Bresser Messier NT 150/750 EXOS-1/EQ4 + sluneční filtr

14 725 Kč s DPH
5-6 prac. dní - Nejzazší termín pro objednávky s doručením do Vánoc je 10.12.2023. Po tomto termínu Vám již nemůžeme zaručit, že zásilku do Vánoc obdržíte. V současné době se díky prodlevám při vyskladňování z hlavního evropského skladu může doba dodání prodloužit. Děkujeme za pochopení.
ks

Hvězdářský dalekohled se zrcadlovým objektivem typu Newton.
Průměr 150mm | ohnisková délka 750mm | aperturní poměr f/5
Okulár v sadě SPL 26mm.
Ostření Hexafoc 2,5".
Rovníková montáž EXOS-1.

Zásilka obsahuje 2 balíky: 92x33x35cm, 11kg (tubus), 89x52x25cm, 19kg (montáž+stativ)

Více

Výrobce: BresserKód produktu: 4750757

Messier NT 150/750mm je hvězdářský dalekohled se zrcadlovým objektivem o průměru 150mm s ohniskovou délkou 750mm.

Krátkoohniskový zrcadlový dalekohled NT150/750mm je vhodný pro přehledné pozorování oblohy, plošnějších objektů, komet, jasnějších mlhovin, a hvězdokup.

Použijeteli kvalitnější okuláry s krátkou ohniskovou délkou, je výborný také na pozorování Měsíce a jasných planet, hvězd, dvojhvězd a dalších objektů při větším zvětšení.

Dalekohled je dodávaný na stabilní rovníkové montáži EXOS-1.

TUBUS A OPTIKA

 • Objektiv dalekohledu tvoří zrcadlová soustava typu Newton.

 • Sekundární zrcátko dalekohledu má optimalizovanou velikost a je chráněné pogumovanými okraji.

 • Tubus dalekohledu je celokovový.

 • Ostření je řešené celokovovým hřebenovým výtahem a je dostatečně přesné. 

 • Zaostřovací systém Hexafoc má hexagonální průřez s pevným vedením bez vůle. Průměr výstupu výtahu je zvětšený ze standardních 2" na 2.5". Má menší vinětaci a lze dobře použít i širokoúhlé okuláry s delší ohniskovou vzdáleností. 

 • Hřebenový výtah ostření má šikmé ozubení pro jemnější a přesnější chod. 

 • Pro ještě přesnější doostřování (zejména pro fotografování) je možné dokoupit převodový mechanismus ostření 1:8 (obj. č. 0625720).

 • Hřebenový výtah ostření má možnost nastavení tuhosti chodu a aretace.

 • Tubus okulárového výtahu má koncovku upravenou pro okuláry o průměru 50.8mm (2") s odnímatelným adapterem pro okuláry o průměru 31.7mm (1.25"). K dalekohledu je tedy možné použít okuláry o průměru 50.8mm (2") i 31.7mm (1.25").

 • Koncovka tubusu okulárového výtahu je opatřena plošnou aretací na obvodu, takže uchycení je pevné a nedochází k poškrábání chromového tubusu okuláru aretačním šroubem. 

 • K dalekohledu je dodávaný okulár Super Plossl 26mm o průměru 1.25", který dává zvětšení 46x.

 • Koncovka adapteru je opatřena závitem pro upevnění T-2 kroužku. K fotografování v primárním ohnisku dalekohledu pomocí DSLR zrcadlovky stačí tedy pořídit pouze příslušný T-2 kroužek podle značky fotoaparátu. T-2 kroužek se našroubuje na závit na konci tubusu okulárového výtahu a na T-2 kroužek se nasadí tělo fotoaparátu bez objektivu. Zrcadlový objektiv dalekohledu pak slouží jako objektiv fotoaparátu.  

 • Hledáček je optický 6x30mm se záměrným křížem. 

 • Součástí tubusu jsou kovové obruče, kterými se tubus upevní k příslušné montáži. Obruče jsou na vnitřní straně vypolstrovány proti poškrábání laku tubusu.

 • Obruče mají praktické madlo pro snadný přenos tubusu. Madlo je opatřené šroubem pro připojení DSLR fotoaparátu.

 • Obruče jsou v místě upevnění k montáži opatřeny rybinovým čepem s ocelovou lištou. 

SLUNEČNÍ FILTR

                               

součástí teleskopu je certifikovaný filtr na pozorování Slunce - Solarix. Můžete jej použít pro bezpečné pozorování slunečních skvrn, zatmění a přechodů planet přes sluneční kotouč. Filtr je vestavěný v objímce, kterou lze snadno nasadit na přední část tubusu před objektiv. Filtr dává obraz Slunce v přirozených žlutých barvách.

Během jasného dne lze s nasazeným slunečním filtrem pozorovat sluneční erupce, granulaci, přelety letadel nebo ISS před slunečním diskem a samozřejmě také zatmění Slunce.

Důležitá poznámka - při pozorování Slunce věnujte pozornost bezpečnosti.

Vždy používejte kvalitní sluneční filtr. Filtr musí být dobře nasazený na tubusu a nesmí být nijak poškozený.

Před nasazením filtru nejprve nasměrujte teleskop tak, aby byl namířený na oblohu mimo Slunce a zkontrolujte pohledem, zda je sluneční filtr nepoškozený. Nasaďte filtr na tubus a ujistěte se, že pevně drží, případně objímku zajistěte proti vypadnutí lepicí páskou.

Nenechávejte děti a nepoučené osoby s teleskopem (zejména během dne) bez dozoru zodpovědné osoby. Při pohledu do Slunce i na jen malý okamžik může dojít k nevratnému poškození zraku!!!

Po pozorování Slunce opět natočte teleskop tak, aby nesměřoval na Slunce ani do jeho blízkosti.

ROVNÍKOVÁ MONTÁŽ:

Poskytuje stabilitu tubusu s optikou a zajišťuje pevný obraz. Je důležitá pro sledování objektů a navádění teleskopu při fotografování.

Vlivem rotace Země kolem své osy se nám jeví, že se vzdálené vesmírné objekty na obloze pohybují. Nejedná se o jejich vlastní pohyb, ale o pohyb, který pozorujeme, protože jsme na otáčející se zeměkouli. Jelikož má hvězdářský dalekohled velké zvětšení a úzké zorné pole, obraz objektu se v zorném poli teleskopu poměrně rychle posouvá k okraji a během chvilky se dostane mimo zorné pole a zmizí z dohledu. Pokud je teleskop na dobře nastavené rovníkové montáži, lze obraz objektu snadno udržovat v zorném poli otáčením pouze kolem jedné osy montáže, což je znatelně jednodušší než při centrování kolem dvou os. Pozorování i při velkých zvětšeních je s dobře seřízenou rovníkovou montáží velmi pohodlné.

Rovníková montáž EXOS-1

 

Pevná a stabilní rovníková montáž s nosností do 7kg určená zejména pro vizuální pozorování a občasné fotografování jasných objektů.

Tato montáž je vynikající pro menší přístroje s hmotností do 7kg, kdy není potřeba pořizovat cenově nákladnější robustnější předimenzované montáže.

 • Ve spojení s ocelovým trubkovým stativem zajistí velmi dobrou stabilitu pro dalekohledy s hmotností do 7kg.

 • Montáž má nastavitelný sklon polární osy v rozmezí od 0° - 90°.

 • V případě potřeby přesnějšího a rychlejšího nastavení rovníkové montáže je možné pořídit jako příslušenství polární hledáček s ovícenou záměrnou osnovou pro montáž EXOS-1 (obj.č. 4964210).

 • Oběma osami montáže lze po povolení aretací manuálně otáčet.

 • Jemné otáčení obou os montáže je zajišťují dva ohebné bovdeny.

 • K montáži je možné dokoupit motorový pohon hodinové RA osy (obj. č.4951600).

 • Upevnění dalekohledu k montáži je řešené rybinovým spojem. Hlava montáže má rybinovou drážkou s aretačním šroubem do níž se upevní lišta s dalekohledem.

 • Součástí sady je závaží o hmotnosti 4,5kg. Pokud by bylo potřeba vyvážit těžší dalekohled, pak je možné dokoupit závaží 2kg nebo 4.5kg.

 • Stativ dodávaný s montáží je ocelový trubkový s pochromovaným povrchem a nastavitelnou výškou v rozmezí od 63cm do 106cm.

 • Hmotnost samostatné montáže je 4.6kg.

 • Hmotnost stativu je 4,7kg

 • Max. nosnost montáže je 7kg.

  Obsah balení :

  Sada obsahuje tubus s optikou, okulár SP 26mm, hledáček 6x30mm, montáž EXOS-1 se závažím, CD s astronomickým softwarem, otočnou mapu oblohy, mapu Měsíce, sluneční filtr v objímce.

  Záruka: ze zákona 2 roky, výrobce poskytuje po registraci záruku 10 let.

  PARAMETRY:

  Tubus s optikou:
  Optický systém zrcadlový, Newton, parabolizované zrcadlo
  Průměr 150mm
  Ohnisková délka 750mm
  Relativní apertura f/5
  Průměr sekundárního zrcátka 55mm
  Max. využitelné zvětšení 300x
  Výtah ostření Hexafoc 2,5", šikmý hřebínek
  Výstupní průměr pro okuláry 2" s adapterem na 1,25" (součástí adapteru je T-2 závit)
  Hledáček optický 6x30mm
  Okulár v sadě SPL 26mm (1,25"), zvětšení 29x
  Rozměry tubusu
  690 x 180mm
  Hmotnost tubusu
  5,5kg (vč. příslušenství)
  Montáž
  Typ montáže rovníková (EQ), EXOS-1
  Motorový pohon možnost dokoupit motor pro RA osu (#4951600)
  Stativ ocelový stativ, výsuvné nohy
  Výška stativu 63-106cm
  Polární hledáček volitelné příslušenství (#4964210)
  Závaží v sadě 1x 4,5kg
  Max. nosnost do 7kg
  Hmotnost montáže 4,6kg
  Hmotnost stativu 4,7kg

  DOPORUČENÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ - OKULÁRY:

  • Pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Okulár vytváří výsledný obraz, který pozorujeme okem.

  • Většinou se teleskopy dodávají se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se o okuláry, které lze běžně používat pro první pohledy novým dalekohledem. Výrobci předpokládají, že si pozorovatelé postupně vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud tedy chcete lépe využít možnosti Vašeho dalekohledu, poohlédněte se i po nějakých jiných okulárech, než jsou tyto setové.

  • Okuláry s kvalitní optikou, které, byť jsou většinou dražší, dávají lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár výrazně zlepší obraz také u jednoduchých teleskopů.

  • Okulár zvětšuje obraz vytvořený objektivem dalekohledu. Zvětšení lze snadno spočítat podle jednoduchého vzorečku: Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm). Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

  V tabulce níže jsou uvedené ohniskové délky okulárů vhodné pro tento teleskop s objektivem 150/750, f/5 rozdělené podle typu zvětšení:

  POPIS TYPU ZVĚTŠENÍ

  ZVĚTŠENÍ OKULÁRY

  Max. konstrukční (2xD, pupila 0,5mm)

  Max. technické zvětšení dosažitelné optickou soustavou za ideálních podmínek. Lze jej použít na rozlišení dvojhvězd nebo testování optické soustavy za ideálních podmínek, ale pro běžná pozorování je díky rušivým vlivům v atmosféře a limitům teleskopu málo používané.

  cca 300x okuláry 2,5mm

  Extra velké (pupila 0,7-1mm)

  Velké zvětšení pro sledování těsných dvojhvězd a jemných detailů např. na kotoučcích jasných planet nebo na povrchu Měsíce. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Kvalita obrazu při těchto zvětšeních je hodně závislá na pozorovacích podmínkách a tepelných turbulencích v atmosféře.

  cca 150x - 214x okuláry 5mm - 3,5mm

  Optimální velké (pupila 1-2mm)

  Vhodné pro rozlišení dvojhvězd a pozorování jemných detailů na kotoučcích jasných planet a Měsíce. Vhodné i pro vyhledávání menších jasnějších galaxií a mlhovin. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Na ostrosti a rozlišení se může projevovat tepelné proudění v atmosféře.

  cca 75x - 150x okuláry 10mm - 5mm

  Optimální střední (pupila 2-3mm )

  Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Výstupní pupila 2,4mm je nejlepší pro maximální využití rozlišovací schopnosti oka. Navíc je při těchto zvětšeních ještě zachovaný dobrý plošný jas, takže můžete pěkně pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních).

  cca 50x - 75x okuláry 15mm - 10mm

  Střední (pupila 3-4mm) - dobrý jas a šířka zorného pole

  Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Obraz má při těchto zvětšeních ještě velmi dobrý plošný jas a široké zorné pole, takže můžete pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních). Menší zvětšení poskytuje i možnost vidět větší úsek oblohy.

  cca 38x - 50x okuláry 20 - 15mm

  Malé (pupila 4-6mm) - velká světelnost a zorné pole

  Menší zvětšení, ale lepší plošný jas a širší zorné pole. Pohodlně uvidíte větší úsek oblohy. Používá se pro snadnější vyhledávání a identifikaci objektů. Vhodné pro sledování rozlehlejších kulových hvězdokup a jasnějích mlhovin a galaxií např. z Messierova katalogu. Pozn. jelikož se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, může se v některých případech stát, že tohoto malého zvětšení nelze dosáhnout.

  cca 25x - 38x okuláry 30mm - 20mm

  Nejmenší (pupila 7mm) - max. světelnost

  Nejmenší zvětšení, které poskytuje výstupní pupilu o průměru cca 7mm. Oko, které má ve tmě průměr zorničky cca 7mm tedy může využít velké množství světla. V těchto případech je zvětšení tak malé, že je možná lepší použít běžný binokulární dalekohled. Navíc se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, takže dosažitelnost tohoto zvětšení není s běžným příslušenstvím mnohdy ani možná.

  cca 21x okuláry 35mm

   

  Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

  Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

  Typ objektivu zrcadlový - Newton
  Průměr objektivu 150mm
  Ohnisková délka 750mm
  Relativní apertura f/5
  Typ hledáčku Optický 6x30mm
  Okuláry v sadě SP 26mm (31,7mm)
  Průměr okuláru 31,7mm (1,25"), 50,8mm (2")
  Průměr sekundárního zrcátka 55mm
  Ostření teleskopu Hexafoc - šikmý hřeben
  Montáž Rovníková EXOS-1 (EQ-4)
  Motory Možno dokoupit jako volitelné příslušenství
  Navádění GoTo Není možné připojit
  Stativ Ocelový - pochromovaný, stavitelná výška
  Dalekohledy BRESSER Messier NT - zrcadlové, Messier NT 150/750