48374

1 100 Kč s DPH

Optický hledáček Omegon 6x30.

Hledáček 6x30 soustředí 18x více světla než oko smotné.

Většinu astronomických objektů nelze vidět pouhým okem, protože jsou příliš slabé. Hledáček 6x30 soustředí 18x více světla než samotné oko. Zvětšení hledáčku je 6x a průměr objektivu je 30mm. Jedná se o malý teleskop, který přináší velké výhody.

Široké zorné pole se záměrným křížem.

Velké zorné pole umožní snáze najít hvězdy na obloze. Když hledáte nějaký objekt vždy hodně pomůže dobřě seřízený hledáček.

Představte si, že budete hledat třeba jasnou planetu. Nasměrujete tedy hlaví dalekohled tak, aby tubus směřoval na jasnou planetu. Zorné pole velkého dalekohledu je však příliš malé, a proto planetu v zorném poli nejspíš neuvidíte. V tomto případě se podívejte do hledáčku, který má menší zvětšení, ale široké zorné pole. Jasnou planetu zde s velkou pravděpodobností velmi dobře spozorujete (pokud ne, stačí trochu přesměrovat dalekohled) a pak stačí jasnou planetu vycentrovat do středu záměrného kříže hledáčku. Pokud máte dobře sosený dalekohled s hledáčkem, pak planetu uvidíte i v zorném poli dalekohledu.

Když, pro změnu, hledáte nějaký velmi slabý mlhavý objekt (např. mlhovinu, galaxii, hvězdokupu), bývá v její blízkosti nějaká jasnější hvězda. Na mapě hvězdné oblohy najděte jak daleko a jakým směrem se objekt od hvězdy nachází. Hvězdu pak nastavte do středu zorného pole hledáčku, a pak mírně natočte dalekohled tak, aby střed kříže v hledáčku přibližně ukazoval na objekt (ani jej v hledáčku nemusíte vidět- stačí tušit jak asi dalekoko a jakým směrem od hvězdy se nachází). Pak se podívejte do okuláru dalekohledu (volte na začátek vždy co nejmenší zvětšení) a objekt v zorném poli nejspíš spozorujete.

Jak velký pomocník může být malý hledáček.

Centrovací šroubky a držáček hledáčku

Součástí sady je držáček ledáčku s centrovacími šroubky. Nastavení hledáčku je velmi snadné a zabere pár minut času.

Kontaktujte nás!