Vixen R130Sf - 130/650mm f5 (parabola) + EQ3

10 980 Kč s DPH
5-6 prac. dní - V současné době se díky prodlevám při vyskladňování z hlavního evropského skladu může doba dodání prodloužit. Děkujeme za pochopení.
ks

Hvězdářský teleskop se zrcadlovým objektivem typ Newton.
Průměr 130mm | ohnisková délka 650mm | aperturní poměr f/5.
Parabolizované zrcadlo dává ostrý obraz.
Okuláry PL 20mm a PL 6,3mm.
Velké zorné pole a velmi dobrá světelnost.
Vhodný pro začátečníky i zkušené pozorovatele.
Optický hledáček 6x30.
Včetně obručí s lištou typu Vixen.
Dodávaný s montáží Bresser EQ-3.

Zásilka obsahuje 2 balíky 68x35x3cm, 8kg (tubus) a 75x30x19cm, 7kg (montáž EQ3).

Více

Výrobce: Vixen Kód produktu: M230593

Kompaktní hvězdářský dalekohled se zrcadlovým objektivem typu Newton.

Skladný dalekohled s velkou světelností a kvalitní optikou. Je skvělý na pozorování Měsíce, planet, dvojhvězd a jasnějších mlhovin, hvězdokup a galaxií. Výborný dalekohled na přehledné pozorování hvězdných polí. Díky parabolizovanému zrcadlu dává ostrý obraz.

Dalekohled je vhodný nejen pro začínající, ale i pro zkušenější pozorovatele, kteří si rádi berou dalekohled na cesty za čistější noční oblohou nebo na dovolené.

V této verzi je dodávaný spolu s rovníkovou montáží Bresser EQ-3.

VLASTNOSTI:

 • Objektiv tvoří parabolizované zrcadlo o průměru 130mm s ohniskovou délkou 650mm a světelností f/5.

 • Zrcadlo má povrch opatřený vysoce odrazivou reflexní vrstvou pro jasný obraz.

 • Parabolický tvar zrcadla zajišťuje, že i při velkém zvětšení získáte ostrý obraz (s ohledem na pozorovací podmínky v atmosféře).

 • V sadě jsou dva okuláry Plossl 20mm (zvětšení 33x) a Plossl 6,3mm (zvětšení 103x). Můžete použít i další okuláry a průměru 1,25" (31,7mm).

 • Ostření zajišťuje jemný hřebenový převod, který má dostatečnou přesnost pro zaostření detailů.

 • Koncovka výtahu ostření má průměr 1,25" (31,7mm) a vnější T-2 závit pro T-2 adapter. K dalekohledu můžete tedy připojit DSLR zrcadlovku a pokusit se pořídit snímky povrchu Měsíce. K tomu budete potřebovat T-2 kroužek pro váš fotoaparát. Zakoupit můžete na webu v části "T-2 kroužky" .

 • Součástí je optický hledáček 6x30mm se záměrným křížem pro snadné vyhledání objektů.

 • Dalekohled má kvalitní optiku, je v celokovovém provedení a zpracování mechanických prvků je velmi pečlivé.

 • Teleskop je dodávaný v setu s rovníkovou montáží Bresser EQ-3, která má dostatečnou stabilitu a je pohodlná na vizuální pozorování, případně na fotografování Měsíce nebo jasných planet. V kombinaci s touto montáží získáte pěkný a hodnotný teleskop. K montáži je v dodaný potřebný počet závaží na vyvážení tohoto teleskopu.

 • Tubus má rozměry pouhých 160x545mm.

Balení obahuje: tubus s optikou, prodlužovací nástavec s T2 závitem pro okuláry o průměru 1,25" (31,7mm), obruče s lištou Vixen o šířce 44mm, okuláry, optický hledáček 6x30mm, montáž Bresser EQ-3.

PARAMETRY:

Tubus s optikou:
Optický systém zrcadlový, Newton, parabolizované zrcadlo
Průměr 130mm
Ohnisková délka 650mm
Relativní apertura f/5
Průměr sekundárního zrcátka 55mm
Max. využitelné zvětšení 260x (za ideálních podmínek)
Rozlišovací schopnost (teoretická, Dawes limit) 0,89"
Mezní hvězdná velikost (teoretická) 13,27mag.
Výtah ostření hřebenové ostření
Výstupní průměr pro okuláry 1,25" (31,7mm)
Hledáček optický 6x30mm
Okulár v sadě PL 20mm (33x), PL 6,3mm (103x)
Rozměry tubusu
545 x 160mm
Hmotnost tubusu
4kg
Barva bílá
Montáž Bresser EQ-3

ROVNÍKOVÁ MONTÁŽ BRESSER EQ-3:

Bresser EQ-3 je praktická rovníková montáž německého typu.

Je vhodná pro lehké a středně těžké teleskopy s hmotností do 5kg.

Díky malé hmotnosti a menším rozměrů je možné montáž snadno přenášet a transportovat např. do míst, kde je méně světelného zněčištění oblohy.

Nastavení polární osy montáže pro vizuální pozorování je velmi snadné. Jednoduše seřízená montáž efektivně koriguje zdánlivý pohyb vesmírných objektů na nebeské sféře otáčením pouze kolem osy rektascenze. Montáž je výborná pro vizuální pozorování, kdy není nutná vysoká přesnost nastavení. Je velmi užitečným doplňkem teleskopu při pozorování.

Připojení teleskopu k montáži je možné pomocí standardní lišty GP o šířce 44mm.

Montáž má v horní části rybinovou drážku pro standardní lišty GP (44mm). Lišta není součástí montáže, většinou bývá součástí tubusu dalekohledu.

Upevnění lišty do drážky je řešené pomocí pevného aretačního šroubu.

Montáž má v ose deklinace i rektascenze ohebné bovdeny, které slouží pro jemné otáčení v obou směrech. Snadno jimi vycentrujete pozorovaný objekt. Po povolení aretací lze osami montáže otáčet manuálně.

V případě potřeby, je k montáži možné připojit hodinový motor osy rektascenze, který je možné objednat jako příslušenství obj.č. 4951400

Montáž je dodávaná v kombinaci s lehkým, ale stabilním hliníkovým stativem s nastavitelnou výškou (64-106cm).

Balení obsahuje: montáž, stativ, závaží 1,5kg, bovdeny.

PARAMETRY:

Montáž
Typ montáže rovníková EQ-3
Motorový pohon možnost dokoupit motor pro RA osu (#4951400)
Stativ hliníkový stativ, výsuvné nohy
Výška stativu cca 63-106cm
Polární hledáček ne
Závaží v sadě

1x 1,5kg (k teleskopu je dodávaný potřebný počet závaží)

průměr tyče pro závaží je 14mm

Max. nosnost do 5kg
Hmotnost montáže 2kg
Celková hmotnost 3,9kg

DOPORUČENÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ - OKULÁRY:

 • Pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Okulár vytváří výsledný obraz, který pozorujeme okem.

 • Většinou se teleskopy dodávají se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se o okuláry, které lze běžně používat pro první pohledy novým dalekohledem. Výrobci předpokládají, že si pozorovatelé postupně vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud tedy chcete lépe využít možnosti Vašeho dalekohledu, poohlédněte se i po nějakých jiných okulárech, než jsou tyto setové.

 • Okuláry s kvalitní optikou, které, byť jsou většinou dražší, dávají lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár výrazně zlepší obraz také u jednoduchých teleskopů.

 • Okulár zvětšuje obraz vytvořený objektivem dalekohledu. Zvětšení lze snadno spočítat podle jednoduchého vzorečku: Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm). Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

V tabulce níže jsou uvedené ohniskové délky okulárů vhodné pro tento teleskop s objektivem 130/650, f/5 rozdělené podle typu zvětšení:

POPIS TYPU ZVĚTŠENÍ

ZVĚTŠENÍ OKULÁRY

Max. konstrukční (2xD, pupila 0,5mm)

Max. technické zvětšení dosažitelné optickou soustavou za ideálních podmínek. Lze jej použít na rozlišení dvojhvězd nebo testování optické soustavy za ideálních podmínek, ale pro běžná pozorování je díky rušivým vlivům v atmosféře a limitům teleskopu málo používané.

cca 260x okuláry 2,5mm

Extra velké (pupila 0,7-1mm)

Velké zvětšení pro sledování těsných dvojhvězd a jemných detailů např. na kotoučcích jasných planet nebo na povrchu Měsíce. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Kvalita obrazu při těchto zvětšeních je hodně závislá na pozorovacích podmínkách a tepelných turbulencích v atmosféře.

cca 130x - 185x okuláry 5mm - 3,5mm

Optimální velké (pupila 1-2mm)

Vhodné pro rozlišení dvojhvězd a pozorování jemných detailů na kotoučcích jasných planet a Měsíce. Vhodné i pro vyhledávání menších jasnějších galaxií a mlhovin. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Na ostrosti a rozlišení se může projevovat tepelné proudění v atmosféře.

cca 65x - 130x okuláry 10mm - 5mm

Optimální střední (pupila 2-3mm )

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Výstupní pupila 2,4mm je nejlepší pro maximální využití rozlišovací schopnosti oka. Navíc je při těchto zvětšeních ještě zachovaný dobrý plošný jas, takže můžete pěkně pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních).

cca 43x - 65x okuláry 15mm - 10mm

Střední (pupila 3-4mm) - dobrý jas a šířka zorného pole

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Obraz má při těchto zvětšeních ještě velmi dobrý plošný jas a široké zorné pole, takže můžete pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních). Menší zvětšení poskytuje i možnost vidět větší úsek oblohy.

cca 33x - 43x okuláry 20 - 15mm

Malé (pupila 4-6mm) - velká světelnost a zorné pole

Menší zvětšení, ale lepší plošný jas a širší zorné pole. Pohodlně uvidíte větší úsek oblohy. Používá se pro snadnější vyhledávání a identifikaci objektů. Vhodné pro sledování rozlehlejších kulových hvězdokup a jasnějích mlhovin a galaxií např. z Messierova katalogu. Pozn. jelikož se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, může se v některých případech stát, že tohoto malého zvětšení nelze dosáhnout.

cca 22x - 33x okuláry 30mm - 20mm

Nejmenší (pupila 7mm) - max. světelnost

Nejmenší zvětšení, které poskytuje výstupní pupilu o průměru cca 7mm. Oko, které má ve tmě průměr zorničky cca 7mm tedy může využít velké množství světla. V těchto případech je zvětšení tak malé, že je možná lepší použít běžný binokulární dalekohled. Navíc se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, takže dosažitelnost tohoto zvětšení není s běžným příslušenstvím mnohdy ani možná.

cca 19x okuláry 35mm

Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je originálně vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

Průměr objektivu 130mm
Ohnisková délka 650mm
Relativní apertura f/5
Dalekohledy VIXEN Vixen R - Newton