Vixen SD103S apochromatický refraktor

6 725 Kč s DPH
5-6 prac. dní - V současné době se díky prodlevám při vyskladňování z hlavního evropského skladu může doba dodání prodloužit. Děkujeme za pochopení.
ks

Apochromatický refraktor.
Průměr 103mm | ohnisková délka 795mm | aperturní poměr f/7,7
Velmi kvalitní objektiv z optického skla Super FPL-53 ED.
Ideální teleskop pro pozorování planet a fotografování.
Průměr výstupního pole je 44mm - možné použít Full Format.
Poměrně malé rozměry a nízká hmotnost pro přepravu.
Velmi kvalitní teleskop - kompletně vyráběné v Japonsku.
MADE IN JAPAN.

Zásilka obsahuje 1 balík o hmotnosti 6,5kg.


Více

Výrobce: VixenKód produktu: X000062

Refraktor s apochromatickým objektivem vyráběný v Japonsku.

Velmi kvalitní objektiv SD (Super-ED glass) s optickým sklem FPL53.

Poskytuje velmi ostrý a čistý obraz s vysokým stupněm eliminace zbytkové barevné vady. Objektiv má znatelně lepší obraz než ED objektivy SW.

SD objektiv je navržený a vyrobený tak, že přesně soustředí fialové, modré, červené, žluté a zelené složky spektra do jednoho ohniska.

Speciální složení objektivu redukuje chromatickou vadu u všech barev viditelného spektra.

Proti předešlé verzi teleskopu byl přepracovaný systém vnitřních clon, který nově umožňuje využítí i pro Full Frame DSLR.

V kombinaci s nově navrženým reduktorem (SD Reducer HD Kit) nebo rovnačem pole (SD Flattener HD), umožní osvětlení kruhového zorného pole o průměru 44mm, které lze snímat i Full Frame fotoaparáty. (Bez rovnače pole se v základní sestavě projevuje mírná vinětace v krajích).

Výhodou teleskopu jsou menší rozměry a nižší hmotnost, čímž je velmi praktický i pro převážení.

Kompletní dalekohled - optika včetně mechaniky jsou navržené a vyráběné v Japonsku.

VLASTNOSTI

 • SD (Super-ED glass) objektiv z optického skla FPL53 s eliminací zbytkové barevné vady. Průměr apochromatického objektivu je 103mm.Optické plochy jsou opatřené FMC antireflexními vrstvami pro lepší přenos světla a vyšší kontrast. Ohnisková délka je 795mm. Aperturní poměr f/7,7.

 • Výstupní průměr výtahu ostření je 60mm. Součástí je 2" adapter EA 60/50,8mm SX na nějž se instaluje segment s překlápěcím diagonálním zrcátkem. Výstup pro okuláry z diagonálního segmentu má průměr 31,7mm.

 • Kompaktní rozměry tubusu (810 x 115mm) a hmotnost 5,4kg umožňují snadnou manipulaci při pozorování i převážení.

 • Tubus je dodávaný s obručemi s lištou standardu Vixen GP pro pohodlné upevnění k většině montáží s drážkou standardu GP.

 • Praktické madlo pro přenášení má 1/4" šroub pro umístění fotoaparátu nebo pointačního dalekohledu.

 • Součástí je optický hledáček 7x50 se záměrným křížem.

 • Rozlišovací schopnost (teoretická, Dawes limit): 1.13"

 • Vizuální mezní hvězdná velikost (teoretická):  11.8 mag 

 • Max. využitelné zvětšení: 206x 

 • Ostření je jednorychlostní typu Crayford s možností aretace polohy.

 • Adapter pro 7.0° FOV (zorné pole) je součástí sady.

 • Připojení / adaptery: na výstupu výtahu ostření je vnitřní závit pro adapter EA60/50,8mm SX (je součástí sady) a přes něj lze připojit segment překlápěcího diagonálního zrcátka s výstupním průměrem 31,7mm (1,25"). Zrcátko lze sklopit z optické dráhy a můžete pozorovat přímo nebo připojit fotoafaprát (je nutné dokoupit adaptery pro připojení fotoaparátu). Pokud necháte zrcátko v optické dráze, pak odráží paprsky kolmo k tubusu a můžete pohodlně pozorovat i objekty v nadhlavníku.

 • Diagonální segment je zakončený krátkým odnímatelným nástavcem s výstupním průměrem 31,7mm (1,25"), který je připojený pomocí T-2 závitu (M42/0.75). Lze jej z těla segmentu odšroubovat a místo něj přímo našroubovat T-2 kroužek s příslušným fotoaparátem. 

 • Adapter pro okuláry: 50.8mm (2") a 31.7mm (1.25")

 • Vzdálenost od konce tubusu do ohniska (Backfocus) bez reduktor: 150,4 mm

 • Backfocus s reduktorem: 63,5 mm

 • Součástí je segment s překlápěcím diagonálním zrcátkem, který má dva výstupy pro okuláry o průměru 31,7mm (1,25").

 • Teleskop je dodávaný BEZ OKULÁRU.

Balení obsahuje: tubus s optikou, hledáček 7x50, montážní obruče s lištou, diagonální segment s překlápěcím zrcátkem, EA60/50,8mm SX adapter

PARAMETRY:

Typ objektivu čočkový apochromat
Optický systém
čočkový apochromat, SD (Super-ED glass) FPL 53 optické sklo. FMC antireflexní vrstvy.
Průměr objektivu
103mm
Ohnisková délka 795mm
Aperturní poměr
f/7,7
Ostření
jednorychlostní Crayford s aretací
Antireflexní vrstvy
FMC
Rozlišovací schopnost (teoretická, Dawes limit)
1,13"
Mezní hvězdná velikost (teoretická)
12,75mag.
Výstup pro okuláry o průměru
1,25"
Rozměry tubusu (délka x průměr)
cca 810 x 115mm
Hmotnost tubusu
4,7kg (bez příslušenství)
Upevnění k montáži
kovové obruče s lištou typu Vixen GP

DOPORUČENÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ - OKULÁRY:

 • Pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Okulár vytváří výsledný obraz, který pozorujeme okem.

 • Většinou se teleskopy dodávají se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se okuláry, které lze běžně používat pro první pohledy novým dalekohledem. Výrobci předpokládají, že si pozorovatelé postupně vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud tedy chcete lépe využít možnosti Vašeho dalekohledu, poohlédněte se i po nějakých jiných okulárech, než jsou tyto setové.

 • Okuláry s kvalitní optikou, které, byť jsou většinou dražší, dávají lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár výrazně zlepší obraz také u jednoduchých teleskopů.

 • Okulár zvětšuje obraz vytvořený objektivem dalekohledu. Zvětšení lze snadno spočítat podle jednoduchého vzorečku: Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm). Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

V tabulce níže jsou uvedené ohniskové délky okulárů vhodné pro tento teleskop s objektivem 103/795, f7,7 rozdělené podle typu zvětšení:

POPIS TYPU ZVĚTŠENÍ

ZVĚTŠENÍ OKULÁRY

Max. konstrukční (2xD, pupila 0,5mm)

Max. technické zvětšení dosažitelné optickou soustavou za ideálních podmínek. V praxi se používá např. na testování optické soustavy, ale pro běžná pozorování je díky rušivým vlivům v atmosféře nepoužívané.

cca 206x okuláry kratší než 3,8mm

Extra velké (pupila 0,7-1mm)

Velké zvětšení pro sledování těsných dvojhvězd a jemných detailů např. na kotoučcích jasných planet nebo na povrchu Měsíce. Kvalita obrazu při těchto zvětšeních je hodně závislá na pozorovacích podmínkách a tepelných turbulencí v atmosféře.

cca 103x - 147x okuláry 7,7mm - 5,4mm

Optimální velké (pupila 1-2mm)

Vhodné pro rozlišení dvojhvězd a pozorování jemných detailů na kotoučcích jasných planet a Měsíce. Vhodné i pro sledování jasnějších galaxií a mlhovin. Na ostrosti a rozlišení se může projevovat tepelné proudění v atmosféře

cca 53x - 103x okuláry 15mm - 7,7mm

Optimální střední (pupila 2-3mm )

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Oko má nejlepší rozlišovací schopnost při průměru zorničky cca 2,4mm. Navíc je při těchto zvětšeních ještě zachovaný dobrý plošný jas, takže můžete pěkně pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních).

cca 35x - 53x okuláry 23mm - 15mm

Střední  (pupila 3-4mm)

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Navíc je při těchto zvětšeních ještě zachovaný dobrý plošný jas a zorné pole, takže můžete pěkně pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních). Menší zvětšení poskytuje i možnost vidět větší úsek oblohy.

cca 27x - 35x okuláry 30mm - 23mm

Malé (pupila 5-6mm) - velká světelnost

Menší zvětšení, ale lepší plošný jas a širší zorné pole. Pohodlně uvidíte větší úsek oblohy. Používá se pro snadnější vyhledávání a identifikaci objektů. Vhodné pro sledování rozlehlejších kulových hvězdokup a jasnějích mlhovin a galaxií např. z Messierova katalogu. Pozn. jelikož se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, může se v některých případech stát, že tohoto malého zvětšení nelze prakticky dosáhnout.

cca 21x - 17x okuláry 38mm - 46mm

Nejmenší (pupila 7mm) - max. světelnost

Nejmenší zvětšení, které poskytuje výstupní pupilu o průměru cca 7mm. Oko, které má ve tmě průměr zorničky cca 7mm tedy může využít velké množství světla. V těchto případech je zvětšení tak malé, že je možná lepší použít běžný binokulární dalekohled. Navíc se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, takže dosažitelnost tohoto zvětšení není s běžným příslušenstvím mnohdy ani možná.

cca 15x okuláry větší než 50mm

Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je originálně vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

Typ objektivu čočkový apochromat
Průměr objektivu 103mm
Ohnisková délka 795mm
Relativní apertura (světelnost) f/7,7
Dalekohledy VIXEN Vixen SD - apochromat