30 950 Kč

Momentálně nedostupné - Termín dodání tohoto produktu není v současné době známý. Můžete nám zaslat poptávku a jakmile bude termín naskladnění aktualizovaný, budeme Vás informovat.
ks

Teleskop s čočkovým achromatickým objektivem Petzval.

Průměr 127mm, ohnisková délka 635mm, aperturní poměr f/5

Pevný 2,5" výtah ostření Hexafoc s výstupem pro 2" a 1,25" okuláry.

V sadě je okulár SP26mm a hledáček 8x50mm a sluneční filtr v objímce.

Stabilní a pevná montáž EXOS-2 GoTo.

Stabilní ocelový stativ.

Více

Výrobce: BresserKód produktu: 4727639Doprava a platba

Messier AR 127/635mm

Teleskop s průměrem 127mm, ohniskovou délkou 635mm, aperturním poměrem f/5 a čtyřčlenným optickým systémem Petzval, díky kterému má celá soustava lepší světelnost a ostřejší obraz s minimalizovanou barevnou vadou. Je vynikající pro přehledné pozorování objektů noční oblohy, komet, rozlehlejších hvězdokup, mlhovin, ve spojení s krátkoohniskovým okulárem je výborný i pro sledování Měsíce, planet, dvojhvězd. Kvalitní celokovový okulárový výtah s hřebenovým ostřením Hexafoc umožní připojení příslušenství o průměru 1.25" (31,7mm) i 2" (50,8mm). Dalekohled má kvalitní dílenské zpracování. V tomto setu je tubus dodávaný se stabilní a pevnou montáží EXOS-2 GOTO.  

Kratší rozměry tubusu a pevná stabilní montáž umožní snadný transport celého dalekohledu, což může být užitečné při přemisťování za neozářenou tmavou noční oblohou.

Součástí sady je sluneční filtr v objímce určený přímo pro tento typ teleskopu.

Tubus a optika

 • Optický systém Petzval obsahuje čtyři optické členy, které minimalizují barevnou vadu při světelnosti f/5. Vnější povrchy čoček jsou opatřené vícenásobnými antireflexními vrstvami Bresser pro účinnější přenos světla a vyšší kontrast obrazu.

 • Pevný celokovový tubus s bíle lakovaným povrchem. V přední části je umístěná hluboká rosnice, která chrání objektiv před orosením.

 • Přesný a robustní systém ostření Hexafoc o průměru 2,5" (65mm) se šikmým hřebenovým převodem. Vysouvací tubus ostřícího mechanismu má hexagonální průřez, který zajišťuje pevné vedení bez vůle i při použití těžšího příslušenství. Výstupní průměr výtahu je zvětšený ze standardních 2" na 2.5" (65mm) a díky tomu má menší vinětaci.

 • K ostření je možné pořídit převodový mechanismus se dvěma rychlostmi, které jsou ve vzájemném poměru 1:8 (obj. č.0625720)  S tímto duálním ostřením lze velmi pohodlně a rychle zaostřit a přesně doostřit obraz. Hřebenový výtah má možnost nastavení tuhosti chodu a je možné jej zaaretovat ve zvolené poloze.

 • Koncovka okulárového výtahu je osazená kovovým adapterem s výstupním průměrem 2" (50,8mm) s plošnou obvodovou aretací. Můžete tedy použít okuláry, diagonální zenitové zrcadlo, hranoly a další příslušenství o průměru 2" (50.8mm). Pro okuláry a příslušenství o průměru 1,25" (31,7mm ) je součástí přechodový adapter z průměru 2" na 1,25", který má na vnějším obvodu T-2 závit pro připojení fotoaparátu a jiného příslušenství. Pro upevnění DSLR zrcadlovky je potřeba dokoupit T-2 kroužek podle značky fotoaparátu. Vybrat můžete z nabídky # příslušenství - fotoadaptery, přechodky

 • Tubus je v základu dodávaný s diagonálním zrcátkem, které má výstupní průměr 1.25" (31.7mm). V případě potřeby je možné dokoupit diagonální zenitové zrcadlo s výtupem pro 2" okuláry. Zvolit můžete z nabídky # příslušenství - hranoly, zrcátka.

 • V setu je dodávaný okulár Super Plossl 26mm o průměru 1.25", který v tomto případě dává zvětšení 24x.

 • Dalekohled je osazený centrovatelným optickým hledáčkem 8x50mm s vestavěným záměrným křížem pro pohodlnější vyhledávání objektů.  

 • Součástí tubusu jsou kovové obruče spojené lištou o standardní šířce 44mm. Obruče jsou na vnitřní straně vypolstrované jemným filcem, který chrání tubus před poškrábáním. V horní části obručí je praktické madlo pro pohodlné přenášení. Madlo má podélnou drážku, v níž je nasunutý šroub se závitem 1/4", který lze použít pro upevnění DSLR fotoaparátu nebo jiného menšího teleskopu.

 • Obruče jsou ve spodní části spojené pevnou lištou pro připojení k montáži. Na jedné straně je lišta osazená pevným ocelovým páskem, který slouží pro bezpečné uchycení k hlavě montáže pomocí aretačních šroubů. Lišta má standarní šířku 44mm a je možné ji použít s většinou běžných montáží EXOS, EQ4/5, LXD75 aj.

Rovníková montáž pro astronomické teleskopy: 

Poskytuje stabilitu tubusu s optikou a zajišťuje pevný obraz. Je důležitá pro sledování objektů a navádění teleskopu při fotografování.

Vlivem rotace Země kolem své osy se nám jeví, že se vzdálené vesmírné objekty na obloze pohybují. Nejedná se o jejich vlastní pohyb, ale o pohyb, který pozorujeme, protože jsme na otáčející se zeměkouli. Jelikož má hvězdářský dalekohled velké zvětšení a úzké zorné pole, obraz objektu se v zorném poli teleskopu poměrně rychle posouvá k okraji a během chvilky se dostane mimo zorné pole a zmizí z dohledu. Pokud je teleskop na dobře nastavené rovníkové montáži, lze obraz objektu snadno udržovat v zorném poli otáčením pouze kolem jedné osy montáže, což je znatelně jednodušší než při centrování kolem dvou os. Pozorování i při velkých zvětšeních je s dobře seřízenou rovníkovou montáží velmi pohodlné.

Rovníková montáž EXOS-2 GOTO:

Pevná a stabilní rovníková montáž s nosností do 13kg určená pro vizuální pozorování i astrofotografii. Tato montáž je vynikající pro přístroje s hmotností do 13kg.  Pro vizuální pozorování nebo fotografii jasných objektů je výborná i pro zrcadlové dalekohledy s průměrem 203mm (8") nebo čočkové s průměrem 152mm. S menšími dalekohledy je vynikající i pro fotografování slabších objektů.

Montáž je v tomto případě dodávaná s vestavěnými motory v obou osách a ovládacím systémem Bresser StarTracker GOTO.

 • Ve spojení s ocelovým trubkovým stativem zajistí velmi dobrou stabilitu pro dalekohledy s hmotností do 13kg.

 • Montáž má nastavitelný sklon polární osy v rozmezí od 0° - 90°.

 • Pro přesnější a rychlejší nastavení rovníkové montáže je v polární ose vestavěný polární hledáček. V případě potřeby je možné dokoupit osvit záměrné osnovy hledáčku.

 • Oběma osami montáže lze po povolení aretací manuálně otáčet.

 • V obou osách jsou použita zapouzdřená valivá ložiska a šneková kola, která zajišťují hladký chod otáčení bez zadrhávání.

 • Montáž je vybavená motorovým pohonem hodinové a deklinační osy s automatickým naváděcím systémem StarTracker s funkcí GO-TO a více než 100.000 objekty v databázi.

 • Upevnění dalekohledu k montáži je řešeno rybinovým spojem. Montáž má rybinovou drážku s aretačním šroubem a pojistným šroubkem, do níž se upevní lišta s dalekohledem.

 • Součástí sady je závaží o hmotnosti 4.5kg. Pokud by bylo potřeba vyvážit těžší dalekohled, pak je možné dokoupit závaží 2kg nebo 4.5kg. (Sety dalekohledů na montáži EXOS-1/2 jsou dodávány již s potřebným množstvím protizávaží).

 • Stativ dodávaný s montáží je ocelový trubkový s pochromovaným povrchem a nastavitelnou výškou v rozmezí od 63cm do 106cm.

 • Hmotnost samostatné montáže je 6.1kg.

 • Hmotnost stativu je 5.3kg

 • Max. nosnost montáže je 13kg.

Bresser StarTracker GOTO:

je elektronický ovládací systém montáží od firmy Bresser GmbH nebo kompatibilních.

 • Motory 12VDC ovládají obě osy montáže EXOS-2, jsou řízené mikroprocesorem a zajišťují plynulé otáčení v obou osách i při nejmenších rychlostech.

 • Při fotografování může být užitečná funkce zpětného řízení pointační rychlosti, v závislosti na pointační kameře, která snižuje počet zásahů fotografa do chodu montáže během dlouhých expozičních časů.

 • Auto-Guider Port:  ano / ST-4 kompatibilní

 • Napájení motorů může být řešeno pomocí 8-mi baterií typu D nebo síťovým adapterem 220V/12V obj. č. 4930000 (nejsou součástí balení). Montáž můžete také z autobaterie pomocí 7.5m kabelu s konektorem do zapalovače (obj. č. 4930100).

 • Systémem lze řídit motory montáže a tím rychlost a směr otáčení dalekohledu devíti různými rychlostmi (od siderické až po 2°/sek).

 • Pomocí funkce GO-TO lze automaticky vyhledávat objekt vybraný z databáze uložené v paměti ovladače. Pro úspěšné vyhledání je nutné přesně nastavit polární osu montáže.

 • Databáze ovladače obsahuje více než 100.000 položek.

 • 5386 objektů z IC katalogu, 7840 objektú z NGC katalogu, 109 objektů Caldwell katalogu, 110 objektů katalogu Messier, 16800 hvězd z katalogu SAO (Smithsonian Astrophysical Observatory), 50 družic na oběžné dráze Země, 26 asteroidů, 15 periodických komet, 8 planet Sluneční soustavy. Do paměti lze vložit i vlastní objekty.

 • Jakýkoli objekt z databáze lze jednoduše vybrat, stisknout klávesu GOTO na ovladači, a pokud je objekt nad obzorem dalekohled jej vyhledá a nastaví do zorného pole okuláru, kde jej můžete pozorovat.

 • Motory montáže se při sledování astronomických objektů pomalu otáčí siderickou rychlostí a udržují pozorovaný cíl v zorném poli dalekohledu.

 • Systém je možné připojit k externímu PC pomocí propojovací sady StarTracker MCX a EXOS-2 GoTo (obj. č. 4964352)

POZNÁMKA: přesnost při vyhledávání objektů z databáze a přesnost sledování objektů v zorném poli závisí na nastavení polární osy montáže. Nastavení vyžaduje alespoň minimální znalosti jasných souhvězdí a hvězd na obloze a zpočátku cca 15minut času a trpělivost. Při častějším nastavování polární osy montáže již získáte zkušenost a postup bude víceméně rutinní.

Obsah balení:

Sada obsahuje tubus s optikou, diagonální zrcátko, okulár SP 26mm, hledáček, sluneční filtr v objímce, montáž EXOS-2 GOTO se závažím, stativ, CD s astronomickým softwarem, otočnou mapu oblohy, mapu Měsíce.

Doporučené příslušenství - okuláry:

Nezapomínejte, že pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Většinou se teleskopy dodávají pouze se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se okuláry, které lze používat univerzálně na první pozorování vesmírných objektů. Výrobci předpokládají, že si pozorovatel vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud možno, volte okuláry s kvalitní optikou, které byť jsou většinou dražší, dají nesrovnatelně lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár významně zlepší obraz už i u jednoduchých levnějších teleskopů.

Pro pozorování detailů na Měsíci a jasných planetách (Mars, Jupiter, Saturn) je vhodné použít větší zvětšení cca od 80x až do limitu daného teleskopu, který je omezený průměrem objektivu (max. využitelné zvětšení se udává jako dvojnásobek průměru objektivu v mm) a samozřejmě atmosférickými podmínkami. Pro pozorování hvězdných polí, jasnějších "deep sky" objektů a větších oblastí na obloze jsou zase vhodnější menší zvětšení, při nichž je viditelné širší zorné pole. 

Zvětšení teleskopu si můžete snadno spočítat:  Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm).

Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

Maximální využitelné zvětšení  - optická soustava zvládne zvětšení, které odpovídá zhruba dvojnásobku průměru objektivu. Zmax. = 2 x D(mm) Nicméně, tepelné proudění v atmosféře a v poslední době i světelný smog umožní využít maximální zvětšení cca 200x-300x – hodně záleží na kvalitě atmosféry. Nejlépe můžete dosáhnout dobrého obrazu při velkém zvětšení hlavně v zimních mrazivých nocích. Důležité je, aby byla velmi dobře vyrovnaná teplota tubusu a optiky s teplotou okolního vzduchu. Nejhůře se dosahuje velké zvětšení naopak v letních nocích, kdy z rozehřáté země stoupá teplý vzduch a v atmosféře je tak hodně teplotních turbulencí.

Dalším parametrem okulárů je zorné pole. Čím větší má okulár zorné pole, tím větší oblast můžete v okuláru vidět.

Dalekohled si můžete libovolně vybavit okuláry, které naleznete v nabídce # příslušenství - okuláry.

Kvalitní okulár je polovina dalekohledu.

PARAMETRY:

Tubus s optikou:
Optický systém čočkový achromat, čtyřčlenný Petzval
Průměr 127mm
Ohnisková délka 635mm
Relativní apertura f/5
Max. využitelné zvětšení 254x
Výtah ostření Hexafoc 2,5", šikmý hřebínek
Výstupní průměr pro okuláry 2" s adapterem na 1,25" (součástí adapteru je T-2 závit)
Hledáček optický 8x50mm
Okulár v sadě SPL 26mm (1,25"), zvětšení 24x
Rozměry tubusu
133 x 950mm
Hmotnost tubusu
7,7kg
Montáž
Typ montáže rovníková (EQ), EXOS-2 GoTo
Typ uchycení teleskopu drážka pro lištu GP 44mm s aretačními šrouby
Ložiska v osách zapouzdřená ocelová kuličková ložiska a šneková kola v osách RA a Dec.
Motorový pohon

Vestavěné motory 12V DC

Star Tracker GoTo řídící systém

Autoguider ano / ST-4 kompatibilní
Napájení 8ks 1,5V baterie D / síťový adapter 12V (nejsou součástí sady)
Stativ ocelový stativ, výsuvné nohy
Výška stativu 63-106cm
Polární hledáček součástí (osvit je možné dokoupit)
Závaží v sadě 1x 4,5kg
Max. nosnost do 13kg
Hmotnost montáže 6,1kg
Hmotnost stativu 5,3kg

 

Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

Typ objektivu čočkový Petzval
Průměr objektivu 127mm
Ohnisková délka 635mm
Relativní apertura f/5
Typ hledáčku Optický 6x30mm
Okuláry v sadě SP 26mm (31,7mm)
Průměr okuláru 31,7mm (1,25"), 50,8mm (2")
Ostření teleskopu Hexafoc - šikmý hřeben
Montáž Rovníková EXOS-2 GoTo (EQ-5)
Motory Součástí jsou motory v obou osách (RA i DEC)
Navádění GoTo Je součástí sady, StarTracker GOTO
Stativ Ocelový - pochromovaný, stavitelná výška
Dalekohledy BRESSER Messier AR - čočkové, Messier AR 127/635