Bresser Messier NT 150/750 EXOS-2 GOTO

Cena
26 800 Kč

Výrobce

Kód produktu
4750759

Dostupné cca od 1.7.2021 - Termín je přibližný a může se změnit.
ks

Hvězdářský dalekohled se zrcadlovým objektivem - typ Newton.

Průměr zrcadla 150mm.

Ohnisková délka 750mm.

Aperturní poměr f/5.

Okulár v sadě SPL 26mm.

Ostření Hexafoc 2,5".

Rovníková montáž EXOS-2 s GoTo naváděním Star Tracker.

Přepravní hmotnost: tubus 9,5kg, montáž 25kg.

Více

Messier NT 150/750mm je hvězdářský dalekohled se zrcadlovým objektivem o průměru 150mm s ohniskovou délkou 750mm.

Krátkoohniskový zrcadlový dalekohled NT150/750mm je vhodný pro přehledné pozorování oblohy, plošnějších objektů, komet, jasnějších mlhovin, a hvězdokup.

Použijeteli kvalitnější okuláry s krátkou ohniskovou délkou, je výborný také na pozorování Měsíce a jasných planet, hvězd, dvojhvězd a dalších objektů při větším zvětšení.

Dalekohled je dodávaný na rovníkové montáži EXOS-2 GOTO s vestavěnými motory v obou osách a elektronickým ovládacím systémem Bresser Star Tracker GoTo.

Tubus a optika

 • Objektiv dalekohledu tvoří zrcadlová soustava typu Newton.

 • Hlavní zrcadlo má parabolizovaný tvar odrazné plochy a dává ostrý obraz v celém zorném poli.

 • Sekundární zrcátko dalekohledu má optimalizovanou velikost ( průměr 55mm) a je chráněné pogumovanými okraji.

 • Tubus dalekohledu je celokovový.

 • Ostření je řešeno celokovovým hřebenovým výtahem a je dostatečně přesné. 

 • Zaostřovací systém Hexafoc má hexagonální průřez s pevným vedením bez vůle. Průměr výstupu výtahu je zvětšený ze standardních 2" na 2.5". Má menší vinětaci a lze dobře použít i širokoúhlé okuláry s delší ohniskovou vzdáleností. 

 • Hřebenový výtah ostření má šikmé ozubení pro jemnější a přesnější chod. 

 • Pro ještě přesnější doostřování (zejména pro fotografování) je možné dokoupit převodový mechanismus ostření 1:10.

 • Hřebenový výtah ostření má možnost nastavení tuhosti chodu a aretace.

 • Tubus okulárového výtahu má koncovku upravenou pro okuláry o průměru 50.8mm (2") s odnímatelným adapterem pro okuláry o průměru 31.7mm (1.25"). K dalekohledu je tedy možné použít okuláry o průměru 50.8mm (2") i 31.7mm (1.25").

 • Koncovka tubusu okulárového výtahu je opatřena plošnou aretací na obvodu, takže uchycení je pevné a nedochází k poškrábání chromového tubusu okuláru aretačním šroubem. 

 • K dalekohledu je dodávaný okulár Super Plossl 26mm o průměru 1.25", který dává zvětšení 29x.

 • Koncovka adapteru je opatřena závitem pro upevnění T-2 kroužku. K fotografování v primárním ohnisku dalekohledu pomocí DSLR zrcadlovky stačí tedy pořídit pouze příslušný T-2 kroužek podle značky fotoaparátu. T-2 kroužek se našroubuje na závit na konci tubusu okulárového výtahu a na T-2 kroužek se nasadí tělo fotoaparátu bez objektivu. Zrcadlový objektiv dalekohledu pak slouží jako objektiv fotoaparátu.  

 • Hledáček je optický 6x30mm se záměrným křížem. 

 • Součástí tubusu jsou kovové obruče, kterými se tubus upevní k příslušné montáži. Obruče jsou na vnitřní straně vypolstrovány proti poškrábání laku tubusu.

 • Obruče mají praktické madlo pro snadný přenos tubusu. Madlo je opatřené šroubem pro připojení DSLR fotoaparátu.

 • Obruče jsou v místě upevnění k montáži opatřeny rybinovým čepem s ocelovou lištou. 

Rovníková montáž pro astronomické teleskopy: 

Poskytuje stabilitu tubusu s optikou a zajišťuje pevný obraz. Je důležitá pro sledování objektů a navádění teleskopu při fotografování.

Vlivem rotace Země kolem své osy se nám jeví, že se vzdálené vesmírné objekty na obloze pohybují. Nejedná se o jejich vlastní pohyb, ale o pohyb, který pozorujeme, protože jsme na otáčející se zeměkouli. Jelikož má hvězdářský dalekohled velké zvětšení a úzké zorné pole, obraz objektu se v zorném poli teleskopu poměrně rychle posouvá k okraji a během chvilky se dostane mimo zorné pole a zmizí z dohledu. Pokud je teleskop na dobře nastavené rovníkové montáži, lze obraz objektu snadno udržovat v zorném poli otáčením pouze kolem jedné osy montáže, což je znatelně jednodušší než při centrování kolem dvou os. Pozorování i při velkých zvětšeních je s dobře seřízenou rovníkovou montáží velmi pohodlné.

Rovníková montáž EXOS-2 GOTO:

Pevná a stabilní rovníková montáž s nosností do 13kg určená pro vizuální pozorování i astrofotografii. Tato montáž je vynikající pro přístroje s hmotností do 13kg.  Pro vizuální pozorování nebo fotografii jasných objektů je výborná i pro zrcadlové dalekohledy s průměrem 203mm (8") nebo čočkové s průměrem 152mm. S menšími dalekohledy je vynikající i pro fotografování slabších objektů.

Montáž je v tomto případě dodávaná s vestavěnými motory v obou osách a ovládacím systémem Bresser StarTracker GOTO.

 • Ve spojení s ocelovým trubkovým stativem zajistí velmi dobrou stabilitu pro dalekohledy s hmotností do 13kg.

 • Montáž má nastavitelný sklon polární osy v rozmezí od 0° - 90°.

 • Pro přesnější a rychlejší nastavení rovníkové montáže je v polární ose vestavěný polární hledáček. V případě potřeby je možné dokoupit osvit záměrné osnovy hledáčku.

 • Oběma osami montáže lze po povolení aretací manuálně otáčet.

 • V obou osách jsou použita zapouzdřená valivá ložiska a šneková kola, která zajišťují hladký chod otáčení bez zadrhávání.

 • Montáž je vybavená motorovým pohonem hodinové a deklinační osy s automatickým naváděcím systémem StarTracker s funkcí GO-TO a více než 100.000 objekty v databázi.

 • Upevnění dalekohledu k montáži je řešeno rybinovým spojem. Montáž má rybinovou drážku s aretačním šroubem a pojistným šroubkem, do níž se upevní lišta s dalekohledem.

 • Součástí sady je závaží o hmotnosti 4.5kg. Pokud by bylo potřeba vyvážit těžší dalekohled, pak je možné dokoupit závaží 2kg nebo 4.5kg. (Sety dalekohledů na montáži EXOS-1/2 jsou dodávány již s potřebným množstvím protizávaží).

 • Stativ dodávaný s montáží je ocelový trubkový s pochromovaným povrchem a nastavitelnou výškou v rozmezí od 63cm do 106cm.

 • Hmotnost samostatné montáže je 6.1kg.

 • Hmotnost stativu je 5.3kg

 • Max. nosnost montáže je 13kg.

Bresser StarTracker GOTO:

je elektronický ovládací systém montáží od firmy Bresser GmbH nebo kompatibilních.

 • Motory 12VDC ovládají obě osy montáže EXOS-2, jsou řízené mikroprocesorem a zajišťují plynulé otáčení v obou osách i při nejmenších rychlostech.

 • Při fotografování může být užitečná funkce zpětného řízení pointační rychlosti, v závislosti na pointační kameře, která snižuje počet zásahů fotografa do chodu montáže během dlouhých expozičních časů.

 • Auto-Guider Port:  ano / ST-4 kompatibilní

 • Napájení motorů může být řešeno pomocí 8-mi baterií typu D nebo síťovým adapterem 220V/12V obj. č. 4930000 (nejsou součástí balení). Montáž můžete také z autobaterie pomocí 7.5m kabelu s konektorem do zapalovače (obj. č. 4930100).

 • Systémem lze řídit motory montáže a tím rychlost a směr otáčení dalekohledu devíti různými rychlostmi (od siderické až po 2°/sek).

 • Pomocí funkce GO-TO lze automaticky vyhledávat objekt vybraný z databáze uložené v paměti ovladače. Pro úspěšné vyhledání je nutné přesně nastavit polární osu montáže.

 • Databáze ovladače obsahuje více než 100.000 položek.

 • 5386 objektů z IC katalogu, 7840 objektú z NGC katalogu, 109 objektů Caldwell katalogu, 110 objektů katalogu Messier, 16800 hvězd z katalogu SAO (Smithsonian Astrophysical Observatory), 50 družic na oběžné dráze Země, 26 asteroidů, 15 periodických komet, 8 planet Sluneční soustavy. Do paměti lze vložit i vlastní objekty.

 • Jakýkoli objekt z databáze lze jednoduše vybrat, stisknout klávesu GOTO na ovladači, a pokud je objekt nad obzorem dalekohled jej vyhledá a nastaví do zorného pole okuláru, kde jej můžete pozorovat.

 • Motory montáže se při sledování astronomických objektů pomalu otáčí siderickou rychlostí a udržují pozorovaný cíl v zorném poli dalekohledu.

 • Systém je možné připojit k externímu PC pomocí propojovací sady StarTracker MCX a EXOS-2 GoTo (obj. č. 4964352)

  POZNÁMKA: přesnost při vyhledávání objektů z databáze a přesnost sledování objektů v zorném poli závisí na nastavení polární osy montáže. Nastavení vyžaduje alespoň minimální znalosti jasných souhvězdí a hvězd na obloze a zpočátku cca 15minut času a trpělivost. Při častějším nastavování polární osy montáže již získáte zkušenost a postup bude víceméně rutinní.

  Obsah balení :

  Sada obsahuje tubus s optikou, okulár SP 26mm, hledáček 6x30mm, montáž EXOS-2 GOTO se závažím, systém GOTO, CD s astronomickým softwarem, otočnou mapu oblohy, mapu Měsíce.

  Záruka: ze zákona 2 roky, výrobce poskytuje po registraci záruku 10 let.

  Doporučené příslušenství - okuláry:

  Nezapomínejte, že pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Většinou se teleskopy dodávají pouze se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se okuláry, které lze používat univerzálně na první pozorování vesmírných objektů. Výrobci předpokládají, že si pozorovatel vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud možno, volte okuláry s kvalitní optikou, které byť jsou většinou dražší, dají nesrovnatelně lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár významně zlepší obraz už i u jednoduchých levnějších teleskopů.

  Pro pozorování detailů na Měsíci a jasných planetách (Mars, Jupiter, Saturn) je vhodné použít větší zvětšení cca od 80x až do limitu daného teleskopu, který je omezený průměrem objektivu (max. využitelné zvětšení se udává jako dvojnásobek průměru objektivu v mm) a samozřejmě atmosférickými podmínkami. Pro pozorování hvězdných polí, jasnějších "deep sky" objektů a větších oblastí na obloze jsou zase vhodnější menší zvětšení, při nichž je viditelné širší zorné pole. 

  Zvětšení teleskopu si můžete snadno spočítat:  Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm).

  Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

  Maximální využitelné zvětšení  - optická soustava zvládne zvětšení, které odpovídá zhruba dvojnásobku průměru objektivu. Zmax. = 2 x D(mm) Nicméně, tepelné proudění v atmosféře a v poslední době i světelný smog umožní využít maximální zvětšení cca 200x-300x – hodně záleží na kvalitě atmosféry. Nejlépe můžete dosáhnout dobrého obrazu při velkém zvětšení hlavně v zimních mrazivých nocích. Důležité je, aby byla velmi dobře vyrovnaná teplota tubusu a optiky s teplotou okolního vzduchu. Nejhůře se dosahuje velké zvětšení naopak v letních nocích, kdy z rozehřáté země stoupá teplý vzduch a v atmosféře je tak hodně teplotních turbulencí.

  Dalším parametrem okulárů je zorné pole. Čím větší má okulár zorné pole, tím větší oblast můžete v okuláru vidět.

  Dalekohled si můžete libovolně vybavit okuláry, které naleznete v nabídce # příslušenství - okuláry.

  Kvalitní okulár je polovina dalekohledu.

  PARAMETRY:

  Tubus s optikou:
  Optický systém zrcadlový, Newton, parabolizované zrcadlo
  Průměr 150mm
  Ohnisková délka 750mm
  Relativní apertura f/5
  Průměr sekundárního zrcátka 55mm
  Max. využitelné zvětšení 300x
  Výtah ostření Hexafoc 2,5", šikmý hřebínek
  Výstupní průměr pro okuláry 2" s adapterem na 1,25" (součástí adapteru je T-2 závit)
  Hledáček optický 6x30mm
  Okulár v sadě SPL 26mm (1,25"), zvětšení 29x
  Rozměry tubusu
  690 x 180mm
  Hmotnost tubusu
  5,5kg (vč. příslušenství)
  Montáž
  Typ montáže rovníková (EQ), EXOS-2 GoTo
  Motorový pohon GoTo, motory RA+Dec., Star Tracker GoTo ovladač
  Stativ ocelový stativ, výsuvné nohy
  Výška stativu 63-106cm
  Polární hledáček součástí (osvit je možné dokoupit)
  Napájení 8x 1,5V baterie (D) nebo síťový adapter 12V - baterie ani adapter nejsou součástí sady.
  Závaží v sadě 1x 4,5kg
  Max. nosnost do 13kg
  Hmotnost montáže 6,1kg
  Hmotnost stativu 5,3kg

   

  Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

  Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

  Typ objektivu zrcadlový - Newton
  Průměr objektivu 150mm
  Ohnisková délka 750mm
  Relativní apertura f/5
  Hledáček Optický 6x30mm
  Okuláry v sadě SP 26mm (31,7mm)
  Průměr okuláru 31,7mm (1,25"), 50,8mm (2")
  Průměr sekundárního zrcátka 55mm
  Ostření teleskopu Hexafoc - šikmý hřeben
  Montáž Rovníková EXOS-2 GoTo (EQ-5)
  Motory Součástí jsou motory v obou osách (RA i DEC)
  Navádění GoTo Je součástí sady, StarTracker GOTO
  Stativ Ocelový - pochromovaný, stavitelná výška
  Dalekohledy BRESSER Messier NT - zrcadlové, Messier NT 150/750