Teleskopy Unistellar

Unistellar je francouzský výrobce speciálních teleskopů Enhanced Vision Telescope (eVscope a eQuinox). Díky moderním technologiím navigace, snímání a zpracování obrazu, umožňují pozorovatelům oblohy zaznamenat obraz i velmi slabých objektů ve vesmíru a umožnit tak dosud nevídaný pohled na tyto objekty i pro naprosté laiky. Teleskopy jsou dosupné za relativně nízkou cenu. Enhanced Vision Telescope (eVscope) využívá digitální astrofotografické techniky vyvinuté profesionálními astronomy během předchozích dvou desetiletí.

Společnost Unistellar je od samého počátku podporována organizací SETI Institute, která umožní propojení pozorovatelů Unistellar a poskytuje platformu pro sdílení informací o aktuálních astronomických událostech.

Unistellar založili nadšení programátoři a astronomové Laurent Marfisi, Antonin Borot, Arnaud Malvache a Franck Marchis v roce 2015 v Marseille ve Francii s podporou francouzské startupové společnosti Incubateur Impulse a Pépinières d'Entreprises Innovantes s následným Venture kapitálem od soukromých investorů a společnosti s názvem Brighteye Ventures. Unistellar představil svůj prototyp optoelektronického dalekohledu v roce 2017 na CES2017 v Las Vegas a na IFA Next v Berlíně.

Společnost měla potíže s uvedením produktu na trh. Elektronický dalekohled spotřebitelské třídy měl být původně k dispozici na „podzim 2018“, který se následně realizoval až koncem roku 2019. K prosinci 2021 bylo zákazníkům dodáno přes 5000 dalekohledů. Později představil Unistellar dva typy teleskopů s větším zorným polem - eVscope2, který využívá vestavěný optoelektronický okulár společnosti Nikon a vyhrál cenu T3 Platinum Award a eQuinox2, který je bez elektronického okuláru a má delší životnost baterie. V roce 2023 doplnil Unistellar oba teleskopy o sluneční filtr, který spolu se speciální aplikací umožňuje bezpečné pozorování Slunce.

Unistellar podporovaný organizacemi NASA a SETI vytváří velmi širokou celoplanetární síť, díky níž umožňuje propojovat uživatele a sdílet pozorování různých i blízkozemních objektů ve vesmíru včetně komet a asteroidů.

Produkty Unistellar:

Unistellar eQuinox 2

eQuinox 2

eQuinox 2 + batoh

Unistellar eVscope 2

eVscope 2

eVscope 2 + batoh


Příslušenství

batoh

sluneční filtr