Také nazývané pozorovací dalekohledy. Jedná se o dalekohledy s jedním objektivem a většinou jedním okulárem, které mají větší zvětšení a jsou ideální pro pozorování detailů i na větší vzdálenosti nebo např. na kontrolu zásahů v terčích na střelnicích. Rovněž se používají při fotografování ptáků a zvěře pomocí malých digitálních fotoaparátů nebo smartphonů (tzv. digiscoping - afokální fotografování za okulárem dalekohledu). Jelikož mají spektivy větší zvětšení a užší zorné pole než běžné binokuláry nebo monokuláry, je nutné je upevnit na stativ (fotostativ), který dalekohledu poskytne stabilitu a díky tomu lze velmi dobře pozorovat i malé detaily.  

Rychlé info Novinka
Bresser Pirsch 25-75x100 Gen. IISpektiv Bresser Pirsch 25-75x100 Gen.II

Bresser Pirsch 25-75x100 gen II. 10:1 URC

Skladem
12 475 Kč
10 309,92 Kč bez DPH
Monokulární pozorovací dalekohled s velkou světelností. Průměr objektivu 100mm | plynule měnitelné zvětšení 25x-75x. Duální ostření 10:1.…

Proč mají dalekohledy očnice

K čemu mají dalekohledy očnice?

Každý binokulární dalekohled, monokulární spektiv a většina okulárů hvězdářských dalekohledů a mikroskopů jsou zakončené očnicí. Je to ten poslední díl okuláru, který přichází do kontaktu s oční jamkou. K čemu jsou dobré?