Celestron NexStar 5 SE 125/1250

29 900 Kč s DPH
2-3 prac. dny
ks

Hvězdářský dalekohled typu Schmidt-Cassegrain.
Průměr 125mm | ohnisková délka 1250mm | aperturní poměr f/10.
Motorové pohony v obou osách.
GoTo systém s databází objektů.
Pevná jednoramenná montáž s možností naklápění.
Antireflexní vrstvy StarBright XLT.
Okulár 25mm (50x).
Dodávaný na pevném ocelovém stativu.

Zásilka obsahuje 1 balík 18kg.

Více

Výrobce: CelestronKód produktu: 11036

Ikonický oranžový tubus teleskopů Celestron řady SE je nyní vybavený nejnovějšími funkcemi tak, aby poskytoval nejlepší zážitek z pozorování hvězd pro začátečníky i zkušené pozorovatele.

125mm objektiv poskytuje vynikající optické vlastnosti za dostupnou cenu. Získáte působivé pohledy na Měsíc a planety spolu s objekty hlubokého vesmíru, jako je např. mlhovina v Orionu, při zachování kompaktního tvaru.

Plně automatizovaná montáž s vestavěnými motory a GoTo funkcí pro vyhledádání objektů z databáze více než 40 000 nebeských objektů.

Technologie SkyAlign zajistí, aby byl váš dalekohled nasměrován a připraven k pozorování během několika minut. I když neznáte noční oblohu, můžete svůj dalekohled snadno nastavit podle jednoduchého návodu pomocí tří hvězd.

Teleskop je skladný a snadno jej můžete převážet za tmavou onoční oblohou nebo přenášet např. na zahradě.

Antireflexní vrstvy StarBright XLT:

StarBright XLT je revoluční systém optických vrstvev Celestron. Skládá se ze tří hlavních komponent, které ve výsledku znatelně zlepšují přenos světla, kontrast a jas obrazu:

 1. Jedinečné vylepšené vícevrstvé reflexní vrstvy vyrobené z přesných vrstev hliníku, SiO2 (křemen), TiO2 (oxid titaničitý) a SiO2 (oxid křemičitý). Odrazivost je v celém spektru poměrně rovnoměrná, což ji optimalizuje jak pro zobrazování, tak pro vizuální pozorování.

 2. Vícevrstvé antireflexní vrstvy vyrobené z přesných vrstev MgF2 (fluorid hořečnatý) a HfO2 (oxid hafničitý). Hafnium – vzácný prvek, který stojí téměř 2 000 dolarů za kilogram – poskytuje širší pásmovou propustnost než titan používaný u konkurenčních firem.

 3. Místo sodnovápenatého skla pro korekční čočku je použito vysoce propustné čiré plavené sklo. Vodově čiré sklo propouští asi 90,5 % světla bez antireflexních vrstev; to je o 3,5 % lepší než sodnovápenaté sklo. Při použití čirého skla ve spojení s antireflexními vrstvami StarBright XLT dosahuje průměrná propustnost úžasných 97,4.

Tyto tři složky dělají ze StarBright XLT jeden z nejlepších dostupných povlaků. Další informace o našich patentovaných povlakech StarBright XLT naleznete zde

Pevná montáž s jedním ramenem:

 • Celestron vytvořil jedinečný, patentovaný typ montáže s jedním ramenem NexStar SE. Je dokonale přenosná a nastavení je rychlé a snadné. NexStar SE lze rozložit na několik lehkých a kompaktních kusů, což usnadňuje přepravu i v malých vozidlech. Nebudete mít problém dostat NexStar SE na své oblíbené pozorovací místo nebo jej rychle postavit na vaší zahradě.

 • Samozřejmě záleží na tom, co je uvnitř montáže. Robustní konstrukce z vysoce kvalitních komponentů dává NexStar SE přesnost nasměrování a sledování potřebnou k pozorování a sledování vašich oblíbených cílů jednoduchým stisknutím tlačítka. Pomocí přiloženého ručního ovladače NexStar+ můžete vyhledat více než 40 000 nebeských objektů nebo si prohlédnout nejlepší z aktuálně pozorovatelných objektů podle výběru montáže.

 • Před použitím funkce GoTo pro vyhledávání je potřeba teleskop nejprve nastavit. Nastavení je snadné a jednoduché díky funkci SkyAlign. Tento proces usnadňuje zvolit nastavení 1-2-3: tedy stačí vybrat tři jasné objekty z nabídky v ovladači, vycentrovat je v okuláru a stisknout ALIGN. Pro ještě snazší nastavení můžete připojit speciální modul StarSense AutoAlign (možno dokoupit jako příslušenství) a váš NexStar SE se nastaví zcela sám!

Pokročilé funkce Nechte NexStar SE růst s vámi

 • NexStar SE je kompatibilní se všemi špičkovými doplňky, které pokročilí uživatelé milují. Poskytněte svému teleskopu souřadnice GPS pomocí SkySync nebo přidejte funkci automatického zarovnání pomocí funkce StarSense AutoAlign.

 • Pokud chcete prozkoumat svět astrofotografie, je SE perfektní volbou. Jeho vestavěný náklopný klín umožňuje i delší expozice. Pokud máte zájem o snímkování Měsíce a planet, spárujte svůj NexStar SE s jednou z kamer. NexStar SE se může stát vaším důvěryhodným společníkem již od vašeho prvního pozorování po mnoho dalších let.

VLASTNOSTI

 • Kompaktní skladný teleskop s čočko-zrcadlovým objektivem typu Schmidt-Cassegrain.

 • Pevný hliníkový tubus.

 • Vestavěný vnitřní systém ostření.

 • Teleskop má kratší délku a snadno se jím manipuluje. Lze jej také dobře transportovat.

 • Součástí je záměrný hledáček s červeným LED bodem StarPointer.
 • Diagonální hranol pro pohodlné pozorování v nadhlavníku. Výstup pro okuláry o průměru 1,25" (31,7mm).

 • V sadě je okulár s ohniskovou délkou 25mm, který dává zvětšení 50x. Průměr okuláru je 1,25" (31,7mm). Doporučujeme pořídit i další okuláry pro rozšíření škály zvětšení.

 • Tubus lze z montáže snadno sejmout a díky univerzální liště CG-5 (44mm) jej lze upevnit i na jiné astronomické montáže s rybinovou drážkou typu CG-5 a Vixen.

 • Pevný ocelový stativ s pochromovaným povrchem je výškově nastavitelný (94cm - 240cm). Průměr nohou je 1,5" (38,1mm).

 • Pevná vidlicová montáž s jedním ramenem pohodlně unese celý tubus i s příslušenstvím a dodám teleskopu potřebnou stabilitu.

 • Vestavěné motory v obou osách umožní pohodlné otáčení teleskopu.

 • Naváděcí a vyhledávací systém Nexstar SE GoTo s databízí více než 38.000 objektů usnadní vyhledávání i pro začínající pozorovatele. U vybraných 200 objektů je k dispozici také jejich podrobnější popis.

 • Snadné nastavení teleskopu pro automatické vyhledávání používá metodu SkyAlign pomocí tří hvězd. Postup je jednoduchý a nastavení je rychlé. Poté můžete využít databáze objektů a pomocí funkce GoTo nechat montáž vyhledat objekt, který si vyberete z databáze.

Obsah balení: Sada obsahuje tubus s optikou, okulár 25mm, LED hledáček StarPointer, Star Diagonal (1,25"), GoTo systém Nexstar s ručním ovladačem, ocelový stativ, montáž.

Podpora, návody a software ke stažení (angličtina):

 

PARAMETRY:

Tubus s optikou:
Optický systém Schmidt-Cassegrain
Průměr 125mm
Ohnisková délka 1250mm
Relativní apertura f/10
Max. využitelné zvětšení 250x
Průměr sekundárního zrcátka 51mm
Rozlišovací schopnost (teoretická, Dawes limit) 0,93"
Mezní hvězdná velikost (teoretická) 13,18mag.
Výstupní průměr pro okuláry 1,25" (31,7mm)
Ostření vnitřní
Hledáček záměrný s červeným LED bodem StarPointer
Okulár v sadě 25mm
Zvětšení v základní sadě 50x
Rozměry tubusu
330 x 152mm
Hmotnost tubusu
2,7kg (bez příslušenství)
MONTÁŽ
Typ montáže motorizovaná azimutální montáž s jedním ramenem
Max. nosnost 4,6kg
Stativ ocelový, výškově stavitelný 94cm - 240cm, průměr nohou 38,1mm (1,5")
Hmotnost montáže bez stativu 3,2kg
Hmotnost stativu 4,6kg
Rychlosti otáčení 9 rychlostí, max. 3°/s
Rychlosti sledování siderická, solar a lunární
Režimy sledování Alt-Az, EQ Nord, EQ South
Naváděcí a vyhledávací systém GoTo ovladač Nexstar +, 38 181 objektů, podrobné info u 200 objektů
Způsob připojení teleskopu rybinová drážka pro lištu CG-5
Počet portů OUT 1x AUX port
Port pro Autoguider ne
USB port 1x pro ruční ovladač
Napájení 8x AA baterie (nejsou v sadě), síťový adapter 12V/1A (+ na středu)
Motory DC servo motory
Procedura nastavení SkyAlign 1,2,3 hvězdy, EQ nastavení (potřebný náklopný klín)
PEC - korekce periodické chyby montáže ne
Celková hmotnost 8kg

DOPORUČENÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ - OKULÁRY:

 • Pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Okulár vytváří výsledný obraz, který pozorujeme okem.

 • Většinou se teleskopy dodávají se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se okuláry, které lze běžně používat pro první pohledy novým dalekohledem. Výrobci předpokládají, že si pozorovatelé postupně vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud tedy chcete lépe využít možnosti Vašeho dalekohledu, poohlédněte se i po nějakých jiných okulárech, než jsou tyto setové.

 • Okuláry s kvalitní optikou, které, byť jsou většinou dražší, dávají lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár výrazně zlepší obraz také u jednoduchých teleskopů.

 • Okulár zvětšuje obraz vytvořený objektivem dalekohledu. Zvětšení lze snadno spočítat podle jednoduchého vzorečku: Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm). Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

V tabulce níže jsou uvedené ohniskové délky okulárů vhodné pro tento teleskop s objektivem 125/1250, f/10 rozdělené podle typu zvětšení:

POPIS TYPU ZVĚTŠENÍ

ZVĚTŠENÍ OKULÁRY

Max. konstrukční (2xD, pupila 0,5mm)

Max. technické zvětšení dosažitelné optickou soustavou za ideálních podmínek. Lze jej použít na rozlišení dvojhvězd nebo testování optické soustavy za ideálních podmínek, ale pro běžná pozorování je díky rušivým vlivům v atmosféře a limitům teleskopu málo používané.

cca 250x okuláry 5mm

Extra velké (pupila 0,7-1mm)

Velké zvětšení pro sledování těsných dvojhvězd a jemných detailů např. na kotoučcích jasných planet nebo na povrchu Měsíce. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Kvalita obrazu při těchto zvětšeních je hodně závislá na pozorovacích podmínkách a tepelných turbulencích v atmosféře.

cca 178x - 125x okuláry 7mm - 10mm

Optimální velké (pupila 1-2mm)

Vhodné pro rozlišení dvojhvězd a pozorování jemných detailů na kotoučcích jasných planet a Měsíce. Vhodné i pro vyhledávání menších jasnějších galaxií a mlhovin. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Na ostrosti a rozlišení se může projevovat tepelné proudění v atmosféře.

cca 63x - 125x okuláry 20mm - 10mm

Optimální střední (pupila 2-3mm )

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Výstupní pupila 2,4mm je nejlepší pro maximální využití rozlišovací schopnosti oka. Navíc je při těchto zvětšeních ještě zachovaný dobrý plošný jas, takže můžete pěkně pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních).

cca 42x - 63x okuláry 30mm - 20mm

Střední (pupila 3-4mm) - dobrý jas a šířka zorného pole

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Obraz má při těchto zvětšeních ještě velmi dobrý plošný jas a široké zorné pole, takže můžete pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních). Menší zvětšení poskytuje i možnost vidět větší úsek oblohy.

cca 31x - 42x okuláry 40mm - 30mm

Malé (pupila 4-6mm) - velká světelnost a zorné pole

Menší zvětšení, ale lepší plošný jas a širší zorné pole. Pohodlně uvidíte větší úsek oblohy. Používá se pro snadnější vyhledávání a identifikaci objektů. Vhodné pro sledování rozlehlejších kulových hvězdokup a jasnějích mlhovin a galaxií např. z Messierova katalogu. Pozn. jelikož se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, může se v některých případech stát, že tohoto malého zvětšení nelze dosáhnout.

cca  20x - 31x okuláry 60mm - 39mm

Nejmenší (pupila 7mm) - max. světelnost

Nejmenší zvětšení, které poskytuje výstupní pupilu o průměru cca 7mm. Oko, které má ve tmě průměr zorničky cca 7mm tedy může využít velké množství světla. V těchto případech je zvětšení tak malé, že je možná lepší použít běžný binokulární dalekohled. Navíc se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, takže dosažitelnost tohoto zvětšení není s běžným příslušenstvím mnohdy ani možná.

18x okuláry 70mm

Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je originálně vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

Typ objektivu Schmidt-Cassegrain
Průměr objektivu 125mm (5")
Ohnisková délka 1250mm
Relativní apertura (světelnost) f/10
Dalekohledy CELESTRON NexStar SE, Schmidt-Cassegrain