Také nazývané pozorovací dalekohledy. Jedná se o dalekohledy s jedním objektivem a většinou jedním okulárem, které mají větší zvětšení a jsou ideální pro pozorování detailů i na větší vzdálenosti nebo např. na kontrolu zásahů v terčích na střelnicích. Rovněž se používají při fotografování ptáků a zvěře pomocí malých digitálních fotoaparátů nebo smartphonů (tzv. digiscoping - afokální fotografování za okulárem dalekohledu). Jelikož mají spektivy větší zvětšení a užší zorné pole než běžné binokuláry nebo monokuláry, je nutné je upevnit na stativ (fotostativ), který dalekohledu poskytne stabilitu a díky tomu lze velmi dobře pozorovat i malé detaily.  

Rychlé info
Bresser Travel 20-60x80 Spotting ScopeBresser Travel 20-60x80 Spektiv + stativ

Bresser Travel 20-60x80 Spektiv + stativ

Momentálně nedostupné
3 200 Kč
2 644,63 Kč bez DPH
Spektiv s plynule měnitelným zvětšením od 20x do 60x. Průměr objektivu 80mm. Otočný tubus v centrální objímce s patkou pro upevnění…

Proč mají dalekohledy očnice

K čemu mají dalekohledy očnice?

Každý binokulární dalekohled, monokulární spektiv a většina okulárů hvězdářských dalekohledů a mikroskopů jsou zakončené očnicí. Je to ten poslední díl okuláru, který přichází do kontaktu s oční jamkou. K čemu jsou dobré?