Celestron XLT C-14 SCT 14”(355/3910mm) CGE OTA - tubus

233 600 Kč s DPH
2-3 prac. dny
ks

Hvězdářský dalekohledy typu Schmidt-Cassegrain.
Průměr 355mm | ohnisková délka 3910mm | aperturní poměr f/11.
Pevný hliníkový tubus.
Antireflexní vrstvy XLT.
Hledáček 9x50.
2” výstup, zenitové zrcátko Star Diagonal 2", okulár 40mm (98x).
Rybinová lišta 3" CGE Losmandy na uchycení ke standardním montážím s drážkou Losmandy 3".
Dodávaný jako samotný tubus bez montáže.

Zásilka obsahuje 1 balík o hmotnosti cca 15kg.

Více

Výrobce: CelestronKód produktu: 91038

Celestron C14-A OTA je skvělý víceúčelový tubus s optickou soustavou typu Schmidt Cassegrain.

Optické členy jsou opatřené patentovanými optickými vrstvami Celestron StarBright® XLT, které znatelně zvyšují kontrast a propustnost světla. Jsou výhodné pro jasnější snímky objektů hlubokého vesmíru a kratší expoziční časy během fotografování. Se StarBright XLT vrstvami budete schopni rozeznat jemné detaily při prohlížení Měsíce a planet i jasnějších galaxií a mlhovin.

Celestron C9.25-A můžete instalovat na různé astronomické montáže díky rybinové liště CGEM typ Losmandy 3".

Teleskop má kratší délku a ještě poměrně snadno se jím manipuluje. Lze jej také dobře transportovat.

StarBright XLT je revoluční systém optických vrstvev Celestron. Skládá se ze tří hlavních komponent, které ve výsledku znatelně zlepšují přenos světla, kontrast a jas obrazu:

  1. Jedinečné vylepšené vícevrstvé reflexní vrstvy vyrobené z přesných vrstev hliníku, SiO2 (křemen), TiO2 (oxid titaničitý) a SiO2 (oxid křemičitý). Odrazivost je v celém spektru poměrně rovnoměrná, což ji optimalizuje jak pro zobrazování, tak pro vizuální pozorování.
  2. Vícevrstvé antireflexní vrstvy vyrobené z přesných vrstev MgF2 (fluorid hořečnatý) a HfO2 (oxid hafničitý). Hafnium – vzácný prvek, který stojí téměř 2 000 dolarů za kilogram – poskytuje širší pásmovou propustnost než titan používaný u konkurenčních firem.
  3. Místo sodnovápenatého skla pro korekční čočku je použito vysoce propustné čiré plavené sklo. Vodově čiré sklo propouští asi 90,5 % světla bez antireflexních vrstev; to je o 3,5 % lepší než nepotažené sodnovápenaté sklo. Při použití čirého skla ve spojení s antireflexními vrstvami StarBright XLT dosahuje průměrná propustnost úžasných 97,4.

Tyto tři složky dělají ze StarBright XLT jeden z nejlepších dostupných povlaků. Další informace o našich patentovaných povlakech StarBright XLT naleznete zde

Technologie Fastar

  • V roce 1997 si CCD kamery vytvořily jméno ve světě astrofotografie a rychle nahradily tradiční filmovou fotografii díky své rychlosti a pohodlí. To byl rok, kdy Celestron spojil síly se Santa Barbara Instruments Group (SBIG) a vyrobili Fastar, revoluční doplněk k velmi oblíbenému optickému systému Schmidt-Cassegrain (SCT) Celestron.

  • S Fastarem lze sekundární zrcadlo SCT sejmout a nahradit sestavou čočky pro zploštění pole (prodávanou samostatně výrobci třetích stran), takže CCD kameru lze použít v přední části dalekohledu se světelností f/2 do ohniska primárního zrcadla. Potenciál systému Fastar je ohromující: expozice jsou 25krát kratší, než kdyby byl fotoaparát umístěn na nativní ohnisko f/10. Snímače mohou zachytit galaxie a mlhoviny s expozicí pouhých 30 sekund.

  • Další informace o technologii celestron Fastar naleznete zde.

VLASTNOSTI

  • Tubus s optickým systémem Schmidt Cassegrain.

  • Součástí je optický hledáček 9x50.

  • Diagonální zrcátko pro pohodlné pozorování v nadhlavníku. Výstup pro okuláry o průměru 2" (50,8mm) s redukcí na 1,25" (31,7mm).

  • V sadě je okulár s ohniskovou délkou 40mm, který dává zvětšení 98x. Průměr okuláru je 1,25" (31,7mm).

  • Lišta CGEM typu Losmandy (šířka cca 3") pro upevnění na astronomické montáže s rybinovou drážkou typu Losmandy 3".

Obsah balení: Sada obsahuje tubus s optikou, okulár 40mm, optický hledáček 9x50, Star Diagonal (2").

PARAMETRY:

Tubus s optikou:
Optický systém Schmidt-Cassegrain
Průměr 355mm
Ohnisková délka 3910mm
Relativní apertura f/11
Max. využitelné zvětšení 710x
Průměr sekundárního zrcátka 114mm
Rozlišovací schopnost (teoretická, Dawes limit) 0,39"
Mezní hvězdná velikost (teoretická) 15,3mag.
Výstupní průměr pro okuláry 2" (50,8mm) s adapterem na 1,25" (31,7mm)
Ostření vnitřní
Hledáček optický 9x50mm
Okulár v sadě 40mm
Zvětšení v základní sadě 98x
Rozměry tubusu
787 x 400mm
Hmotnost tubusu
21kg (bez příslušenství)

DOPORUČENÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ - OKULÁRY:

  • Pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Okulár vytváří výsledný obraz, který pozorujeme okem.

  • Většinou se teleskopy dodávají se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se okuláry, které lze běžně používat pro první pohledy novým dalekohledem. Výrobci předpokládají, že si pozorovatelé postupně vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud tedy chcete lépe využít možnosti Vašeho dalekohledu, poohlédněte se i po nějakých jiných okulárech, než jsou tyto setové.

  • Okuláry s kvalitní optikou, které, byť jsou většinou dražší, dávají lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár výrazně zlepší obraz také u jednoduchých teleskopů.

  • Okulár zvětšuje obraz vytvořený objektivem dalekohledu. Zvětšení lze snadno spočítat podle jednoduchého vzorečku: Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm). Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

V tabulce níže jsou uvedené ohniskové délky okulárů vhodné pro tento teleskop s objektivem 355/3910, f/11 rozdělené podle typu zvětšení:

POPIS TYPU ZVĚTŠENÍ

ZVĚTŠENÍ OKULÁRY

Max. konstrukční (2xD, pupila 0,5mm)

Max. technické zvětšení dosažitelné optickou soustavou za ideálních podmínek. Lze jej použít na rozlišení dvojhvězd nebo testování optické soustavy za ideálních podmínek, ale pro běžná pozorování je díky rušivým vlivům v atmosféře a limitům teleskopu málo používané.

cca 710x okuláry 5,5mm

Extra velké (pupila 0,7-1mm)

Velké zvětšení pro sledování těsných dvojhvězd a jemných detailů např. na kotoučcích jasných planet nebo na povrchu Měsíce. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Kvalita obrazu při těchto zvětšeních je hodně závislá na pozorovacích podmínkách a tepelných turbulencích v atmosféře.

cca 507 - 355x okuláry 7,7mm - 11mm

Optimální velké (pupila 1-2mm)

Vhodné pro rozlišení dvojhvězd a pozorování jemných detailů na kotoučcích jasných planet a Měsíce. Vhodné i pro vyhledávání menších jasnějších galaxií a mlhovin. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Na ostrosti a rozlišení se může projevovat tepelné proudění v atmosféře.

cca 178x - 355x okuláry 22mm - 11mm

Optimální střední (pupila 2-3mm )

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Výstupní pupila 2,4mm je nejlepší pro maximální využití rozlišovací schopnosti oka. Navíc je při těchto zvětšeních ještě zachovaný dobrý plošný jas, takže můžete pěkně pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních).

cca 118x - 178x okuláry 33mm - 22mm

Střední (pupila 3-4mm) - dobrý jas a šířka zorného pole

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Obraz má při těchto zvětšeních ještě velmi dobrý plošný jas a široké zorné pole, takže můžete pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních). Menší zvětšení poskytuje i možnost vidět větší úsek oblohy.

cca 89x - 118x okuláry 44mm - 33mm

Malé (pupila 4-6mm) - velká světelnost a zorné pole

Menší zvětšení, ale lepší plošný jas a širší zorné pole. Pohodlně uvidíte větší úsek oblohy. Používá se pro snadnější vyhledávání a identifikaci objektů. Vhodné pro sledování rozlehlejších kulových hvězdokup a jasnějích mlhovin a galaxií např. z Messierova katalogu. Pozn. jelikož se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, může se v některých případech stát, že tohoto malého zvětšení nelze dosáhnout.

cca  59x - 89x okuláry 66mm - 44mm

Nejmenší (pupila 7mm) - max. světelnost

Nejmenší zvětšení, které poskytuje výstupní pupilu o průměru cca 7mm. Oko, které má ve tmě průměr zorničky cca 7mm tedy může využít velké množství světla. V těchto případech je zvětšení tak malé, že je možná lepší použít běžný binokulární dalekohled. Navíc se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, takže dosažitelnost tohoto zvětšení není s běžným příslušenstvím mnohdy ani možná.

51x okuláry 77mm

Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je originálně vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

Typ objektivu Schmidt-Cassegrain
Průměr objektivu 355mm (14")
Ohnisková délka 3910mm
Relativní apertura (světelnost) f/11
Dalekohledy CELESTRON Schmidt-Cassegrain