14 500 Kč

Momentálně nedostupné - Termín dodání tohoto produktu není v současné době známý. Můžete nám zaslat poptávku a jakmile bude termín naskladnění aktualizovaný, budeme Vás informovat.
ks

Hvězdářský dalekohled s čočkovým objektivem s ED členem.

Průměr objektivu 102mm.

Ohnisková délka 460mm.

Aperturní poměr 4,5.

Objektiv s nízkou disperzí (ED).

Výtah ostření Heaxafoc 2,5" s adapterem z 2" na 1,25" a T-2 závitem.

Rovníková montáž EXOS-1.

Přepravní hmotnost: tubus 5kg, montáž 20kg.

Více

Výrobce: BresserKód produktu: 4702467Doprava a platba

Hvězdářský dalekohled s čočkovým ED objektivem o průměru 102mm a s ohniskovou délkou 460mm na montáži EXOS-1.

Dalekohled pro prohlížení oblohy, hledání komet, rozlehlých otevřených hvězdokup, ale i na pozorování Měsíce a planet. Doporučujeme dokoupit další okuláry pro plné využití vlastností objektivu.

Tubus a optika  

 • Achromatický objektiv se dvěma členy se vzduchovou mezerou. Optické plochy jsou opatřené vícenásobnými antireflexními vrstvami MC (Multi Coating) pro účinnější přenos světla a výraznější kontrast obrazu.

 • Pevný celokovový tubus s bíle lakovaným povrchem. V přední části je umístěná hluboká rosnice, která chrání objektiv před orosením.

 • Přesný a robustní systém ostření Hexafoc o průměru 2,5" (65mm) se šikmým hřebenovým převodem. Vysouvací tubus ostřícího mechanismu má hexagonální průřez, který zajišťuje pevné vedení bez vůle i při použití těžšího příslušenství. Výstupní průměr výtahu je zvětšený ze standardních 2" na 2.5" (65mm) a díky tomu má menší vinětaci.

 • K ostření je možné pořídit převodový mechanismus se dvěma rychlostmi, které jsou ve vzájemném poměru 1:8 (obj. č.0625720)  S tímto duálním ostřením lze velmi pohodlně a rychle zaostřit a přesně doostřit obraz. Hřebenový výtah má možnost nastavení tuhosti chodu a je možné jej zaaretovat ve zvolené poloze.

 • Koncovka okulárového výtahu je osazená kovovým adapterem s výstupním průměrem 2" (50,8mm) s plošnou obvodovou aretací. Můžete tedy použít okuláry, diagonální zenitové zrcadlo, hranoly a další příslušenství o průměru 2" (50.8mm). Pro okuláry a příslušenství o průměru 1,25" (31,7mm ) je součástí přechodový adapter z průměru 2" na 1,25", který má na vnějším obvodu T-2 závit pro připojení fotoaparátu a jiného příslušenství. Pro upevnění DSLR zrcadlovky je potřeba dokoupit T-2 kroužek podle značky fotoaparátu. Vybrat můžete z nabídky # příslušenství - fotoadaptery, přechodky

 • Tubus je v základu dodávaný s diagonálním zrcátkem, které má výstupní průměr 1.25" (31.7mm). V případě potřeby je možné dokoupit diagonální zenitové zrcadlo s výtupem pro 2" okuláry. Zvolit můžete z nabídky # příslušenství - hranoly, zrcátka.

 • V setu je dodávaný okulár Super Plossl 26mm o průměru 1.25", který v tomto případě dává zvětšení 38x.

 • Dalekohled je osazený centrovatelným optickým hledáčkem 6x30mm s vestavěným záměrným křížem pro pohodlnější vyhledávání objektů.  

 • Ve spodní části tubusu je lišta se standardní šířkou 44mm pro upevnění dalekohledu na montáže s rybinovou drážkou standardu GP o šířce 44mm. Vhodná pro montáže EXOS, LXD75, Polaris, EQ5 aj. Lišta má ve spodní části otvor se závitem 1/4" pro stativový šroub, takže dalekohled můžete upevnit i na běžný foto stativ s dostatečnou nosností.

Rovníková montáž pro astronomické teleskopy: 

Poskytuje stabilitu tubusu s optikou a zajišťuje pevný obraz. Je důležitá pro sledování objektů a navádění teleskopu při fotografování.

Vlivem rotace Země kolem své osy se nám jeví, že se vzdálené vesmírné objekty na obloze pohybují. Nejedná se o jejich vlastní pohyb, ale o pohyb, který pozorujeme, protože jsme na otáčející se zeměkouli. Jelikož má hvězdářský dalekohled velké zvětšení a úzké zorné pole, obraz objektu se v zorném poli teleskopu poměrně rychle posouvá k okraji a během chvilky se dostane mimo zorné pole a zmizí z dohledu. Pokud je teleskop na dobře nastavené rovníkové montáži, lze obraz objektu snadno udržovat v zorném poli otáčením pouze kolem jedné osy montáže, což je znatelně jednodušší než při centrování kolem dvou os. Pozorování i při velkých zvětšeních je s dobře seřízenou rovníkovou montáží velmi pohodlné.

Rovníková montáž Bresser EXOS-1:

Pevná a stabilní rovníková montáž s nosností do 7kg určená zejména pro vizuální pozorování a občasné fotografování jasných objektů.

Tato montáž je vynikající pro menší přístroje s hmotností do 7kg, kdy není potřeba pořizovat cenově nákladnější robustnější předimenzované montáže.

 • Ve spojení s ocelovým trubkovým stativem zajistí velmi dobrou stabilitu pro dalekohledy s hmotností do 7kg.

 • Montáž má nastavitelný sklon polární osy v rozmezí od 0° - 90°.

 • V případě potřeby přesnějšího a rychlejšího nastavení rovníkové montáže je možné pořídit jako příslušenství polární hledáček s ovícenou záměrnou osnovou pro montáž EXOS-1 (obj.č. 4964210).

 • Oběma osami montáže lze po povolení aretací manuálně otáčet.

 • Jemné otáčení obou os montáže zajišťují dva ohebné bovdeny.

 • K montáži je možné dokoupit motorový pohon hodinové RA osy (obj. č.49-51600).

 • Upevnění dalekohledu k montáži je řešené rybinovým spojem. Hlava montáže má rybinovou drážkou s aretačním šroubem do níž se upevní lišta s dalekohledem.

 • Součástí sady je závaží o hmotnosti 1.9kg. Pokud by bylo potřeba vyvážit těžší dalekohled, pak je možné dokoupit závaží 2kg nebo 4.5kg.

 • Stativ dodávaný s montáží je ocelový trubkový s pochromovaným povrchem a nastavitelnou výškou v rozmezí od 63cm do 106cm.

 • Hmotnost samostatné montáže je 4.6kg.

 • Hmotnost stativu je 3.8kg

 • Max. nosnost montáže je 7kg.

Obsah balení :

Sada obsahuje tubus s optikou, okulár SP 26mm, hledáček 6x30mm, zenitové zrcátko, montáž EXOS-1 se závažím, CD s astronomickým softwarem, otočnou mapu oblohy, mapu Měsíce.

Záruka: ze zákona 2 roky, výrobce poskytuje po registraci záruku 10 let.

Doporučené příslušenství - okuláry:

Nezapomínejte, že pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Většinou se teleskopy dodávají pouze se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se okuláry, které lze používat univerzálně na první pozorování vesmírných objektů. Výrobci předpokládají, že si pozorovatel vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud možno, volte okuláry s kvalitní optikou, které byť jsou většinou dražší, dají nesrovnatelně lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár významně zlepší obraz už i u jednoduchých levnějších teleskopů.

Pro pozorování detailů na Měsíci a jasných planetách (Mars, Jupiter, Saturn) je vhodné použít větší zvětšení cca od 80x až do limitu daného teleskopu, který je omezený průměrem objektivu (max. využitelné zvětšení se udává jako dvojnásobek průměru objektivu v mm) a samozřejmě atmosférickými podmínkami. Pro pozorování hvězdných polí, jasnějších "deep sky" objektů a větších oblastí na obloze jsou zase vhodnější menší zvětšení, při nichž je viditelné širší zorné pole. 

Zvětšení teleskopu si můžete snadno spočítat:  Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm).

Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

Maximální využitelné zvětšení  - optická soustava zvládne zvětšení, které odpovídá zhruba dvojnásobku průměru objektivu. Zmax. = 2 x D(mm) Nicméně, tepelné proudění v atmosféře a v poslední době i světelný smog umožní využít maximální zvětšení cca 200x-300x – hodně záleží na kvalitě atmosféry. Nejlépe můžete dosáhnout dobrého obrazu při velkém zvětšení hlavně v zimních mrazivých nocích. Důležité je, aby byla velmi dobře vyrovnaná teplota tubusu a optiky s teplotou okolního vzduchu. Nejhůře se dosahuje velké zvětšení naopak v letních nocích, kdy z rozehřáté země stoupá teplý vzduch a v atmosféře je tak hodně teplotních turbulencí.

Dalším parametrem okulárů je zorné pole. Čím větší má okulár zorné pole, tím větší oblast můžete v okuláru vidět.

Dalekohled si můžete libovolně vybavit okuláry, které naleznete v nabídce # příslušenství - okuláry.

Kvalitní okulár je polovina dalekohledu.

Obsah balení:

Sada obsahuje tubus s optikou, okulár SP 26mm, hledáček 6x30mm, montáž EXOS-1 se závažím, CD s astronomickým softwarem, otočnou mapu oblohy, mapu Měsíce.

Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

PARAMETRY:

Tubus s optikou:
Optický systém čočkový s ED členem
Průměr 102mm
Ohnisková délka 460mm
Relativní apertura f/4,5
Max. využitelné zvětšení 204x
Výtah ostření Hexafoc 2,5", šikmý hřebínek
Výstupní průměr pro okuláry 2" s adapterem na 1,25" (součástí adapteru je T-2 závit)
Hledáček optický 6x30
Okulár v sadě SPL 26mm (1,25"), zvětšení 18x
Diagonální zrcátko ano, průměr 1,25"
Rozměry tubusu
460 x 104mm
Hmotnost tubusu
2,8kg (vč. příslušenství)
Montáž
Typ montáže rovníková (EQ), EXOS-1
Motorový pohon možnost dokoupit RA motor (#4951600)
Stativ ocelový stativ, výsuvné nohy
Výška stativu 63-106cm
Polární hledáček volitelné příslušenství (#4964210)
Napájení ----
Závaží v sadě 1x 4,5kg
Max. nosnost do 7kg
Hmotnost montáže 4,6kg
Hmotnost stativu 3,8kg

 

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

Typ objektivu čočkový ED
Průměr objektivu 102mm
Ohnisková délka 460mm
Relativní apertura f/4,5
Typ hledáčku Optický 6x30mm
Okuláry v sadě SP 26mm (31,7mm)
Průměr okuláru 31,7mm (1,25"), 50,8mm (2")
Ostření teleskopu Hexafoc - šikmý hřeben
Montáž Rovníková EXOS-1 (EQ-4)
Motory Volitelné příslušenství
Navádění GoTo Není možné připojit
Stativ Ocelový - pochromovaný, stavitelná výška
Dalekohledy BRESSER Messier AR - čočkové, Messeir AR 102/460