Bresser Messier AR 127/1200 OTA + sluneční filtr

10 975 Kč s DPH
5-6 prac. dní - V současné době se díky prodlevám při vyskladňování z hlavního evropského skladu může doba dodání prodloužit. Děkujeme za pochopení.
ks

Astronomický teleskop s čočkovým achromatickým objektivem.
Průměr 127mm, ohnisková délka 1200mm, f/9,4.
Pevný 2,5" výtah ostření Hexafoc s výstupem pro 2" a 1,25" okuláry.
V sadě je okulár SP26mm a hledáček 8x50mm.
Samostatný tubus s optikou a montážními obručemi.

Zásilka obsahuje 1 balík 135x33x24cm, 12,5kg.

Více

Výrobce: Bresser Kód produktu: 4827120

Messier AR 127/1200mm je čočkový dalekohled s achromatickým objektivem o průměru 127mm, ohniskovou vzdáleností 1200mm a světelností f/9.4 Tubus je dodávaný v setu s rovnikovou montáží EXOS-2.

Dalekohled AR127/1200mm je vynikající pro pozorování detailů na Měsíci, jasných planet, dvojhvězd, jasnějších mlhovin a galaxií.

Kvalitní achromatický objektiv o průměru 127mm s minimalizovanou barevnou vadou a relativní aperturu 1/9.4. Kvalitní celokovový okulárový výtah s hřebenovým ostřením umožní připojení příslušenství o průměru 31.7mm (1,25") i 50.8mm (2"). Dalekohled má velmi dobré dílenské zpracování.

TUBUS A OPTIKA

 • Achromatický objektiv se dvěma členy se vzduchovou mezerou. Optické plochy jsou opatřené vícenásobnými antireflexními vrstvami MC (Multi Coating) pro účinnější přenos světla a výraznější kontrast obrazu.

 • Pevný celokovový tubus s bíle lakovaným povrchem. V přední části je umístěná hluboká rosnice, která chrání objektiv před orosením.

 • Přesný a robustní systém ostření Hexafoc o průměru 2,5" (65mm) se šikmým hřebenovým převodem. Vysouvací tubus ostřícího mechanismu má hexagonální průřez, který zajišťuje pevné vedení bez vůle i při použití těžšího příslušenství. Výstupní průměr výtahu je zvětšený ze standardních 2" na 2.5" (65mm) a díky tomu má menší vinětaci.

 • K ostření je možné pořídit převodový mechanismus se dvěma rychlostmi, které jsou ve vzájemném poměru 1:8 (obj. č.0625720)  S tímto duálním ostřením lze velmi pohodlně a rychle zaostřit a přesně doostřit obraz. Hřebenový výtah má možnost nastavení tuhosti chodu a je možné jej zaaretovat ve zvolené poloze.

 • Koncovka okulárového výtahu je osazená kovovým adapterem s výstupním průměrem 2" (50,8mm) s plošnou obvodovou aretací. Můžete tedy použít okuláry, diagonální zenitové zrcadlo, hranoly a další příslušenství o průměru 2" (50.8mm). Pro okuláry a příslušenství o průměru 1,25" (31,7mm ) je součástí přechodový adapter z průměru 2" na 1,25", který má na vnějším obvodu T-2 závit pro připojení fotoaparátu a jiného příslušenství. Pro upevnění DSLR zrcadlovky je potřeba dokoupit T-2 kroužek podle značky fotoaparátu. Vybrat můžete z nabídky # příslušenství - fotoadaptery, přechodky

 • Tubus je v základu dodávaný s diagonálním zrcátkem, které má výstupní průměr 1.25" (31.7mm). V případě potřeby je možné dokoupit diagonální zenitové zrcadlo s výtupem pro 2" okuláry. Zvolit můžete z nabídky # příslušenství - hranoly, zrcátka.

 • V setu je dodávaný okulár Super Plossl 26mm o průměru 1.25", který v tomto případě dává zvětšení 46x.

 • Dalekohled je osazený centrovatelným optickým hledáčkem 8x50mm s vestavěným záměrným křížem pro pohodlnější vyhledávání objektů.  

 • Součástí tubusu jsou kovové obruče spojené lištou o standardní šířce 44mm. Obruče jsou na vnitřní straně vypolstrované jemným filcem, který chrání tubus před poškrábáním. V horní části obručí je praktické madlo pro pohodlné přenášení. Madlo má podélnou drážku, v níž je nasunutý šroub se závitem 1/4", který lze použít pro upevnění DSLR fotoaparátu nebo jiného menšího teleskopu.

 • Obruče jsou ve spodní části spojené pevnou lištou pro připojení k montáži. Na jedné straně je lišta osazená pevným ocelovým páskem, který slouží pro bezpečné uchycení k hlavě montáže pomocí aretačních šroubů. Lišta má standarní šířku 44mm a je možné ji použít s většinou běžných montáží EXOS, EQ4/5, LXD75 aj.

 • Poznámka: delší tubus může během ostření při velkém zvětšení způsobit chvění obrazu. Doporučujeme ostřit pomalu nebo pořídit převod ostření 1:8 (obj. č. 625720).  Pokud chcete dosáhnout ostrý, kvalitní a stabilní obraz při velkém zvětšení, můžete také zvážit koupi refraktoru s ED Apo (apochromatickým) objektivem s kratší ohniskovou délkou.

SLUNEČNÍ FILTR

                           

součástí teleskopu je certifikovaný filtr na pozorování Slunce - Solarix. Můžete jej použít pro bezpečné pozorování slunečních skvrn, zatmění a přechodů planet přes sluneční kotouč. Filtr je vestavěný v objímce, kterou lze snadno nasadit na přední část tubusu před objektiv. Filtr dává obraz Slunce v přirozených žlutých barvách.

Během jasného dne lze s nasazeným slunečním filtrem pozorovat sluneční erupce, granulaci, přelety letadel nebo ISS před slunečním diskem a samozřejmě také zatmění Slunce.

Důležitá poznámka - při pozorování Slunce věnujte pozornost bezpečnosti.

Vždy používejte kvalitní sluneční filtr. Filtr musí být dobře nasazený na tubusu a nesmí být nijak poškozený.

Před nasazením filtru nejprve nasměrujte teleskop tak, aby byl namířený na oblohu mimo Slunce a zkontrolujte pohledem, zda je sluneční filtr nepoškozený. Nasaďte filtr na tubus a ujistěte se, že pevně drží, případně objímku zajistěte proti vypadnutí lepicí páskou.

Nenechávejte děti a nepoučené osoby s teleskopem (zejména během dne) bez dozoru zodpovědné osoby. Při pohledu do Slunce i na jen malý okamžik může dojít k nevratnému poškození zraku!!!

Po pozorování Slunce opět natočte teleskop tak, aby nesměřoval na Slunce ani do jeho blízkosti.

  Obsah balení :

  Sada obsahuje tubus s optikou, okulár SP 26mm, hledáček 8x50mm, zenitové zrcátko, CD s astronomickým softwarem, otočnou mapu oblohy, mapu Měsíce, sluneční filtr v objímce.

  Záruka: ze zákona 2 roky, výrobce poskytuje po registraci záruku 10 let.

  PARAMETRY:

  Tubus s optikou:
  Optický systém čočkový achromat se vzduchovou mezerou
  Průměr 127mm
  Ohnisková délka 1200mm
  Relativní apertura f/9,4
  Max. využitelné zvětšení (konstrukční) 254x
  Rozlišovací schopnost (teoretická, Dawes limit) 0,91"
  Max. hvězdná velikost (teoretická) 13,22mag.
  Výtah ostření Hexafoc 2,5", šikmý hřebínek
  Výstupní průměr pro okuláry 2" s adapterem na 1,25" (součástí adapteru je T-2 závit)
  Hledáček optický 8x50mm
  Okulár v sadě SPL 26mm (1,25"), zvětšení 46x
  Rozměry tubusu
  133 x 1300mm
  Hmotnost tubusu
  7,9kg

  DOPORUČENÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ - OKULÁRY:

  • Pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Okulár vytváří výsledný obraz, který pozorujeme okem.

  • Většinou se teleskopy dodávají se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se okuláry, které lze běžně používat pro první pohledy novým dalekohledem. Výrobci předpokládají, že si pozorovatelé postupně vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud tedy chcete lépe využít možnosti Vašeho dalekohledu, poohlédněte se i po nějakých jiných okulárech, než jsou tyto setové.

  • Okuláry s kvalitní optikou, které, byť jsou většinou dražší, dávají lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár výrazně zlepší obraz také u jednoduchých teleskopů.

  • Okulár zvětšuje obraz vytvořený objektivem dalekohledu. Zvětšení lze snadno spočítat podle jednoduchého vzorečku: Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm). Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

  V tabulce níže jsou uvedené ohniskové délky okulárů vhodné pro tento teleskop s objektivem 127/1200mm, f/9,4 rozdělené podle typu zvětšení:

  POPIS TYPU ZVĚTŠENÍ

  ZVĚTŠENÍ OKULÁRY

  Max. konstrukční (2xD, pupila 0,5mm)

  Max. technické zvětšení dosažitelné optickou soustavou za ideálních podmínek. Lze jej použít na rozlišení dvojhvězd nebo testování optické soustavy za ideálních podmínek, ale pro běžná pozorování je díky rušivým vlivům v atmosféře a limitům teleskopu málo používané.

  cca 254x okuláry 4,7mm

  Extra velké (pupila 0,7-1mm)

  Velké zvětšení pro sledování těsných dvojhvězd a jemných detailů např. na kotoučcích jasných planet nebo na povrchu Měsíce. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Kvalita obrazu při těchto zvětšeních je hodně závislá na pozorovacích podmínkách a tepelných turbulencích v atmosféře.

  cca 127x - 184x okuláry 9,4mm - 6,5mm

  Optimální velké (pupila 1-2mm)

  Vhodné pro rozlišení dvojhvězd a pozorování jemných detailů na kotoučcích jasných planet a Měsíce. Vhodné i pro vyhledávání menších jasnějších galaxií a mlhovin. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Na ostrosti a rozlišení se může projevovat tepelné proudění v atmosféře.

  cca 67x - 127x okuláry 18mm - 9,4mm

  Optimální střední (pupila 2-3mm )

  Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Výstupní pupila 2,4mm je nejlepší pro maximální využití rozlišovací schopnosti oka. Navíc je při těchto zvětšeních ještě zachovaný dobrý plošný jas, takže můžete pěkně pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních).

  cca 42x - 67x okuláry 28mm - 18mm

  Střední (pupila 3-4mm) - dobrý jas a šířka zorného pole

  Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Obraz má při těchto zvětšeních ještě velmi dobrý plošný jas a široké zorné pole, takže můžete pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních). Menší zvětšení poskytuje i možnost vidět větší úsek oblohy.

  cca 32x - 42x okuláry 37mm - 28mm

  Malé (pupila 4-6mm) - velká světelnost a zorné pole

  Menší zvětšení, ale lepší plošný jas a širší zorné pole. Pohodlně uvidíte větší úsek oblohy. Používá se pro snadnější vyhledávání a identifikaci objektů. Vhodné pro sledování rozlehlejších kulových hvězdokup a jasnějích mlhovin a galaxií např. z Messierova katalogu. Pozn. jelikož se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, může se v některých případech stát, že tohoto malého zvětšení nelze dosáhnout.

  cca 21x - 32x okuláry 56mm - 37mm

  Nejmenší (pupila 7mm) - max. světelnost

  Nejmenší zvětšení, které poskytuje výstupní pupilu o průměru cca 7mm. Oko, které má ve tmě průměr zorničky cca 7mm tedy může využít velké množství světla. V těchto případech je zvětšení tak malé, že je možná lepší použít běžný binokulární dalekohled. Navíc se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, takže dosažitelnost tohoto zvětšení není s běžným příslušenstvím mnohdy ani možná.

  cca 18x okuláry 66mm

   

  Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

  Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

  Typ objektivu čočkový achromat
  Průměr objektivu 127mm
  Ohnisková délka 1200mm
  Relativní apertura f/9,4
  Typ hledáčku Optický 8x50mm
  Okuláry v sadě SP 26mm (31,7mm)
  Průměr okuláru 31,7mm (1,25"), 50,8mm (2")
  Ostření teleskopu Hexafoc - šikmý hřeben
  Dalekohledy BRESSER Messier AR - čočkové, Messeir AR 127/1200