9 725 Kč s DPH

3-5 prac. dní - V současné době se, díky prodlevám při vyskladňování z hlavního evropského skladu, může doba dodání prodloužit na cca 7dní. Děkujeme za pochopení.
ks

Hvězdářský dalekohled s achromatickým čočkovým objektivem.
Průměr 102mm | ohnisková délka 600mm | aperturní poměr f/5.8.
Teleskop je dodávaný na rovníkové montáži EQ-3.

Zásilka obsahuje 1 balík o hmotnosti 12kg.

Více

Výrobce: Bresser Kód produktu: 4602600 Doprava a platba

Hvězdářský dalekohled s achromatickým čočkovým objektivem o průměru 102mm s ohniskovou délkou 600mm dodávaný na rovníkové montáži EQ-3 s hliníkovým stativem s nastavitelnou výškou.

Čočkový teleskop s dvoučlenným achromatickým objektivem 102/600mm se vzduchovou mezerou a antireflexními vrstvami.

Dalekohled je vhodný pro vizuální pozorování povrchu Měsíce, kotoučků jasných planet včetně prstenců Saturna, sledování úkazů (zatmění, přechody, zákryty).

S mapou oblohy po ruce, tištěnou nebo třeba i jako aplikací na Smartphonu, se může začínající pozorovatel naučit orientovat na obloze a dalekohled pak zamířit na jasné objekty jako jsou např. planety Jupiter, Saturn, Venuše, Mars nebo rozeznat jasnější dvojhvězdy, najít na obloze jasné hvězdokupy a galaxie.

Tento dalekohled doporučujeme pro vizuální pozorování začínajícím i zkušenějším pozorovatelům, kteří mají vyšší nároky na kvalitu provedení mechaniky a optiky.

Dalekohled je díky menším rozměrům a lehké montáži ideální i na častější transport – získáte skvělý dalekohled na cesty za temnou oblohou.

Dalekohled je za velmi dobrou cenu včetně příslušenství.

Popis vlastností:

 • Achromatický čočkový objektiv se dvěma členy oddělenými vzduchovou mezerou. Plochy optických členů jsou opatřené MC antireflexními vrstvami pro jasný a kontrastní obraz.

 • Průměr 102mm, ohnisková délka 600mm, aperturní poměr f/5.8.

 • Dalekohled je opatřený výstupem o průměru 2" (54.8mm). Lze tedy použít i okuláry s průměrem 2".

 • Diagonální zrcátko pro pohodlné pozorování objektů v nadhlavníku.

 • Objektiv je proti orosení chráněný hlubokou rosnicí.

 • Dalekohled je dodávaný se dvěma okuláry Kellner s ohniskovou délkou 4mm (zvětšení 150x) a 20mm (zvětšení 30x). Průměr oulárů je 31.7mm. Dalekohled lze doplnit okuláry o průměru 31.7mm (1.25") i 50.8mm (2").

 • K okulárům je dodávaný Barlow, který násobí zvětšení 3x. S Barlow a setovými okuláry lze tedy dosáhnout zvětšení 90x a 450x (nad limit objektivu).

 • Tubus dalekohledu je vyrobený z lehkých slitin hliníku a je zakončený výstupem pro 2" okuláry nebo diagonální zrcadlo.

 • Součástí setu je přechodka z průměru 2" na 1.25", která je opatřená T-2 závitem pro upevnění DSLR fotoaparátu. Pro připojení DSLR fotoaparátu tedy stačí pouze doplnit výbavu o T-2 kroužek pro přílušnou značku fotoaparátu.

 • Celokovové hřebenové ostření je jednostupňové s aretací a nastavitelnou tuhostí výsuvu.

 • Tubus má ve spodní části rybinovou lištu pro upevnění k rovníkové montáži.

 • Součástí dalekohledu je záměrný hledáček s červeným světelným bodem.

 • Dalekohled je dodávaný na rovníkové montáži EQ-3 s hliníkovým stativem s měnitelnou výškou. Montáž je dostatečně stabilní a pevná.

 • Součástí je také podložní destička pro Smartphone, díky níž lze snáze pořídit snímky Měsíce nebo Slunce (nejedná se o fotoadapter).

SLUNEČNÍ FILTR

     

součástí teleskopu je certifikovaný filtr na pozorování Slunce - Solarix. Můžete jej použít pro bezpečné pozorování slunečních skvrn, zatmění a přechodů planet přes sluneční kotouč. Filtr je vestavěný v objímce, kterou lze snadno nasadit na přední část tubusu před objektiv. Filtr dává obraz Slunce v přirozených žlutých barvách.

Během jasného dne lze s nasazeným slunečním filtrem pozorovat sluneční erupce, granulaci, přelety letadel nebo ISS před slunečním diskem a samozřejmě také zatmění Slunce.

Důležitá poznámka - při pozorování Slunce věnujte pozornost bezpečnosti.

Vždy používejte kvalitní sluneční filtr. Filtr musí být dobře nasazený na tubusu a nesmí být nijak poškozený.

Před nasazením filtru nejprve nasměrujte teleskop tak, aby byl namířený na oblohu mimo Slunce a zkontrolujte pohledem, zda je sluneční filtr nepoškozený. Nasaďte filtr na tubus a ujistěte se, že pevně drží, případně objímku zajistěte proti vypadnutí lepicí páskou.

Nenechávejte děti a nepoučené osoby s teleskopem (zejména během dne) bez dozoru zodpovědné osoby. Při pohledu do Slunce i na jen malý okamžik může dojít k nevratnému poškození zraku!!!

Po pozorování Slunce opět nasměrujte teleskop tak, aby nesměřoval na Slunce ani do jeho blízkosti.

ROVNÍKOVÁ MONTÁŽ:   

Poskytuje stabilitu tubusu s optikou a zajišťuje pevný obraz. Je důležitá pro sledování objektů a navádění teleskopu při fotografování.

Vlivem rotace Země kolem své osy se nám jeví, že se vzdálené vesmírné objekty na obloze pohybují. Nejedná se o jejich vlastní pohyb, ale o pohyb, který pozorujeme, protože jsme na otáčející se zeměkouli. Jelikož má hvězdářský dalekohled velké zvětšení a úzké zorné pole, obraz objektu se v zorném poli teleskopu poměrně rychle posouvá k okraji a během chvilky se dostane mimo zorné pole a zmizí z dohledu. Pokud je teleskop na dobře nastavené rovníkové montáži, lze obraz objektu snadno udržovat v zorném poli otáčením pouze kolem jedné osy montáže, což je znatelně jednodušší než při centrování kolem dvou os. Pozorování i při velkých zvětšeních je s dobře seřízenou rovníkovou montáží velmi pohodlné.

Rovníková montáž EQ-3

 • Je vhodná pro lehké a středně těžké teleskopy s hmotností do 5kg.

 • Díky malé hmotnosti a menším rozměrů je možné montáž snadno přenášet a transportovat např. do míst, kde je méně světelného zněčištění oblohy.

 • Nastavení polární osy montáže pro vizuální pozorování je velmi snadné. Jednoduše seřízená montáž efektivně koriguje zdánlivý pohyb vesmírných objektů na nebeské sféře otáčením pouze kolem osy rektascenze. Montáž je výborná pro vizuální pozorování, kdy není nutná vysoká přesnost nastavení. Je velmi užitečným doplňkem teleskopu při pozorování.

 • Připojení teleskopu k montáži je možné pomocí standardní lišty GP o šířce 44mm.

 • Montáž má v horní části rybinovou drážku pro standardní lišty GP (44mm). Lišta není součástí montáže, většinou bývá součástí tubusu dalekohledu.

 • Upevnění lišty do drážky je řešené pomocí pevného aretačního šroubu.

 • Montáž má v ose deklinace i rektascenze ohebné bovdeny, které slouží pro jemné otáčení v obou směrech. Snadno jimi vycentrujete pozorovaný objekt. Po povolení aretací lze osami montáže otáčet manuálně.

 • V případě potřeby, je k montáži možné připojit hodinový motor osy rektascenze, který je možné objednat jako příslušenství obj.č. 4951400

 • Montáž je dodávaná v kombinaci s lehkým, ale stabilním hliníkovým stativem s nastavitelnou výškou (64-106cm).

 Balení obsahuje: dalekohled, okuláry K20mm, K4mm, Barlow 3x, LED hledáček, diagonální zrcátko, montáž EQ-3, hliníkový stativ.

 TIP: na pozorování nemusíte čekat až do úplné tmy, zkuste se těsně po západu Slunce dívat, jak obloha pomalu tmavne a začínají se na ní objevovat první hvězdy. Často také již nad západním obzorem uvidíte Měsíc nebo jasné planety.

PARAMETRY:

Tubus s optikou:
Optický systém čočkový achromat se vzduchovu mezerou
Průměr 102mm
Ohnisková délka 600mm
Max. využitelné zvětšení 204x
Výtah ostření celokovové hřebenové, výstup 2" s adapterem na 1,25"
Výstupní průměr pro okuláry 2" s adapterem na 1,25" (součástí adapteru je T-2 závit)
Hledáček záměrný s LED červeným bodem
Okulár v sadě

K20mm (30x), K4mm (150x), průměr 1.25" (31,7mm)

Barlow 3x (zvětšení 90x)

Rozměry tubusu
cca 600 x 103mm
Hmotnost tubusu
cca 3,5kg (vč. příslušenství)
Montáž
Typ montáže rovníková EQ-3
Motorový pohon možnost dokoupit motor pro RA osu (#4951400)
Stativ hliníkový stativ, výsuvné nohy
Výška stativu cca 63-106cm
Polární hledáček ne
Závaží v sadě 1x 2kg
Max. nosnost do 6kg
Hmotnost montáže 4kg
Hmotnost stativu 3,9kg

Video návod na sestavení teleskopu:

obsahuje kratší verzi teleskopu (460mm), ale sestavení je stejné jako u verze s ohniskovou délkou 600mm

Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

Typ objektivu čočkový achromat
Průměr objektivu 102mm
Ohnisková délka 600mm
Relativní apertura f/5,8
Typ hledáčku Záměrný s LED bodem
Průměr okuláru 31,7mm (1,25"), 50,8mm (2")
Ostření teleskopu Hřebenové
Montáž Rovníková EQ-3
Stativ Hliníkový - stavitelná výška
Dalekohledy BRESSER Bresser Basic - čočkové