Bresser Messier Dobson 12" f/5 HEX + sluneční filtr

28 025 Kč s DPH
5-6 prac. dní - V současné době se díky prodlevám při vyskladňování z hlavního evropského skladu může doba dodání prodloužit. Děkujeme za pochopení.
ks

Hvězdářský dalekohled se zrcadlovým objektivem typu Newton.
Průměr 305mm | ohnisková délka 1525mm | aperturní poměr f/5.
Parabolizované zrcadlo.
Dodávaný na montáži Dobson.
Velký větrák na rychlé vyrovnání teplot.

Zásilka obsahuje 2 balíky 154x53x53cm, 26kg (tubus) | 68x68x20cm, 17kg (montáž)

Více

Výrobce: BresserKód produktu: 4716430

Hvězdářský dalekohled se zrcadlovým objektivem o průměru 305mm (12") s ohniskovou délkou 1525mm na montáži typu Dobson má velmi kvalitní optiku i mechanické provedení a je skvělým výrobkem v poměru cena/výkon/kvalita.

Dalekohled velmi kvalitně vyrobenou optickou i mechanickou část včetně montáže.

Velký průměr zrcadlového objektivu je výborně využitelný nejen na pozorování Měsíce a jasných objektů Sluneční soustavy, ale i na vyhledávání a pozorování méně kontrastních objektů vzdáleného vesmíru, jako jsou mlhoviny, galaxie, hvězdokupy aj. Dalekohled s tímto průměrem poodhalí i struktury jasnějších mlhovin a galaxií.

VLASTNOSTI:

 • Dalekohled má zrcadlový objektiv o průměru 305mm s ohniskovou délkou 1525mm.

 • Aperturní poměr f/5.

 • Zrcadlo je vyrobené z borosilikátového skla H-PZ33 s nízkou teplotní roztažností.

 • Optika s difrakčním limitem a Sterhl poměrem >0.8.

 • Zrcadlový objektiv je uchycený na 9-ti bodech s možností kolimace.

 • Sekundární zrcátko má průměr 72mm.

 • Výtah ostření o průměru 65mm (2.5") má hexagonální průřez a je velmi stabilní a bez vůlí. Velký průměr výtahu umožní používat i širokoúhlé okuláry s dlouhým ohniskem bez vinětace. Mohutnost a stabilita výtahu umožňuje bez problémů používat i těžké okuláry, binokulární nástavce nebo fotoaparáty.

 • Systém ostření Hexafoc 2.5" se šikmým hřebínkovým ostřením. Výstup pro okuláry o průměru 2" a 1.25". Možnost dokoupit redukci pro duální ostření v poměru 1:8 (Art.No. 0625720)

 • Hřebenový výtah ostření má možnost nastavení tuhosti chodu a aretace.

 • Koncovka okulárového výtahu je zakončena kovovým adapterem pro použití okulárů o průměru 1.25"(31.7mm) i 2" (50.8mm). Adapter je opatřený vnějším závitem pro připojení DSLR zrcadlovky. K dalekohledu je tedy možné připojit DSLR fotoaparát, stačí pouze dokoupit přechodový T-2 kroužek pro příslušnou značku fotoaparátu.

 • Optický hledáček 6x30mm.

 • V sadě je okulár Super Plossl 25m (31.7mm), který dává zvětšení 61x.

 • Koncovka okulárového výtahu pojme okuláry o průměru 31.7mm (1.25") i 50.8m (2").

 • Montáž typu Dobson je stabilní a pevná. Montáž lze rozložit a složit ve velmi krátké době. Díky tomu je sestava velkého dalekohledu poměrně dobře skladná.

 • Otáčení montáže v obou osách má hladký chod.

 • Ve spodní části tubusu je umístěný vetráček pro rychlejší vyrovnání teplot. Napájení je pomocí 8ks 1,5V AA baterií nebo siťového adapteru 12V (nejsou součástí).

SLUNEČNÍ FILTR

                              

součástí teleskopu je certifikovaný filtr na pozorování Slunce - Solarix. Můžete jej použít pro bezpečné pozorování slunečních skvrn, zatmění a přechodů planet přes sluneční kotouč. Filtr je vestavěný v objímce, kterou lze snadno nasadit na přední část tubusu před objektiv. Filtr dává obraz Slunce v přirozených žlutých barvách.

Během jasného dne lze s nasazeným slunečním filtrem pozorovat sluneční erupce, granulaci, přelety letadel nebo ISS před slunečním diskem a samozřejmě také zatmění Slunce.

Důležitá poznámka - při pozorování Slunce věnujte pozornost bezpečnosti.

Vždy používejte kvalitní sluneční filtr. Filtr musí být dobře nasazený na tubusu a nesmí být nijak poškozený.

Před nasazením filtru nejprve nasměrujte teleskop tak, aby byl namířený na oblohu mimo Slunce a zkontrolujte pohledem, zda je sluneční filtr nepoškozený. Nasaďte filtr na tubus a ujistěte se, že pevně drží, případně objímku zajistěte proti vypadnutí lepicí páskou.

Nenechávejte děti a nepoučené osoby s teleskopem (zejména během dne) bez dozoru zodpovědné osoby. Při pohledu do Slunce i na jen malý okamžik může dojít k nevratnému poškození zraku!!!

Po pozorování Slunce opět natočte teleskop tak, aby nesměřoval na Slunce ani do jeho blízkosti.

Balení obsahuje: dalekohled s obručí, montáž Dobson, hledáček 6x30, okulár SP-25mm, sluneční filtr v objímce, prodlužovací nástavec, adapter 2" / 1,25".

PARAMETRY:

Tubus s optikou:
Optický systém zrcadlový, Newton, parabolizované zrcadlo, H-PZ33
Průměr 305mm
Ohnisková délka 1525mm
Relativní apertura f/5
Průměr sekundárního zrcátka 72mm
Max. využitelné zvětšení 610x (konstrukční)
Rozlišovací schopnost (teoretická, Dawes) 0,38"
Mezní hvězdná veliost (teoretická) 15,15 mag.
Výtah ostření Hexafoc 2,5", šikmý hřebínek
Výstupní průměr pro okuláry 2" s adapterem na 1,25" (součástí adapteru je T-2 závit)
Hledáček optický 6x30, hybridní patka pro hledáček s úzkým držáčkem i pro typ Vixen
Okulár v sadě SPL 26mm (1,25"), zvětšení 61x
Napájení větráčku 8ks 1,5V baterie nebo síťový adapter12V (vnitřní +/vnější -) - nejsou součástí
Rozměry tubusu
1500 x 345mm
Hmotnost tubusu
18,9kg
Montáž
Typ montáže Dobson
Rozměry montáže 620 x 620mm , celková výška s tubusem 1600mm
Hmotnost montáže 14,8kg
Celková hmotnost 34kg
Přepravní rozměry - balík č.1 154 x 45 x 45cm, 21kg
Přepravní rozměry - balík č.2 68 x 68 x 20cm, 17kg

DOPORUČENÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ - OKULÁRY:

 • Pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Okulár vytváří výsledný obraz, který pozorujeme okem.

 • Většinou se teleskopy dodávají se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se o okuláry, které lze běžně používat pro první pohledy novým dalekohledem. Výrobci předpokládají, že si pozorovatelé postupně vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud tedy chcete lépe využít možnosti Vašeho dalekohledu, poohlédněte se i po nějakých jiných okulárech, než jsou tyto setové.

 • Okuláry s kvalitní optikou, které, byť jsou většinou dražší, dávají lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár výrazně zlepší obraz také u jednoduchých teleskopů.

 • Okulár zvětšuje obraz vytvořený objektivem dalekohledu. Zvětšení lze snadno spočítat podle jednoduchého vzorečku: Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm). Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

V tabulce níže jsou uvedené ohniskové délky okulárů vhodné pro tento teleskop s objektivem 305/1525, f/5 rozdělené podle typu zvětšení:

POPIS TYPU ZVĚTŠENÍ

ZVĚTŠENÍ OKULÁRY

Max. konstrukční (2xD, pupila 0,5mm)

Max. technické zvětšení dosažitelné optickou soustavou za ideálních podmínek. Lze jej použít na rozlišení dvojhvězd nebo testování optické soustavy za ideálních podmínek, ale pro běžná pozorování je díky rušivým vlivům v atmosféře a limitům teleskopu málo používané.

cca 610x okuláry 2,5mm

Extra velké (pupila 0,7-1mm)

Velké zvětšení pro sledování těsných dvojhvězd a jemných detailů např. na kotoučcích jasných planet nebo na povrchu Měsíce. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Kvalita obrazu při těchto zvětšeních je hodně závislá na pozorovacích podmínkách a tepelných turbulencích v atmosféře.

cca 305x - 436x okuláry 5mm - 3,5mm

Optimální velké (pupila 1-2mm)

Vhodné pro rozlišení dvojhvězd a pozorování jemných detailů na kotoučcích jasných planet a Měsíce. Vhodné i pro vyhledávání menších jasnějších galaxií a mlhovin. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Na ostrosti a rozlišení se může projevovat tepelné proudění v atmosféře.

cca 153x - 305x okuláry 10mm - 5mm

Optimální střední (pupila 2-3mm )

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Výstupní pupila 2,4mm je nejlepší pro maximální využití rozlišovací schopnosti oka. Navíc je při těchto zvětšeních ještě zachovaný dobrý plošný jas, takže můžete pěkně pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních).

cca 102x - 153x okuláry 15mm - 10mm

Střední (pupila 3-4mm) - dobrý jas a šířka zorného pole

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Obraz má při těchto zvětšeních ještě velmi dobrý plošný jas a široké zorné pole, takže můžete pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních). Menší zvětšení poskytuje i možnost vidět větší úsek oblohy.

cca 76x - 102x okuláry 20mm - 15mm

Malé (pupila 4-6mm) - velká světelnost a zorné pole

Menší zvětšení, ale lepší plošný jas a širší zorné pole. Pohodlně uvidíte větší úsek oblohy. Používá se pro snadnější vyhledávání a identifikaci objektů. Vhodné pro sledování rozlehlejších kulových hvězdokup a jasnějích mlhovin a galaxií např. z Messierova katalogu. Pozn. jelikož se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, může se v některých případech stát, že tohoto malého zvětšení nelze dosáhnout.

cca 51x - 76x okuláry 30mm - 20mm

Nejmenší (pupila 7mm) - max. světelnost

Nejmenší zvětšení, které poskytuje výstupní pupilu o průměru cca 7mm. Oko, které má ve tmě průměr zorničky cca 7mm tedy může využít velké množství světla. V těchto případech je zvětšení tak malé, že je možná lepší použít běžný binokulární dalekohled. Navíc se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, takže dosažitelnost tohoto zvětšení není s běžným příslušenstvím mnohdy ani možná.

cca 44x okuláry 35mm

Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je originálně vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

Typ objektivu zrcadlový - Newton
Průměr objektivu 254mm (10"), 305mm (12")
Ohnisková délka 1525mm
Relativní apertura (světelnost) f/5
Typ hledáčku Optický 6x30mm
Okuláry v sadě SP 26mm (31,7mm)
Průměr okuláru 31,7mm (1,25"), 50,8mm (2")
Průměr sekundárního zrcátka 74mm
Ostření teleskopu Hexafoc - šikmý hřeben
Montáž Dobson
Dalekohledy BRESSER Messier NT - zrcadlové