Dalekohledy a teleskopy CELESTRON

Společnost CELESTRON je od roku 1960 jedním z největších dodavatelů atronomické a pozorovací optiky včetně příslušenství.

Na konci 50. let pracoval Tom Johnson jako generální ředitel a zakladatel společnosti Valor Electronics v kalifornské Gardeně. Hledal dalekohled, kterým by mohl své syny seznámit s nádhernými zážitky z pozorování hvězdné oblohy. Když nemohl najít žádný, který by se mu líbil, postavil si od základu 6" reflektor. Tento projekt podnítil Johnsonův zájem o výrobu dalekohledů. Postupem času začal konstruovat větší a složitější přístroje.

V roce 1960 se Tomův koníček změnil ve vášeň, kterou chtěl začlenit do svého podnikání. Založil proto společnost Celestron-Pacific jako astrooptickou divizi společnosti Valor Electronics - pouze za účelem výroby dalekohledů.

V červenci 1962 se Tom Johnson zúčastnil hvězdářské párty pořádané astronomickou společností v Los Angeles na vrcholu hory Pinos. Přivezl s sebou "přenosný" 18 ¾" Cassegrainův reflektor, který postavil z přebytečných dílů. Účastníkům se jeho dalekohled líbil a mnozí se ho ptali, jestli vyrobí další. Všimli si toho i novináři z časopisu Sky & Telescope, kteří Toma a jeho dalekohled umístili na obálku březnového čísla roku 1963.

Poté se Tom zaměřil na konstrukci dalekohledu typu Schmidt-Cassegrain (SCT), která zahrnuje vlastnosti refraktorů i reflektorů. SCT nabízel mnoho výhod - byl kompaktní, snadno se udržoval a mohl být konstruován s velkou aperturou.

Před společností Celestron-Pacific teleskopy konstrukce Schmidt-Cassegrain již existovaly, ale byly vzácné a drahé a obvykle se používaly pouze pro vědecký výzkum. Bylo to proto, že každý dalekohled musel být vyrobený individuálně mistry optiky, kteří strávili hodiny ručním sestavováním Schmidtovo korekční desky.

Tom věřil, že by mohl vymyslet metodu hromadné výroby SCT, která by je učinila dostupnějšími a cenově přijatelnějšími. Svého cíle dosáhl tím, že vyvinul postup, který mohl použít k tvarování optického skla do složitého tvaru Schmidtovo korekční desky. Tato technika umožnila vyrábět dalekohledy bezkonkurenční kvality a uvádět je na trh za překvapivě nízkou cenu.

V lednu 1964 uveřejnila společnost Celestron-Pacific v časopise Sky & Telescope svůj první inzerát, v němž představila 20" SCT Celestronic 20. Později téhož roku byl vyroben 22" SCT a z názvu společnosti byla vypuštěna značka Pacific a zrodila se značka Celestron, kterou známe dnes.

 
 

V roce 1969 Celestron rozšířil svou řadu o celou kolekci dalekohledů Schmidt-Cassegrain pro hvězdárny a vážné zájemce. Tyto slavné 6", 8", 10", 12" a 22" SCT Celestron se vyznačovaly výraznými modrobílými tubusy.
V 70. letech 20. století společnost Celestron nově definovala astronomický koníček svou vlajkovou lodí Celestron 8, nyní s novým oranžovým tubusem. Tento kultovní teleskop komerční třídy, známý jednoduše jako "C8", měl průměr 8" a byl nabízený v kompaktním a relativně lehkém balení - s cenovkou pod 1 000 USD.
Zákazníci si C8 houfně kupovali, a tak se tento produkt stal okamžitě úspěšným. Náhodní pozorovatelé po celém světě najednou mohli pozorovat slabé objekty hlubokého vesmíru, o kterých dosud jen četli v knihách nebo je pozorovali velkými hvězdářskými dalekohledy na hvězdárnách. Popularita modelu C8 vedla společnost k tomu, že v roce 1971 vydala ještě přenosnější verzi, C5 (5" SCT).
Po revoluci ve vizuální astronomii se společnost Celestron zaměřila na nově vznikající obor astrofotografie a v roce 1971 uvedla na trh fotoaparát Celestron-Williams Cold Camera. Tento astrofotografický fotoaparát zvýšil rychlost standardního 35mm filmu tím, že jej ochladil na teplotu pod bodem mrazu, což umožnilo filmu zachytit více světla za stejnou dobu expozice a odhalit dosud neviděné detaily vzdálených galaxií a mlhovin.
V roce 1972 se k SCT s "oranžovým tubusem" přidal i model C14. Kompletní řada zahrnovala modely C5, C6, C8, C10, C12, C14, C16 a C22.
  • Tom Johnson, zakladatel společnosti, prodal Celestron v roce 1980.

  • Celestron byl v roce 1997 převzat společností Tasco a v roce 2001 téměř zanikl, když Tasco ukončilo činnost.

  • Počátkem roku 2002 se o převzetí pokusil konkurent společnosti Celestron, firma Meade Instruments, ale konkurzní soud povolil prodej společnosti zpět původním vlastníkům. Společnost byla až do dubna 2005 ve vlastnictví USA, kdy ji koupila společnost SW Technology Corporation z Delawaru, která je pobočkou tchajwanské Synta Technology Corporation. Synta je výrobcem astronomických zařízení a souvisejících komponent a v té době byla dodavatelem společnosti Celestron již více než 15 let.

  • Dne 13. března 2012 Tom Johnson zemřel ve věku 89 let.

V roce 1984 Celestron provedl další kosmetickou změnu optických tubusů, když oranžovou barvu nahradil elegantní černou s oranžovými akcenty. Dnešní modely SCT se stále vyznačují variacemi tohoto barevného schématu.

Přibližně ve stejné době Celestron představil revoluční optickou vrstvu StarBright XLT, která výrazně zvyšuje propustnost světla optickou soustavou na úžasných 89 %. Vrstvy StarBright XLT jsou stále používané u dalekohledů Celestron střední a vyšší třídy a dokonce i u binokulárních dalekohledů.

Koncem 80. let 20. století nastala éra počítačových teleskopů neboli teleskopů GoTo, které se dokázaly samy automaticky zaměřit na objekty na noční obloze. Prvním teleskopem GoTo společnosti Celestron byl počítačem řízený teleskop Compustar. Compustar, poháněný mikroprocesorem Intel 8052 a vybavený databází více než 8 000 astronomických objektů, zpřístupnil astronomii i lidem bez detailních znalostí noční oblohy.

Koncem 90. let 20. století nastala nová éra inovací. První z nich byla Ultima 2000. Byl vydán v roce 1996 a byl to první teleskop GoTo, který fungoval na baterie AA.

Na poli astrofotografie spojil Celestron síly se společností Santa Barbara Instruments Group (SBIG), aby uspokojil poptávku astrofotografů. Obě společnosti společně vyrobily revoluční doplněk k optickým tubusům Schmidt-Cassegrain, Fastar. Ten umožnil uživatelům nahradit sekundární zrcadlo na přední straně dalekohledu zrcadlovkou, digitální zrcadlovkou nebo astronomickou CCD kamerou. Teleskopy používající Fastar mohli fotografovat při světelnosti f/2, což je 28krát větší světelnost než při běžné ohniskové délce dalekohledu f/10. Dnes jsou všechny SCT Celestron kompatibilní s technologií Fastar.

V roce 2014 společnost Celestron přepracovala původní model C8 a vybavila jej moderními technologiemi, jako je vestavěná WiFi a lithiové baterie. Časopis WIRED označil dalekohled NexStar Evolution WiFi za "nejúžasnější příslušenství s aplikacemi v galaxii".

V témže roce Celestron ve spolupráci s optickými inženýry Davem Rowem a Markem Ackermannem uvedl na trh svůj první astrograf s nativní zobrazovací schopností f/2,2. Astrograf Rowe-Ackermann Schmidt (RASA) je ideální pro širokoúhlé zobrazení deep-sky objektů pomocí digitálních zrcadlovek a astronomických CCD kamer. V roce 2019 rodinu RASA doplnily modely RASA 8 a RASA 36.

V roce 2020 oslavil Celestron 60 let od chvíle, kdy Tom Johnson uvedl na trh svůj první komerční teleskop. Tým navrhl speciální výroční edici NexStar Evolution 8HD, která tento milník připomíná. Bylo vyrobeno pouze 600 kusů, každý s jedinečným sériovým číslem a certifikátem pravosti. Byly vyprodány během několika týdnů.

V témže roce představila společnost Celestron revoluční teleskop základní úrovně StarSense Explorer. Tento manuální teleskop spolupracuje s vlastní aplikací pro chytré telefony, která analyzuje noční oblohu a vypočítává její polohu v reálném čase pomocí technologie StarSense Explorer. To umožňuje zcela novým majitelům teleskopů dosáhnout okamžitého úspěchu a jistoty při hledání objektů. StarSense Explorer získal ocenění IHS Markit ShowStoppers CES 2020 Innovation Award a od té doby se rozšířil na kompletní řadu, včetně velkých i stolních teleskopů na montáži Dobson.

Stejně jako v 70. letech 20. století model C8 nově definoval zálibu v astronomii, představuje Celestron Origin, uvedený na trh v roce 2024, novou změnu paradigmatu v oblasti vizuálního pozorování a astroimagingu. Vedení společnosti Celestron si tuto inteligentní domácí observatoř typu vše v jednom poprvé představilo na konci roku 2000 a dalo jí kódové označení AMO (Automated Mobile Observatory). Jejich původní vize, která předcházela moderním chytrým telefonům, počítala s autonomním astrografickým systémem, který by poskytoval detailní astroobrazy přímo do počítače nebo na externí obrazovku. S nástupem výkonnějších chytrých telefonů na počátku roku 2010 se koncept změnil na aplikaci pro chytré telefony.

 

Aby se Origin stal skutečností, zahájili inženýři společnosti Celestron několikaletý vývoj a v jeho průběhu vytvořili několik patentovaných technologií. Každá součást byla nezbytná pro fungování systému - od optické konstrukce přes navigaci až po napájení.

Podrobnější příběh technologií Celestron se můžete dočít přímo na webu Celestron.com

Řady teleskopů Celestron:




 

Celestron Smartphone adapter NexYZCelestron Smartphone adapter NexYZ

Celestron Smartphone adapter NexYZ

Dostupné opět od 26.9.2024
1 790 Kč
1 479,34 Kč bez DPH
Univerzální adapter pro fotografování pomocí chytrého telefonu. Možnost upevnění na okuláry teleskopů, spektivů, binokulárních dalekohledů…
Celestron SkyPortal WiFi MODULCelestron SkyPortal WiFi MODUL

Celestron SkyPortal WiFi MODUL

Dostupné opět od 26.9.2024
2 990 Kč
2 471,07 Kč bez DPH
SkyPortal - WiFi Adapter je kapesní zařízení, které se připojuje do AUX portu naváděných (GoTo) montáží Celestron a umožňuje tak bezdrátové…
Celestron - reduktor / rovnač 37%

Celestron - reduktor / rovnač 37%

Dostupné opět od 26.9.2024
3 750 Kč
3 099,17 Kč bez DPH
Reduktor ohniskové vzdálenosti pro teleskopy celestron SC. Zkracuje ohniskovou délku o 37%. Z teleskopů f/10 na f/6.3 a z f/11 na f/7. …
Celestron STARSENSE AUTOALIGN SYSTEMCelestron STARSENSE AUTOALIGN SYSTEM

Celestron STARSENSE AUTOALIGN SYSTEM

Dostupné opět od 26.9.2024
11 980 Kč
9 900,83 Kč bez DPH
CCD modul pro automatického nastavení teleskopů Celestron. Snadno se umístí na tubus teleskopu a stiskem tlačítka se montáž přesně nastaví…
Celestron StarSense AutoguiderCelestron StarSense Autoguider

Celestron StarSense Autoguider

Dostupné opět od 26.9.2024
22 300 Kč
18 429,75 Kč bez DPH
Autoguider - naváděcí a pointační hledáček s ostřejším obrazem. Vestavěný senzor Sony IMX290LLR, mono, back-illuminated, 2,13Mpx, 2.9μm x …
Celestron NexStar 5 SE 125/1250Celestron NexStar 5 SE 125/1250

Celestron NexStar 5 SE 125/1250

Dostupné opět od 26.9.2024
31 900 Kč
26 363,64 Kč bez DPH
Hvězdářský dalekohled typu Schmidt-Cassegrain. Průměr 125mm | ohnisková délka 1250mm | aperturní poměr f/10. Motorové pohony v obou osách…
Celestron NexStar 6 SE 150/1500Celestron NexStar 6 SE 150/1500

Celestron NexStar 6 SE 150/1500

Dostupné opět od 26.9.2024
37 400 Kč
30 909,09 Kč bez DPH
Hvězdářský dalekohled typu Schmidt-Cassegrain. Průměr 150mm | ohnisková délka 1500mm | aperturní poměr f/10. Motorové pohony v obou osách…
Celestron SC EdgeHD 8" 203/2032 CGE OTACelestron SC EdgeHD 8" 203/2032 CGE OTA

Celestron SC EdgeHD 8" 203/2032 CGE OTA

Dostupné opět od 26.9.2024
48 200 Kč
39 834,71 Kč bez DPH
Čočkozrcadlový hvězdářský teleskop. Aplanatický optický systém EdgeHD. Průměr objektivu 203mm | ohnisková délka 2032mm | aperturní poměr…
Celestron NexStar 8 SE 203/2032Celestron NexStar 8 SE 203/2032

Celestron NexStar 8 SE 203/2032

Dostupné opět od 26.9.2024
49 900 Kč
41 239,67 Kč bez DPH
Hvězdářský dalekohled typu Schmidt-Cassegrain. Průměr 203,2mm | ohnisková délka 2032mm | aperturní poměr f/10. Motorové pohony v obou…
Celestron - montáž CGEM II GoToCelestron - montáž CGEM II GoTo

Celestron - montáž CGEM II GoTo

Dostupné opět od 26.9.2024
64 900 Kč
53 636,36 Kč bez DPH
Stabilní fotografická rovníková montáž. Optimální pro SCT od 8” do 11” 2” ocelové nohy Automatizovaný naváděcí systém GoTo s databazí…