Hvězdářské dalekohledy, jejichž objektiv tvoří čočka nebo soustava čoček. Podle kvality zobrazení a eliminace barevné vady jsou kvalitativně rozdílné dva typy čočkových objektivů.
Achromatická soustava se skládá ze dvou různých čoček, které tvarem a složením korigují rozklad modré a črevené složky spektra. Achromatická soustava je plně dostačující pro vizuání pozorování a dokumentační fotografie. Achromatické soustavy jsou používané u velké většiny objektivů dalekohledů i laboratorních mikroskopů.
Apochromatická soustava obsahuje třetí člen a koriguje všechny barevné složky spektra. Tyto soustavy se používají u přístrojů vyžadujících velkou přesnost a ostrost obrazu. Jedná se velmi kvalitní pozorovací, laboratorní nebo vědecké přístroje, které se vužívají k vizuálnímu pozorování, fotografování a vědecké práci.
V názvu dalekohledů nebo objektivů se pak vyskytují zkratky, které vypovídají o apochromatickém uspořádání např. „ED“, „APO“… Výroba apochromatických optických soustav je velmi náročná na přesnost a kvalitu materiálů. Přístroje používající speciální skla eliminující barevnou vadu jsou proto cenově nákladnější.
Přehled základních vlastností a typů astronomických teleskopů. Článek obsahuje také velikostní srovnání jednotlivých typů dalekohledů vzhledem k výšce pozorovatele.
Pár slov o zvětšení hvězdářských dalekohledů. Jak souvisí kvalita obrazu se zvětšením?
pro poznání okolního světa a přírody
pro zážitek světla z vesmíru
pro vnímání drobných struktur mikrosvěta
pro větší obraz detailů i pro snadnější čtení
pro předpověď počasí
pro více vědomostí a snadnou orientaci