Bresser Messier MC 127/1900mm EQ-3 + sluneční filtr

Novinka
12 925 Kč s DPH
5-6 prac. dní - V současné době se díky prodlevám při vyskladňování z hlavního evropského skladu může doba dodání prodloužit. Děkujeme za pochopení.
ks

Hvězdářský teleskop s čočko zrcadlovým objektivem typu Maksutov-Cassegrain.
Průměr 127mm | ohnisková délka 1900mm | aperturní poměr f/14,9.
Dodávaný na rovníkové montáži Bresser EQ-3.
Součástí je sluneční filtr v objímce.

Zásilka obsahuje 2 balíky:
Tubus: 55x30x20cm | hmotnost 5kg
Montáž: 80x30x20cm | hmotnost 7kg

Více

Výrobce: BresserKód produktu: 4712719

Hvězdářský dalekohled s čočko-zrcadlovým objektivem typu Maksutov-Cassegrain.

Součástí je certifikovaný sluneční filtr v objímce přímo na tento teleskop.

Dalekohled je v této sadě dodávaný na rovníkové montáži BresserEQ-3.

Objektiv o průměru 127mm s ohniskovou délkou 1900mm má vynikající optické vlastnosti. Systém Maksutov-Cassegrain dává ostrý obraz.

Dalekohledem můžete pozorovat menší jasnější mlhoviny, kulové hvězdokupy, Měsíc, planety a další jasnější objekty ve vesmíru. Dalekohled je vynikající pro pozorování Měsíce a planet při velkém zvětšení.

Díky kratší délce tubusu můžete dalekohled snáze přenášet nabo převážet za tmavou noční oblohou.

 

Dalekohledem můžete také pořídit své první fotografie Měsíce nebo jasných planet.

Popis vlastností dalekohledu:

 • Objektiv tvoří čočko-zrcadlový optický systém Maksutov-Cassegrain, který má průměr hlavního zrcadla 127mm, celkovou ohniskovou délku 1900mm a aperturní poměr f/14,9.

 • Optická plocha menisku (optický člen v přední části tubusu) je opatřená speciálními antireflexními vrstvami pro dosažení lepší světelnosti a kontrastu obrazu.

 • Silný hliníkový tubus s matným odstíněným povrchem uvnitř, dává dalekohledu masivní vzhled a zaručuje pevné a přesné uložení optiky.

 • Dalekohled má na spodní straně zadní příruby odnímatelnou lištu (šířka 44mm) pro upevnění k astronomické montáži typu EXOS.

 • Dalekohled je dodávaný včetně zenitového zrcátka s výstupem pro okuláry o průměru 1.25" (31.7mm).

 • Součástí je okulár Super Plossl s ohniskovou délkou 26mm a průměrem 31.7mm (1,25“), který dává zvětšení 73x.

 • Dalekohled je vybavený záměrným hledáčkem s červeným bodem.

 • Součástí je certifikovaný filtr na pozorování Slunce Solarix umístěný v objímce, která je určená přímo pro tento teleskop. Slunce je tímto filtrem viditelné v příjemných žlutých barvách.

 • K dalekohledu je dodávané CD s astronomickým softwarem Stellarium a otočná mapa hvězdné oblohy.

SLUNEČNÍ FILTR

                               

součástí teleskopu je certifikovaný filtr na pozorování Slunce - Solarix. Můžete jej použít pro bezpečné pozorování slunečních skvrn, zatmění a přechodů planet přes sluneční kotouč. Filtr je vestavěný v objímce, kterou lze snadno nasadit na přední část tubusu před objektiv. Filtr dává obraz Slunce v přirozených žlutých barvách.

Během jasného dne lze s nasazeným slunečním filtrem pozorovat sluneční erupce, granulaci, přelety letadel nebo ISS před slunečním diskem a samozřejmě také zatmění Slunce.

Důležitá poznámka - při pozorování Slunce věnujte pozornost bezpečnosti.

Vždy používejte kvalitní sluneční filtr. Filtr musí být dobře nasazený na tubusu a nesmí být nijak poškozený.

Před nasazením filtru nejprve nasměrujte teleskop tak, aby byl namířený na oblohu mimo Slunce a zkontrolujte pohledem, zda je sluneční filtr nepoškozený. Nasaďte filtr na tubus a ujistěte se, že pevně drží, případně objímku zajistěte proti vypadnutí lepicí páskou.

Nenechávejte děti a nepoučené osoby s teleskopem (zejména během dne) bez dozoru zodpovědné osoby. Při pohledu do Slunce i na jen malý okamžik může dojít k nevratnému poškození zraku!!!

Po pozorování Slunce opět natočte teleskop tak, aby nesměřoval na Slunce ani do jeho blízkosti.

ROVNÍKOVÁ MONTÁŽ

Poskytuje stabilitu tubusu s optikou a zajišťuje pevný obraz. Je důležitá pro sledování objektů a navádění teleskopu při fotografování.

Vlivem rotace Země kolem své osy se nám jeví, že se vzdálené vesmírné objekty na obloze pohybují. Nejedná se o jejich vlastní pohyb, ale o pohyb, který pozorujeme, protože jsme na otáčející se zeměkouli. Jelikož má hvězdářský dalekohled velké zvětšení a úzké zorné pole, obraz objektu se v zorném poli teleskopu poměrně rychle posouvá k okraji a během chvilky se dostane mimo zorné pole a zmizí z dohledu. Pokud je teleskop na dobře nastavené rovníkové montáži, lze obraz objektu snadno udržovat v zorném poli otáčením pouze kolem jedné osy montáže, což je znatelně jednodušší než při centrování kolem dvou os. Pozorování i při velkých zvětšeních je s dobře seřízenou rovníkovou montáží velmi pohodlné.

Rovníková montáž Bresser EQ-3   

 • Jednoduchá rovníková montáž s nosností cca do 6kg (pouze pro vizuální pozorování).

 • Snadná instalace a seřízení.

 • Vhodná pro vizuální pozorování. Po nastavení montáže můžete velmi dobře udržovat pozorované objekty pouhým jemným otáčením kolem hodinové osy. 

 • Díky ohebným bovdenovým ovladačům lze pohodlně jemně otáčet oběma osami a snadno vycentrovat objekty v zorném poli.

 • Montáž má drážku pro upevnění lišty typu Vixen o standardní šířce 44mm. K montáži tedy můžete upevnit i jiné teleskopy osazené tímto typem lišty.

 • Montáž je dodávaná s hliníkovým stativem s nastavitelnou výškou (63 - 106cm). Stativ je dostatečně stabilní a díky nižší hmotnosti jej lze snadno přenášet.

Obsah balení:

Sada obsahuje tubus s optikou, okulár SP 26mm, LED hledáček, montáž EQ-3 se závažím, CD s astronomickým softwarem, otočnou mapu oblohy, mapu Měsíce, sluneční filtr.

Sada obsahuje speciální sluneční filtr, který umožní bezpečně pozorovat sluneční skvrny a granulace. Obraz je v přirozených žlutých barvách.

PARAMETRY:

Tubus s optikou:
Optický systém Maksutov-Cassegrain
Průměr 127mm
Ohnisková délka 1900mm
Relativní apertura f/15
Max. využitelné zvětšení 260x
Rozlišovací schopnost (teoretická, Dawes limit) 0,91"
Mezní hvězdná velikost (teoretická) 13,22mag.
Průměr sekundárního zrcátka 35mm
Výstupní průměr pro okuláry 1,25" (31,7mm)
Vnější závit na výstupu z tubusu M35x1.0mm
Hledáček záměrný s LED červeným bodem
Okulár v sadě SP 26mm
Zvětšení v základní sadě 73x
Rozměry tubusu
360 x 148mm
Hmotnost tubusu
3,4kg (vč. příslušenství)
Montáž
Typ montáže rovníková EQ-3
Motorový pohon možnost dokoupit motor pro RA osu (#4951400)
Stativ hliníkový stativ, výsuvné nohy
Výška stativu cca 63-106cm
Polární hledáček ne
Závaží v sadě 1x 2kg, průměr otvoru 14mm
Max. nosnost do 6kg (pro vizuální pozorování)
Hmotnost montáže 4kg
Hmotnost stativu 3,9kg

DOPORUČENÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ - OKULÁRY:

 • Pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také kvalitní okuláry. Okulár vytváří výsledný obraz, který pozorujeme okem.

 • Většinou se teleskopy dodávají se základním setovým okulárem typu Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Jedná se okuláry, které lze běžně používat pro první pohledy novým dalekohledem. Výrobci předpokládají, že si pozorovatelé postupně vybaví sestavu teleskopu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud tedy chcete lépe využít možnosti Vašeho dalekohledu, poohlédněte se i po nějakých jiných okulárech, než jsou tyto setové.

 • Okuláry s kvalitní optikou, které, byť jsou většinou dražší, dávají lepší obraz než základní levnější okuláry. Kvalitní okulár výrazně zlepší obraz také u jednoduchých teleskopů.

 • Okulár zvětšuje obraz vytvořený objektivem dalekohledu. Zvětšení lze snadno spočítat podle jednoduchého vzorečku: Zvětšení = ohnisková délka objektivu (mm) / ohnisková délka okuláru (mm). Pokud tedy máte objektiv s ohniskovou délkou 1000mm a okulár s ohniskovou délkou 10mm, získáte zvětšení 1000/10=100x. Podle uvedeného vzorečku si můžete snadno najít okulár, který poskytuje požadované zvětšení pro Váš konkrétní teleskop.

V tabulce níže jsou uvedené ohniskové délky okulárů vhodné pro tento teleskop s objektivem 127/1900, f/14,9 rozdělené podle typu zvětšení:

POPIS TYPU ZVĚTŠENÍ

ZVĚTŠENÍ OKULÁRY

Max. konstrukční (2xD, pupila 0,5mm)

Max. technické zvětšení dosažitelné optickou soustavou za ideálních podmínek. Lze jej použít na rozlišení dvojhvězd nebo testování optické soustavy za ideálních podmínek, ale pro běžná pozorování je díky rušivým vlivům v atmosféře a limitům teleskopu málo používané.

cca 254x okuláry 7,5mm

Extra velké (pupila 0,7-1mm)

Velké zvětšení pro sledování těsných dvojhvězd a jemných detailů např. na kotoučcích jasných planet nebo na povrchu Měsíce. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Kvalita obrazu při těchto zvětšeních je hodně závislá na pozorovacích podmínkách a tepelných turbulencích v atmosféře.

cca 127x - 190x okuláry 15mm - 10mm

Optimální velké (pupila 1-2mm)

Vhodné pro rozlišení dvojhvězd a pozorování jemných detailů na kotoučcích jasných planet a Měsíce. Vhodné i pro vyhledávání menších jasnějších galaxií a mlhovin. Při výstupní pupile 1mm odpovídá rozlišení teleskopu rozlišení oka. Na ostrosti a rozlišení se může projevovat tepelné proudění v atmosféře.

cca 64x - 127x okuláry 30mm - 15mm

Optimální střední (pupila 2-3mm )

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Výstupní pupila 2,4mm je nejlepší pro maximální využití rozlišovací schopnosti oka. Navíc je při těchto zvětšeních ještě zachovaný dobrý plošný jas, takže můžete pěkně pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních).

cca 42x - 64x okuláry 45mm - 30mm

Střední (pupila 3-4mm) - dobrý jas a šířka zorného pole

Ideální zvětšení pro pohodlné pozorování ostrého obrazu. Obraz má při těchto zvětšeních ještě velmi dobrý plošný jas a široké zorné pole, takže můžete pozorovat i jasnější objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy...) Obraz Měsíce a jasných planet je ostrý a vliv atmosféry není tak výrazný jako při větších zvětšeních). Menší zvětšení poskytuje i možnost vidět větší úsek oblohy.

cca 32x - 42x okuláry 59mm - 45mm

Malé (pupila 4-6mm) - velká světelnost a zorné pole

Menší zvětšení, ale lepší plošný jas a širší zorné pole. Pohodlně uvidíte větší úsek oblohy. Používá se pro snadnější vyhledávání a identifikaci objektů. Vhodné pro sledování rozlehlejších kulových hvězdokup a jasnějích mlhovin a galaxií např. z Messierova katalogu. Pozn. jelikož se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, může se v některých případech stát, že tohoto malého zvětšení nelze dosáhnout.

cca  21x - 32x okuláry 89mm - 59mm

Nejmenší (pupila 7mm) - max. světelnost

Nejmenší zvětšení, které poskytuje výstupní pupilu o průměru cca 7mm. Oko, které má ve tmě průměr zorničky cca 7mm tedy může využít velké množství světla. V těchto případech je zvětšení tak malé, že je možná lepší použít běžný binokulární dalekohled. Navíc se nevyrábí okuláry s ohniskovou délkou větší než 56mm, takže dosažitelnost tohoto zvětšení není s běžným příslušenstvím mnohdy ani možná.

18x okuláry 104mm

 

Upozornění: tento popis produktu (včetně tabulky) je originálně vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.

Typ objektivu Maksutov-Cassegrain
Průměr objektivu 127mm (5")
Ohnisková délka 1900mm
Relativní apertura (světelnost) f/14,9
Typ hledáčku Záměrný s LED bodem
Okuláry v sadě SP 26mm (31,7mm)
Průměr okuláru 31,7mm (1,25")
Ostření teleskopu Vnitřní
Montáž Rovníková EQ-3
Motory Možno dokoupit jako volitelné příslušenství, Na montáž lze upevnit motor pouze pro hodinovou osu (R.A.)
Navádění GoTo Není možné připojit
Stativ Ocelový - pochromovaný, stavitelná výška
Dalekohledy BRESSER Messier MC Maksutov-Cassegrain, MC 127/1900