdná velikost : 12,7magnitudy (za ideálních podmínek).

Rozlišovací schopnost : 0,77" (za ideálních podmínek)

Rozměry tubusu: 660 x 185mm

Stativ:  71-121cm

Typ objektivu zrcadlový - Newton
Průměr objektivu 150mm
Ohnisková délka 750mm
Relativní apertura f/5
Hledáček Záměrný s LED bodem
Okuláry v sadě PL 25mm (31,7mm), PL 6,5mm (31,7mm)
Průměr okuláru 31,7mm (1,25")
Ostření teleskopu Hřebenové
Montáž Rovníková EQ-3
Stativ Hliníkový - stavitelná výška
Dalekohledy OMEGON Basic