Jak zkolimovat objektiv refraktoru

Stručný a jednoduchý návod na kolimaci čočkového teleskopu:

Kolimace se týká refraktorů, které nemají lepené objektivové čočky a mají možnost kolimace. Poznáte to podle toho, že na přírubě kolem objektivu jsou tři dvojice šroubků. Jeden je aretační a druhý je kolimační.

Refraktory jsou ve velké většině případů velmi dobře seřízené již od výroby a není potřeba je kolimovat. Protože jsou čočkové objektivy celkově kompaktnější než zrcadlové nebo katadioptrické, jsou během přepravy odolnější a nedochází k vzájemnému posunutí čoček a rozosení. Není potřeba je často kolimovat.

Jak poznáte, že by čočkový teleskop potřeboval seřídit?

Nastavte do zorného pole hvězdu, která se nepohybuje s otáčením oblohy, tedy Polárku a zaostřete obraz. Poté obraz rozostřujte na jednu a na druhou stranu od ohniska a všímejte si jak se mění vzhled rozostřeného obrazu. Pokud se hvězda rozostřuje rovnoměrně a soustředné kružnice (občas jsou velmi špatně zozlišitelné) se roztahují rovnoměrně, pak je objektiv a celý teleskop dobře seřízený. Pokud se rozostřený obraz rozšiřuje nerovnoměrně, pak zkuste test pomocí kolimačního okuláru Chesire.

Obrázek níže ilustruje, jak vypadá obraz v Chesire okuláru, když je teleskop seřízený a neseřízený.

Kolimovat?

  • V první řadě - vždy než sáhnete na kolimační šroubky, ujistěte se, že je správně sosený výtah ostření s čočkou objektivu. Tedy, aby byl střed výtahu ostření přesně ve stejné ose jako střed objektivu. Mnohdy může být příčinou pouze rozosení výtahu ostření. Pokud je Vás teleskop nový a nikdy nebyl upravovaný okulárový výtah, nejspíše bude s objektivem sosený velmi dobře.

Seřízení os výtahu ostření a objektivu:

  • Pro seřízení os výtahu ostření a objektivu VŽDY z výtahu ostření vyjměte diagonální zrcadlo nebo hranol. Používejte pouze přímý výstup výtahu ostření.

  • Opatrně sejměte rosnici (pokud ji teleskop má).

  • Přesně změřte průměr vnější objímky, v níž je zasazený objektiv a z tvrdého papíru pomocí kružítka vytvořte masku na níž zvýrazněte střed. Uprostřed Vám nejspíš zůstal malý otvor po bodci kružítka, ten jemně zvětšete cca na 0,5-1mm. Nyní vystřihněte kruhovou masku a pomocí malých proužků lepicí pásky ji přesně uchyťte k objímce objektivu (NE K ČOČCE) tak, aby byl středový otvor uprostřed objektivové čočky.

  • Nyní budete potřebovat zkolimovaný laser v tubusu o průměru 1,25" nebo 2" (můžete je najít v nabídce "Kolimátory"), který zasunete do výstupu z výtahu ostření. Pokud má výtah ostření boční aretační šroub, nedotahujte jej, aby nedošlo k vychýlení laserového svazku. Pro přesné a pevnější nasazení můžete po obvodu tubusu laserového kolimátoru obtočit  jemný papír tak, aby byl kolimátor přesně uprostřed tubusu výtahu ostření.

  • Ideální je, pokud je tubus položený na pevném podkladu v horizontální poloze. Nyní můžete zapnout laser. Na papírové masce by se měl objevit červěný bod od laseru. V ideálním případě by měl být uprostřed masky, kde jste vytvořili malý otvor. Pokud je ve vzdálenosti cca 7mm od středu, je to ještě dobré. Pokud je červený bod laseru dále od středu, budete muset upravit polohu výtahu ostření. Možná to zabere trochu času, ale jakmile to jednou správně nastavíte a nebudete do výtahu ostření zasahovat, vydrží toto nastavení velmi dlouho bez nutnosti úpravy.

  • Pro vycentrování výtahu ostření můžete použít tři malé šroubky, které jsou na obvodu výtahu ostření v místech, kde se napojuje k tubusu teleskopu. Pokud používáte dvourychlostní převod ostření, je možné, že budete potřebovat upravit i tento (použijte návod ke konkrétnímu typu výtahu ostření).

  • Jakmile máte seřízené osy výtahu ostření s objektivem, můžet přistoupit ke kolimaci (pokud je potřeba). Před kolimací si ještě proveďte zkoušku pomocí Chesire kolimačního okuláru.

Kolimace čočkového objektivu:

Video níže osvětluje celý postup kolimace. Jakmile si jednou objektiv zkolimujete a získáte zkušenost, další kolimace bude již velmi snadná.

Ke kolimaci budete potřebovat:

  • Hex. klíč na povolení a dotažení aretačních a kolimačních šroubků.
  • Svítilnu
  • Chesire kolimační okulár (vybrat můžete v nabídce "Kolimátory")

Video návod ke kolimaci refraktoru:

(roušku nepotřebujete :-), video bylo natočené v době Coronavirové epidemie v roce 2020)

Upozornění: tento popis je originálně vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Autor nenese žádnou zodpovědnost za případné škody, které vzniknou při seřizování teleskopu podle tohoto návodu. V případě, že si nejste jisti, zda dokážete teleskop zkolimovat, kontaktujte nás a pomůžeme Vám zprostředkovat potřebný servis. Kolimaci neprovádíme.

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou.