53814

145 000 Kč s DPH

Hvězdářské teleskopy Omegon Ritchey-Chretien RC Pro s trubkovým karbonovým tubusem: profesionální astrofotografické dalekohledy do Vaší hvězdárny.

Systém Ritchey-Chretien tvoří dvě zrcadla, která mají tvar rotačního hyperboloidu. Zrcadla navzájem korigují sférickou a komatickou vadu v celém širokém zorném poli. Obraz z těchto dalekohledů je proto ostrý a nezkreslený i v krajích zorného pole. Obraz hvězd je bodově ostrý.

Dalekohledy Ritchey-Chretien mají velké zorné pole a výbornou světelnost, proto jsou ideální pro astrofotografování a samozřejmě i pro vizuální pozorování.

Na rozdíl od optických systémů Schmidt-Cassegrain a Makstutov-Cassegrain nemají tubus zakrytý skleněnou korekční deskou. Tubus je otevřený a může docházet k rychlému vyrovnávání teplot mezi okolním vzduchem, tubusem a optikou dalekohledu. Dobré vyrovnání teplot má vliv na ostrost a stabilitu obrazu.

Díky tomu, že RC neobsahují žádný optický člen, kterým by světlo procházelo, nemají RC systémy barevnou vadu a obraz je tak ostřejší.

Tyto optické systémy se používají na většině moderních observatoří všude na světě a dokonce i u Hubbleova kosmického teleskopu. Současné technologické postupy a materiály umožňují vyrábět tyto dalekohledy i v menších průměrech a hlavně v dostupných cenách i pro amatérské pozorovatele a fotografy.

Dalekohledy Omegon RC Pro mají otevřený příhradový tubus vyrobený z trubek z pevného karbonu spojený hliníkovými částmi. Jsou tedy pevné, odolné proti pnutí a mají nižší hmotnost než kovové příhradové konstrukce nebo celokovové tubusy.

Výhody:

 • Zrcadla ve tvaru rotačního hyperboloidu bez korekční skleněné desky dávají široké zorné pole bez sférické aberace a komy i v okrajích zorného pole. Systém RC nemá barevnou vadu.
 • Zrcadla jsou vyrobená z křemičitého skla s nízkou teplotní roztažností.
 • Jsou vhodné i pro velkoformátové CCD kamery: průměr osvitu je cca 60mm.
 • Příhradový tubus je vyrobený z karbonových trubek s hliníkovými spoji.
 • Vysoká odrazivost zrcadel 92-94%. Dielektrické reflexní vrstvy dávají jasný, čistý obraz s vysokým kontrastem - ideální pro astrofotografii i vizuální pozorování.
 • Rychlé vyrovnání teplot díky otevřené konstrukci.
 • V zadní části tubusu jsou větráčky pro ještě efektivnější a rychlejší vyrovnání teplot.

Výborné využití v širším spektrálním pásmu:

Jelikož RC teleskopy nemají v optické dráze žádné čočky, nedochází při tvorbě obrazu k žádným chromatickým vadám nebo rozptylu a ztrátám světla při průchodu sklem. To je velká výhoda! Využitelná šířka spektrálního pásma je tedy větší než u dalekohledů s čočkou nebo korekční deskou. Můžete tedy fotografovat i v často zajímavých UV a IR okrajích světelného spektra.

Zrcadla jsou vyrobená z optického křemičitého skla. 

Pokud fotografujete s delším expozičním časem, je stabilita optické plochy hodně důležitá pro ostrost obrazu. Výhodou dalekohledů Omegon RC Pro jsou zrcadla vyrobená z křemičitého optického skla s nízkou teplotní roztažností. Díky tomu může zůstat obraz stabilní a ostrý po celou noc.

Obě zrcadla mají odrazivost 92-94% a dávají tak kontrastnější a jasnější obraz. Ve srovnání s "běžnými" zrcadlovými teleskopy, které mají odrazivost cca 88%, zíkají o 17% světla navíc.

Vestavěné větráčky pro rychlejší vyrovnání teplot.

V zadní části hlavního zrcadla jsou vestavěné větráčky, které o 50% urychlí vyrovnání teplot v tubusu. Můžete tak začít pozorování mnohem dříve než bez větráčků.

Trubkový příhradový tubus z pevného karbonu.

Většina velkých teleskopů má příhradový tubus, protože jejich hmotnost je nižší než u plných tubusů. Navíc zde průběžně dochází k plynulé regulaci teploty a obraz je tedy velmi stabilní po celu dobu pozorování.

Koncovka tubusu o průměru 3 "

3" a 3-tří osý systém okulárový výtah s ostřením Crayford poskytuje dostatek prostoru pro osvětlení velké plochy bez vinětace. Masivní tubus a přesná ložiska ostření typu Crayford mají velkou přesnost a stabilitu.

 • Okulárový výtah je možné otočit kolem podélné osy podly potřeby.
 • Redukce na 2" a 1,25" je součástí a má celoplošnou obvodovou aretaci.
 • Dvojrychlostní ostření Crayford s lineárními ložisky s poměrem 1:10 je velmi přesné a jemné.
 • Na tubusu okulárového výtahu je stupnice, která může sloužit pro rychlejší nastavení ohniska.
 • Vysoká stabilita a kvalitní usazení zrcadel včetně okulárového výtahu a ostření zajistí i stabilitu uchycení a přesné vycentrování fotoaparátu.

Nezávisle nastavitelný okulárový výtah.

Šest kolimačních šroubků umožní přeně vycentrovat 3" okulárový výtah vzhledem k optické ose zrcadel dalekohledu. Kamera nebo fotoaparát jsou tedy přesně soseny s oběma zrcadly.

 • Skutečný průměr výtahu je  3"

Lepší obraz a snímky než se Schmidt nebo Maksutov Cassegrainy. 

Především, Ritchey-Chretien je úplně jiný než SC nebo MC soustavy. Bez přední korekční desky je to otevřený systém, který má výbornou teplotní regulaci, nemá vnitřní skleněnou plochu kterou prochází světlo a v níž tedy dochází k rozptylu světla a rozkladu na barevné složky - nemá tedy barevnou vadu. Díky tomu je obraz jasnější a bez reflexí a barevné vady. Díky tvaru zrcadel je obraz ostrý v celém průměru širokého zorného pole. To je také důvod, proč jsou tyto typy dalekohledů používané i na velkých světových observatořích.

Balení obsahuje:

 • Omegon RC-příhradový tubus s optikou
 • Dvě 3" lišty Losmandy pro upevnění k montážím
 • Vestavěné větráčky se zásobníkem na baterie.
 • 3" okulárový výtah s redukcí na 2" a 1,25".
 • 3x prodlužovací kroužky pro dosažení ohniska v případě potřeby.

PARAMETRY:

Průměr: 355mm

Ohnisková délka: 2845mm

Aperturní poměr: 1/8

Materiál zrcadel: křemičité čisté sklo s nízkou teplotní roztažností.

Sekundární zrcadlo vč. uložení: 166mm

Materiál tubusu: pevný karbon + hliníkové části

Počet vnitřních clon: nejsou

Ostření: 3" Crayford s převodem 10:1, rozsah 50mm

Závit na konci tubusu: vnitřní M117x1mm, vnější M77x0,75mm

Lišta pro upevnění k montáži: dvě 3" Losmandy lišty

Vzdálenost ohniska od konce tubusu (tzv. backfocus): 233mm od konce tubusu a 127mm od konce ostření.

Rozměry: 990mm (s ostřením 1130mm) x 483mm

Hmotnost: 28,3kg / 27,3kg bez ostření

V zadní části tubusu jsou vestavění tři větráčky pro rychlejší vyrovnání teplot.

Poznámka:

V základu je tento dalekohled dodávaný pouze jako tubus s optikou bez montáže, okuláru, hledáčku a diagonálního zrcadla. Pokud nemáte toto příslušenství (např. od jiného dalekohledu), můžete si zvolit jednu z nabízených sestav nebo si vybrat příslušenství přímo v kategorii okuláry, hranoly, zrcátka a montáže.

Typ objektivu
Ritchey-Chretien
Průměr objektivu
355mm (14")
Ohnisková délka
2845mm
Optický materiál
křemičité sklo s nízkou roztažností

Kontaktujte nás!