Jak si vybrat ten správný binokulární dalekohled?  

Otázka, na kterou není jednoduchá a jednoznačná odpověď. Pro někoho je dostačující jeden dalekohled, pro jiného neexistuje univerzální dalekohled, protože jeho aktivity jsou velmi pestré.

Říká se, že nejlepší je ten dalekohled, který používáte nejčastěji.

Pokud jste nějakým způsobem dospěli k názoru, že „by to chtělo“ dalekohled, pak si jej klidně dopřejte, protože Vám určitě pomůže odkrýt mnoho nových poznatků a přiblíží okolní svět, kam byste se jinak nedostali. Pokud dalekohled budete používat častěji, pak na ceně nešetřete a dejte přednost dalekohledům vyšší cenové kategorie.

Při výběru vhodného dalekohledu Vám může pomoci, pokud si vzpomenete na situace, při kterých jste tuto myšlenku zaregistrovali. Jinými slovy, je dobré si ujasnit, v jakých situacích (kdy, kde a jak) budete dalekohled často používat. Mohou Vás inspirovat následující otázky:

  • Chodíte na procházky do přírody?
  • Jsou procházky dlouhé a nechcete s sebou nosit těžký a objemný dalekohled? Nebo naopak rádi pozorujete dění na vaší zahradě  kolem domu, ptáčky na krmítku, srny na okolních loukách?
  • Jezdíte na cyklo výlety a občas se chcete porozhlédnout po krajině?
  • Jste myslivec a chodíte pozorovat zvěř za šera? Lovci se zbraněmi nebo beze zbraní se pohybují v náročném terénu ve dne i v noci a proto mají vysoké požadavky na zpracování a odolnost dalekohledu a v neposlední řadě na kvalitu optiky.
  • Pozorujete hvězdnou oblohu?
  • Jezdíte často na jachtu, rybaříte nebo jen tak pobýváte kolem vody?

Situací, kdy by se hodil dalekohled je velmi mnoho.

Obecně lze na pozorování okolí použít jakýkoli dalekohled. Prakticky je však dobré věnovat pozornost parametrům, které mohou mít vliv na dosažení toho nejlepšího vjemu z pozorování. Může se stát, že pokud např. povezete 1kg triedr na cyklo výlet rádi jej po několika kilometrech zapomenete na první zastávce nebo pokud půjdete do lesa pozorovat zvěř s kapesním dalekohledem, sice se nepronese, ale na té zvěři toho moc neuvidíte.  Záleží hodně na Vás, na vaší činnosti, při níž chcete používat dalekohled, abyste si uvědomili, jaké parametry by měl dalekohled mít, aby jeho používání bylo obohacující. Teprve podle těchto důležitých praktických parametrů si stanovte požadavky na kvalitu optiky.

Více podrobností a vysvětlení parametrů najdete v dalším článku "ABC - binokulární dalekohledy"

Copyright © Miloš Motejl 2017

Jakékoli kopírování i jen částí obsahu bez písemného svolení je v rozporu s autorskými právy.