Jak vybrat binokulární dalekohled?

Jak si vybrat ten správný binokulární dalekohled?  

Otázka, na kterou není jednoduchá a jednoznačná odpověď. Pro někoho je dostačující jeden dalekohled, pro jiného neexistuje univerzální dalekohled, protože jeho aktivity jsou velmi pestré.

Říká se, že nejlepší je ten dalekohled, který používáte nejčastěji.

Pokud jste nějakým způsobem dospěli k názoru, že „by to chtělo“ dalekohled, pak si jej klidně dopřejte, protože Vám určitě pomůže odkrýt mnoho nových poznatků a přiblíží okolní svět, kam byste se jinak nedostali. Pokud dalekohled budete používat častěji, pak na ceně nešetřete a dejte přednost dalekohledům vyšší cenové kategorie.

Při výběru vhodného dalekohledu Vám může pomoci, pokud si vzpomenete na situace, při kterých jste tuto myšlenku zaregistrovali. Jinými slovy, je dobré si ujasnit, v jakých situacích (kdy, kde a jak) budete dalekohled často používat. Mohou Vás inspirovat následující otázky:

  • Chodíte na procházky do přírody?
  • Jsou procházky dlouhé a nechcete s sebou nosit těžký a objemný dalekohled? Nebo naopak rádi pozorujete dění na vaší zahradě  kolem domu, ptáčky na krmítku, srny na okolních loukách?
  • Jezdíte na cyklo výlety a občas se chcete porozhlédnout po krajině?
  • Jste myslivec a chodíte pozorovat zvěř za šera? Lovci se zbraněmi nebo beze zbraní se pohybují v náročném terénu ve dne i v noci a proto mají vysoké požadavky na zpracování a odolnost dalekohledu a v neposlední řadě na kvalitu optiky.
  • Pozorujete hvězdnou oblohu?
  • Jezdíte často na jachtu, rybaříte nebo jen tak pobýváte kolem vody?

Situací, kdy by se hodil dalekohled je velmi mnoho.

Obecně lze na pozorování okolí použít jakýkoli dalekohled. Prakticky je však dobré věnovat pozornost parametrům, které mohou mít vliv na dosažení toho nejlepšího vjemu z pozorování. Může se stát, že pokud např. povezete 1kg triedr na cyklo výlet rádi jej po několika kilometrech zapomenete na první zastávce nebo pokud půjdete do lesa pozorovat zvěř s kapesním dalekohledem, sice se nepronese, ale na té zvěři toho moc neuvidíte.  Záleží hodně na Vás, na vaší činnosti, při níž chcete používat dalekohled, abyste si uvědomili, jaké parametry by měl dalekohled mít, aby jeho používání bylo obohacující. Teprve podle těchto důležitých praktických parametrů si stanovte požadavky na kvalitu optiky.

CENOVÉ ROZDÍLY MEZI DALEKOHLEDY

Mezi vzhledově podobnými dalekohledy může být velmi velký cenový rozdíl. Například v nabídce na stránkách www.dalekohledy-mikroskopy.cz se pohybují ceny dalekohledů v parametru 8x42 od méně než 2000,-Kč až do více než 30.000,-Kč.

Hlavní důvodem velkého cenového rozpětí je kvalita. Možná se to na první pohled nezdá, ale dalekohledy jsou přesné optické přístroje. Obsahují optické prvky – čočky a hranoly, které se vyrábí z různých materiálů – optických skel. Na jejich povrch se pro zlepšení optických vlastností a zvýšení průchodu světla nanáší speciální optické, antireflexní nebo fázové, vrstvy. Všechny optické členy by měly být dobře vycentrovány a uloženy v těle dalekohledu.

Použité materiály, technologie, přesné sesazení optiky do dvou rovnoběžných tubusů, mechanické provedení jemného ostření, dioptrické korekce, přesnost uložení clon, vodotěsnost a další detaily, mají velký vliv na kvalitu dalekohledu. To vše se zákonitě odráží na ceně.

Tělo dalekohledu lze vyrobit z běžného levného plastu, to se však vlivem teplot a častého používání opotřebovává znatelně více než hliníkové nebo hořčíkové slitiny, z nich se vyrábí dražší dalekohledy. Stejně tak, lze ulít čočky z „nějakého“ optického skla a nanést na ně antireflexní vrstvu, „někam“ vložit clony a to vše seskládat do plastového těla dalekohledu. Pokud se podíváte těmito velmi levnými dalekohledy, určítě uvidíte obraz objektu. Ten však může být v okrajích zorného pole neostrý, mohou v něm být patrné odlesky, ostření a rovnoběžnost optických os obou tubusů nemusí být přesná. Mnohdy to stačí, protože pozorovat přiblížený obraz je přeci jen nevšední zážitek. Pokud budete chtít rozeznat jemné detaily v obraze, nebo pozorovat tak, aby vás nebolely oči, pak již tyto levné dalekohledy dostačující nebudou.

Neznamená to, že pro běžné pozorování nutně potřebujete dalekohledy v cenách 20.000,-Kč a výše. Cena neroste s kvalitou optiky "lineárně". Pokud posuzujete dalekohledy v různých cenách, můžete si všimnout rozdílů v mechanickém provedení a v optickém zobrazení.

U mechaniky je dobré věnovat pozornost:

  • Ovladači ostření - ze zkušenosti víme, že i u drahých dalekohledů někdy nebývá tento důležitý detail pečlivě zpracovaný - kolečko ostření nemusí být dobře upevněné, může vykazovat vůle a po častém používání se může uvolnit. 

  • Očnice - slouží k optimálnímu vymezení pozorovaného zorného pole a je přinejmenším pohodlné, pokud dobře padnou na oční jamky a lze je nastavit tak, aby byl pěkně vidět obraz celého zorného pole v ohraničeném kruhu. O očnicích se zmiňujeme v samostatném článku zde. Občas se stává, že očnice nemají dobře upevněný gumový nástavec, který se může uvolnit a snadno se pak ztratí. Toto se občas stává i u těch velmi drahých dalekohledů. Pokud u svého dalekohledu postřehnete uvolněný gumový segment očnice, nepropadejte panice a kontaktujte prodejce se žádostí o radu. 

  • Ovladači dioptrické korekce - bývá umístěný pod pravým okulárem nebo přímo u ovladače ostření. Některé dalekohledy mají aretaci ovladače dioptrické korekce, takže si můžete nastavit polohu pro své oči a zajistit ji proti posunutí. Většinou bývá chod ovladače dioptrické korekce tužší než u ostření, což je dobré, protože zůstává zajištěný v nastavené poloze. Někdy je výhodnější používat dioptrickou korekci bez aretace, neboť se optické podmínky pro oči mohou neustále měnit a díky dioptrické korekci lze obraz lépe doostřovat, tak, aby byl pohled pohodlný pro obě oči.

Zejména při posuzování optických vlastností si můžete všimnout, že kvalita obrazu se nezvyšuje s cenou dalekohledů "lineárně" - u dražších dalekohledů již pro Vás nemusí být rozdíl v obrazu takový, že za něj budete ochotni investovat vyšší částku.

V obraze si můžete všimnout:

  • Kvality obrazu při různém osvětlení - barevné podání a rozlišení detailů se může mírně lišit, stejně jako kontrast a sytost barev. Kvalitní antireflexní vrstvy zajistí kontrast a zamezí odleskům v mírném bočním světle nebo protisvětle (např. od sluníčka). K typickým optickým vadám patří barevná vada, která se v obraze projeví zejména při pohledu na objekt, který je na světlém pozadí (pták na světlé šedé obloze, Měsíc na noční obloze apod.) Zde však do hry vstupuje nejen kvalita optiky, ale také dobré sosení oka s optickou osou dalekohledu. Při mírně šikmém pohledu se může projevit barevný rozklad i u nejdražších dalekohledů. Barevnou vadu není možné z fyzikálného principu zcela odstranit.

  • Ostrosti a rozlišení jemných detailů. Rozlišení lze spolehlivě otestovat na přístrojích v laboratoři, ale jelikož dalekohled není vyrobený k testování, ale používání, v praxi, kromě kvality optických prvků, také hodně záleží na světelných podmínkách, kontrastním poměru objekt vs. pozadí a stabilitě dalekohledu při pozorování.

Pokud používáte dalekohled každý den nekompromisně profesionálně, pak se jistě nevyplatí moc šetřit, pokud se však chcete podívat po krajině, zvířatech, ptactvu, pak nemusíte zbytečně utrácet vysoké částky. Dalekohledy v naší nabídce vybíráme tak, aby kvalita obrazu byla v cenové kategorii na velmi dobré úrovni a pokud budete potřebovat, rádi Vám s výběrem poradíme.

Více podrobností a vysvětlení parametrů najdete v dalším článku "ABC - binokulární dalekohledy"

(Jakékoli kopírování i jen částí obsahu bez písemného svolení je v rozporu s autorskými právy. Tento popis je vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz  Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majite).