Skywatcher Heritage Virtuoso Mak 90/1250 Dobson

8 590 Kč s DPH
2-4 prac. dny - V současné době se díky prodlevám při vyskladňování z hlavního evropského skladu může doba dodání prodloužit. Děkujeme za pochopení.
ks

Kompatní teleskop na motorizované montáži.
Průměr 90mm | ohnisková délka 1250mm | aperturní poměr f/13,8
Optický systém Maksutov-Cassegrain.
Součástí jsou dva okuláry 10mm (125x) a 25mm (50x).
Záměrný hledáček s červeným bodem.
Dodávaný na malé stolní montáži SW Virtuoso s vestavěnými motory s enkodery.
Vyníkající na astronomická pozorování i na sledování okolní přírody během dne.

Zásilka obsahuje 1 balík o hmotnosti cca 8kg.

Více

Výrobce: SkywatcherKód produktu: 842201

Teleskop SkyWatcher Heritage Virtuoso 90 MC je kompaktní, snadno přenositelný dalekohled.

Teleskop  je dodávaný na víceúčelové alt-azimutální montáži Virtuoso™ s vestavěnými motory v obou osách.

Malý přenosný teleskop Mak 90

 • Optická kvalita soustavy Maksutov-Cassegrain posyktuje ostrý a jasný obraz s kontrastem.

 • Teleskop lze používat na astronomická pozorování, ale také na pozorování pozemských objektů a okolní přírody během dne. Pro správně orientovaný obraz doporučujeme pořídit převracející hranol.

 • Koncovka výstupu z teleskopu má standardizovaný průměr 1,25" (31,7mm) a je opatřená T-2 závitem pro připojení zrcadlovky pomocí T-2 kroužku. T-2 kroužek není součástí, můžete jej dokoupit zvlášť podle značky fotoaparátu.

 • V sadě jsou dodávané okuláry 10mm (125x) a 25mm (5x) o průměru 1,25" (31,7mm).

 • Záměrný hledáček s červeným LED bodem pro pohodlné nasměrování teleskopu.

 • Lišta typu Vixen pro upevnění k montážím. Teleskop tedy můžete použít s většinou běžných astronomických montáží. Ve spodní části lišty je otvor se závitem 1/4" pro upevnění na standarní foto stativy.

 • Kompatní rozměry tubusu 100 x 290mm.

 • Hmotnost tubusu: 1,5kg.

Montáž Virtuoso

 • Motorizovaná montáž s dvojitými enkodery polohy umožňuje motorové i ruční nastavení a ovládání.

 • Funkce hodinového stroje pro pohodlné sledování vesmírných objektů na noční obloze.

 • Snadné nastavení pro astronomická pozorování.

 • Rychlosti otáčení montáže: 2000x - 400x - 64x - 16x - 8x a 1x sideridká

 • Napájení je řešené pomocí 8ks 1,5V AA baterií nebo můžete použít zdroj externí napájení 12V (napájecí kabel není součástí).

 • Drážka typu Vixen s aretačním šroubem pro upevnění tubusu a  "L" lišta se stativovým šroubem 1/4" pro upevnění fotoaparátu 

 • Montáž tedy můžete použít  nejen k teleskopu, ale například k fotoaparátu nebo pozorovacímu dalekohledu (spektivu).

Fotografické funkce montáže - sekvenční snímání, time-lapse, panorama, přímé ovládání fotoaparátu - nastavení sekvencí atp.

 • Přednastavení polohy - fotografujte automaticky pomocí své DSLR až v 6 přednastavených pozicích. Montáž se zastaví v každé předem určené poloze a automaticky spustí spoušť fotoaparátu. (Kabel elektronické spouště Canon-D je součástí dodávky, ale ostatní kabely Skywatcher nejsou součástí)

 • Video / časosběrné fotografování: Montáž dokáže automaticky pohybovat vaší videokamerou až do 6 přednastavených pozic bez jakékoli pauzy. V tomto režimu lze zvolit až 5 rychlostí.

 • Panoramatické fotografování: Montáž může ovládat fotoaparát DSLR a pořizovat panoramata na velké vzdálenosti až do 360°.

SynScan WiFi GoTo modul

 • Pro verzi GoTo můžete doplnit o Wi-Fi modul Skywatcher (SynScanWifi), pomocí kterého můžete ovládat montáž s dalekohledem pomocí smartphonu nebo tabletu.

 • Získáte přístup do databáze 42900 objektů, které lze vyhledávat pomocí funkce GoTo.

 • Stačí zapojit Wi-Fi adapter do slotu ručního ovladače a stáhnout si bezplatnou aplikaci (Android nebo iOS) a montáž je připravena k použití.

Balení obsahuje: Teleskop, okuláry, 90° diagonální zrcátko, montáž Virtuoso, propojovací kabel pro spoušť Canon, "L" lišta.

PARAMETRY:

Tubus s optikou:
Optický systém čočko-zrcadlový, Maksutov-Casserain
Průměr 90mm
Ohnisková délka 1250mm
Relativní apertura f/13,9
Max. využitelné zvětšení 180x (za ideálních podmínek)
Rozlišovací schopnost (teoretická, Dawes) 1,29"
Mezní hvězdná velikost (teoretická) 12,47mag.
Ostření vnitřní
Výstupní průměr pro okuláry 1,25" (31,7mm), koncovka s vnějším T-2 závitem
Hledáček záměrný s LED červeným bodem
Okulár v sadě 10mm (125x) a 25mm (50x)
Zvětšení v základní sadě 50x a 125x
Rozměry tubusu
cca 100 x 290mm
Hmotnost tubusu
1,5kg
Montáž
Typ montáže Dobson SW - Virtuoso
Max. nosnost montáže 4kg
Motorový pohon v obou osách s enkodery polohy
Rychlost otáčení 2000x - 400x - 64x - 16x - 8x a 1x sideridká
Připojení teleskopu

Vixen drážka s aretačním šroubem pro teleskop

L lišta se stativovým fotografickým šroubem 1/4" pro fotoaparát

Napájení 8x 1,5V AA baterie nebo 12V externí zdroj (kabel není součástí)
Rozměry montáže 290x450mm
Hmotnost (montáž) cca 3,5kg
Celková hmotnost (teleskop + montáž) 5,2kg

DOPORUČENÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ - OKULÁRY:

 • Pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Okulár vytváří výsledný obraz, který pozorujeme okem.

 • Většinou se teleskopy dodávají se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se okuláry, které lze běžně používat pro první pohledy novým dalekohledem. Výrobci předpokládají, že si pozorovatelé postupně vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud tedy chcete lépe využít možnosti Vašeho dalekohledu, poohlédněte se i po nějakých jiných okulárech, než jsou tyto setové.

 • Okuláry s kvalitní optikou, které, byť jsou většinou dražší, dávají lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár výrazně zlepší obraz také u jednoduchých teleskopů.

 • Okulár zvětšuje obraz vytvořený objektivem dalekohledu. Zvětšení lze snadno spočítat podle jednoduchého vzorečku: Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm). Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

V tabulce níže jsou uvedené ohniskové délky okulárů vhodné pro tento teleskop s objektivem 90/1250, f/13,8 rozdělené podle typu zvětšení:

POPIS TYPU ZVĚTŠENÍ

ZVĚTŠENÍ OKULÁRY

Max. konstrukční (2xD, pupila 0,5mm)

Max. technické zvětšení dosažitelné optickou soustavou za ideálních podmínek. Lze jej použít na rozlišení dvojhvězd nebo testování optické soustavy za ideálních podmínek, ale pro běžná pozorování je díky rušivým vlivům v atmosféře a limitům teleskopu málo používané.

cca 180x okuláry 7mm

Extra velké (pupila 0,7-1mm)

Velké zvětšení pro sledování těsných dvojhvězd a jemných detailů např. na kotoučcích jasných planet nebo na povrchu Měsíce. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Kvalita obrazu při těchto zvětšeních je hodně závislá na pozorovacích podmínkách a tepelných turbulencích v atmosféře.

cca 89x - 125x okuláry 14mm - 10mm

Optimální velké (pupila 1-2mm)

Vhodné pro rozlišení dvojhvězd a pozorování jemných detailů na kotoučcích jasných planet a Měsíce. Vhodné i pro vyhledávání menších jasnějších galaxií a mlhovin. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Na ostrosti a rozlišení se může projevovat tepelné proudění v atmosféře.

cca 46x - 89x okuláry 27mm - 14mm

Optimální střední (pupila 2-3mm )

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Výstupní pupila 2,4mm je nejlepší pro maximální využití rozlišovací schopnosti oka. Navíc je při těchto zvětšeních ještě zachovaný dobrý plošný jas, takže můžete pěkně pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních).

cca 30x - 46x okuláry 41mm - 27mm

Střední (pupila 3-4mm) - dobrý jas a šířka zorného pole

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Obraz má při těchto zvětšeních ještě velmi dobrý plošný jas a široké zorné pole, takže můžete pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních). Menší zvětšení poskytuje i možnost vidět větší úsek oblohy.

cca 22x - 30x okuláry 55mm - 41mm

Malé (pupila 4-6mm) - velká světelnost a zorné pole

Menší zvětšení, ale lepší plošný jas a širší zorné pole. Pohodlně uvidíte větší úsek oblohy. Používá se pro snadnější vyhledávání a identifikaci objektů. Vhodné pro sledování rozlehlejších kulových hvězdokup a jasnějích mlhovin a galaxií např. z Messierova katalogu. Pozn. jelikož se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, může se v některých případech stát, že tohoto malého zvětšení nelze dosáhnout.

cca  15x - 22x okuláry 83mm - 55mm

Nejmenší (pupila 7mm) - max. světelnost

Nejmenší zvětšení, které poskytuje výstupní pupilu o průměru cca 7mm. Oko, které má ve tmě průměr zorničky cca 7mm tedy může využít velké množství světla. V těchto případech je zvětšení tak malé, že je možná lepší použít běžný binokulární dalekohled. Navíc se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, takže dosažitelnost tohoto zvětšení není s běžným příslušenstvím mnohdy ani možná.

13x okuláry 97mm

Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je originálně vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

Průměr objektivu 90mm
Ohnisková délka 1250mm
Relativní apertura f/13,9
Dalekohledy SKYWATCHER Virtuoso