Jak si vybrat hvězdářský dalekohled?

Hvězdářské teleskopy, astronomické dalekohledy…

Je běžné, že si lidé pořizují hvězdářský dalekohled čistě jenom tak pro zábavu. Přináší jim radost z pozorování a poznávání vesmíru v kruhu rodiny nebo přátel. Prostě se chtějí podívat na Měsíc, na jasné planety a nějaké hvězdy … Běžně dalekohled použijí několikrát do roka, když jsou zrovna jasné noci a všechny okolnosti jsou nakloněné pro příjemné pozorování. Pohled teleskopem je totiž úplně něco jiného než pohled na monitor nebo displej smartphonu. Již jenom cesta k nalezení objektu, vycentrování v zorném poli, zvolení optimálního zvětšení … přináší mnoho zážitků a leckdy vyžaduje i nějaké zkušenosti v orientaci na obloze mezi hvězdami.

Při častějším pozorování noční oblohy se postupně stanete podobně zkušenými astronomy jako naši dávní předkové.  

Někteří zase používají teleskop k serioznějšímu, skoro až vědeckému pozorování.

Jiní se vyžívají ve fotografování noční oblohy a vesmírných objektů, ať již Měsíce, jasných planet nebo dokonce objektů hluboko ve vesmíru, které se souhrnně označují slangovým názvem „deep sky“ objekty (DSO) jako jsou např. mlhoviny, galaxie a hvězdokupy.

Teleskopů se dnes vyrábí velké množství různých typů. Každý si tedy může zvolit takový, který mu nejlépe splní jeho záměr. Neexistuje jeden dokonalý univerzální teleskop pro všechny možnosti využití.

Podle čeho se tedy rozhodnout?

Od teleskopu jistě očekáváte kvalitní optiku, ale na stejnou úroveň si zároveň položte požadavky na mechanické zpracování, montáž a také rozměry a hmotnost, která hraje velmi důležitou roli, pokud si chcete teleskop převážet na různá pozorovací místa a pozorování si užít a ne se utahat s velkým těžkým tubusem a montáží.

Při výběru dalekohledu se tedy většinou rozhodujte podle optických parametrů, protože dobré zobrazení je asi to nejdůležitější, co v první řadě čekáme, ale zároveň věnujte pozornost technická konstrukci, protože má vliv na pohodlnost ovládání celé sestavy a přesnost nasměrování a vyhledávání objektů.

Kompletní sestava astronomického dalekohledu se většinou skládá ze tří hlavních částí:

1/ TUBUS S OPTIKOU

Nejdůležitější optické části teleskopu jsou:

Objektiv + okuláry + příslušenství (diagonální zrcadla, převracející hranoly, filtry apod.)

Komerčně se vyrábí optické systémy, které používají jako objektiv čočky, zrcadla a kombinace čoček a zrcadel.

Achromatická čočková soustava  (AR)

Čočková soustava s nízkodisperzním členem (ED) nebo Apochromatická čočková soustava (Apo)

Zrcadlový objektiv

je tvořený hlavním zrcadlem s kulovým tvarem (u levnějších teleskopů) nebo parabolizovaným tvarem (pro dosažení vynikající ostrosti i při velkém zvětšení u kvalitnějších teleskopů). Povrch zrcadla je opatřený vysoce odrazivou reflexní vrstvou. Hlavní zrcadlo bývá doplněné druhým menším zrcátkem – u typu Newton nebo druhým menším zrcátkem a korekční čočkou - u typu Schmidt-Newton.

Katadioptrické systémy (čočko-zrcadlové soustavy) – zrcadlový objektiv s korekčním členem – typy Schmidt-Cassegrain (SC), Maksutov (Mak), Maksutov-Cassegrain (MC), Advance Coma Free (ACF)

2/ MONTÁŽ

Je důležitá pro vyhledávání a sledování objektů, navádění teleskopu při fotografování, poskytuje stabilitu tubusu s optikou a zajišťuje klidný obraz.

V nabídce výrobců jsou všemožné kombinace teleskopů a montáží. Proto vždy důkladně zvažte, zda bude nabízená montáž poskytovat dostatečnou oporu a hlavně stabilitu zvolenému teleskopu. Pokud má teleskop delší tubus (cca 800mm a více), pak se bude více projevovat třes a chvění obrazu při ostření nebo vyhledávání objektů.

Azimutální montáž

slouží pro snadné otáčení dalekohledu ve dvou navzájem kolmých osách - vertikální a horizontální. Většinou se jedná o vidlici s jedním nebo dvěma rameny, v níž je na ložiskách upevněný tubus s optikou. Do této kategorie patří také montáže Dobsonova typu.


Dobsonova montáž

hodně vychvalovaná a propagovaná, která má však i své "ale"...

Do kategorie azimutálních montáží patří také tzv. Dobsonova montáž, která se používá u zrcadlových teleskopů. Usnadňuje otáčení i teleskopem s velkým průměrem. Mnohdy je doporučovaná, jako vynikající volba pro začátečníky, avšak je nutné si uvědomit, že i ona má své nevýhody a ne pro každého je užitečná:

  • Udržovat pozorovaný objekt v zorném poli při velkém zvětšení vyžaduje trochu praxe a k vyhledávání objektů je nutné získat zkušenosti v orientaci na obloze. 

  • Teleskopy mají při velkém zvětšení úzké zorné pole, takže obraz pozorovaného vesmírného objektu se bude poměrně rychle pohybovat směrem ven ze zorného pole a každou chvilku jej bude potřeba znovu a znovu centrovat. Pozorování s teleskopem na Dobson montáži vyžaduje trpělivost a trochu praxe.

  • Sice se často uvádí, že Dobson montáž lze snadno transporovat, ale přeci jenom se jedná o velký kus poměrně težkého zařízení. V kufru auta sestavená Dobson montáž, byť s odděleným zrcadlovým teleskopem zabírá hodně místa.

  • Naopak praktické jsou na montáži Dobson menší zrcadlové teleskopy (130/650mm nebo 150/750mm).

Paralaktická, rovníková (EQ) montáž

má dvě navzájem kolmé osy (osa rektascenze - hodinová a osa deklinace), které jsou společně skloněné pod úhlem zeměpisné šířky místa pozorování. U některých teleskopů upevněných do vidlice se používá náklopný klín, který se umístí pod vidlici a umožní náklon celého systému pod úhlem zeměpisné šířky.

Pokud je rovníková montáž dostatečně pevná a poskytuje teleskopu dobrou stabilitu, je pozorování velmi pohodlné. Při používání rovníkové montáže je potřeba ji dobře zorientovat tak, aby její polární osa směřovala na severní nebeský pól (Polárku) nebo jižní nebeský pól. Seřízení montáže je pro vizuální pozorování snadné a zvládne to každý.

Vždy se snažte zvolit takovou montáž, aby teleskopu zajišťovala dostatečnou stabilitu. K levnějším teleskopům se často dodávají drobnější, málo stabilní rovníkové montáže, které neposkytnou zejména dlouhým tubusům dostatečnou stabilitu. Pokud si nebudete výběrem jisti, kontaktujte nás.

K rovníkovým montážím lze často pořídit i motor hodinové osy (často také motor osy deklinace), který umožní sledování a udržení objektu v zorném poli i po delší dobu pozorování.

Montáže s vestavěnými motory a funkcí GoTo

V současné době je velmi časté, že montáže jsou již osazené vestavěnými motory v obou osách. Může se jednat o rovníkové nebo azimutální montáže s vidlicovým upevněním tubusu. Motorové ovládání je přesnější a pohodlnější než manuální otáčení pomocí bovdenů s jemnými posuvy. U motorů lze měnit rychlost a díky tomu i přesněji centrovat objekty v zorném poli.

Mnohé motorové montáže jsou vybavené také funkci GoTo, která slouží pro snadnější vyhledávání objektů z databáze, která je umístěná v ovladači nebo případně v aplikaci pro chytrrý telefon.

K montážím s motory budete potřebovat externí zdroj napájení. U mnohých je možné použít i baterie, které lze vložit do zásobníku pro baterie přímo v montáži, ale životnost baterií zejména v chladných nocích není příliš vysoká. K napájení lze použít různé powerbanky, externí zdroje nebo přímo autobaterii v autě k níž lze pořídit kabel s konektorem do zásuvky autozapalovače.

3/ STATIV

Dává stabilitu montáži s tubusem, umožní nastavit optimální výšku teleskopu pro pozorování. Většinou jsou teleskopy s montáží umístěné na stabilním stativu s měnitelnou výškou, kterou si můžete nastavit podle vlastní potřeby.

Jak jsou teleskopy velké a na co se zaměřit při vlastním výběru?

Celá sestava (tubus, montáž, stativ) má nějakou hmotnost a zabere určité místo nejen při pozorování, ale i během případného transportu.

Při volbě optimálního teleskopu je tedy dobré zvážit jak a kde jej budete většinou používat. Přeprava a vlastní příprava teleskopu na pozorování může zabrat hodně času a námahy a věřte, že čas v tmavé hvězné noci nekompromisně utíká a obloha se s hvězdami docela rychle otáčí...  tak abyste celou noc jenom nepřenášeli a neskládali teleskop...

Můžete se rozhodovat podle vlastních možností a preferencí např.

  • Máte vlastní pozorovatelnu, pak si můžete zvolit velký a těžký teleskop na robustní montáži.

  • Máte vlastní pozorovací místo na zahradě blízko domu, kam snadno přenesete i trochu těžší stativ a teleskop s montáží.

  • Rádi vyrazíte autem někam za město, kde je tmavší obloha nerušená okolními lampami pouličního osvětlení.

  • Vezmete si teleskop do většího batohu na záda a vyšlápnete si na kopec, vrchol hory nebo na jiné odlehlé místo kam se nedostanete autem a z něhož je neobvyklý výhled na noční oblohu.

  • Postačí Vám vlastní fotoaparát a potřebujete pouze fotografickou montáž?

Z toho je patrné, že možností je celá řada a mnohdy doporučované teleskopy typu Dobson nemusí být vždy tím nejoptimálnějším řešením.

Z obrázků níže si můžete udělat představu, jak velký může být celý komplet teleskopu podle průměru, ohniskové délky a typu montáže. Velikosti jsou pouze orientační a jsou vztažené k postavě vysoké cca 1.80m.

Velikost hvězdářských dalekohledů

  • Mak 127 - malé katadioptrické teleskopy s průměrem 127-130mm na rovníkové montáži. Jsou lehké, snadno přenosné a skladné.

  • AC 102/500 - kratší čočkové dalekohledy na azimutální montáži. Jsou velmi dobře skladné a většinou mají širší zorné pole.

  • NT 130/920 - zrcadlové teleskopy o průměru cca 130mm na rovníkové montáži

  • AC 60/700 - malé čočkové teleskopy pro děti na azimutální montáži. Jsou skladné, lehké a snadno přenosné.

  • DOB 76/300 - malé zrcadlové teleskopy na montáži Dobson - jsou to vyloženě malé dalekohledy vhodné na stůl.

Velikost hvězdářských dalekohledů - 2

  • SC 203/2000 - 8" katadioptrické teleskopy ve vidlicové azimutální montáži. Většinou jsou vybavené GoTo naváděním a jsou poměrně dobře přenosné.

  • N 254/1200 - zrcadlové teleskopy typu Newton na rovníkové montáži. Velké, většinou obtížněji přenosné sestavy.

  • N 200 /100 - zrcadlové teleskopy typu Newton na rovníkové montáži. Větší sestavy.

  • AC 90/1000 - čočkové teleskopy o průměru 90-105mm na rovníkové montáži. Snadno přenosné teleskopy.

  • DOB 200-300 - zrcadlové dalekohledy typu Newton. Tubus lze dobře vyjmout ze stojanu. Dobsonova montáž je nízká a sestavu je možné docela dobře rozdělit na montáž a tubus.

Velikosti hvězdářských dalekohledů - 03

  • Mak 90 - malé kompaktní katadioptrické teleskopy na vidlicové azimutální montáži s naklápěcím klínem. Velmi šikovné malé teleskopy na pozorování Měsíce a jasných planet. Většinou mají GoTo systém s motory.

  • AC 127/650 - čočkové teleskopy o průměru 127-152mm na rovníkové montáži. Jedná se o větší, obtížněji přenosné sestavy vyžadující trochu více místa kolem sebe. 

  • SC 254/2500 - 10" katadioptrické teleskopy ve vidlicové azimutální montáži. Většinou mají implementované motory a GoTo naváděcí systém. Velmi praktické teleskopy.

  • SC 305/3000 - 12" - 14" katadioptrické teleskopy ve vidlicové azimutální montáži. Většinou mají implementované motory a GoTo naváděcí systém. Velmi praktické teleskopy. Sestavení a transport vyžaduje dvě osoby.

  • SC 405/4500 - 16" katadioptrické teleskopy určené hlavně na observatoře nebo pro stálé umístění na jednom pozorovacím místě. Nicméně existují nadšenci, kteří si zhotovili vlastní pojízdný systém a parkují své teleskopy v hale nebo v garážích a na noc je vyváží pod jasnou oblohu.

Jaké jsou hlavní parametry hvězdářského dalekohledu:

  • Průměr objektivu ... D (mm)

  • Ohnisková délka ... f (mm)

  • Aperturní poměr (světelnost, f-number)  - poměr ohniskové délky k průměru objektivu  f-number = f/D

Zvětšení hvězdářského dalekohledu

zvětšení dalekohledu

Zvětšení se spočítá jako poměr ohniskové délky objektivu k ohniskové délce okuláru  

Zvětšení teleskopu = fo(ohnisková délka objektivu) / fe(ohnisková délka okuláru)

Maximální využitelné zvětšení:

optická soustava zvládne zvětšení, které odpovídá zhruba dvojnásobku průměru objektivu. Zmax. = 2 x D(mm) Nicméně, tepelné proudění v atmosféře a v poslední době i světelný smog umožní využít maximální zvětšení cca 200x-300x – hodně záleží na kvalitě atmosféry. Nejlépe můžete dosáhnout dobrého obrazu při velkém zvětšení hlavně v zimních mrazivých nocích. Důležité je, aby byla velmi dobře vyrovnaná teplota tubusu a optiky s teplotou okolního vzduchu. Nejhůře se dosahuje velké zvětšení naopak v letních nocích, kdy z rozehřáté země stoupá teplý vzduch a v atmosféře je tak hodně teplotních turbulencí.

Kvalitní okulár je polovina dalekohledu.

Nezapomínejte, že pokud si pořizujete dalekohled s kvalitním objektivem, je dobré používat také  kvalitní okuláry. Většinou se teleskopy dodávají pouze se základním okulárem typu Super Plossl s ohniskovou délkou kolem 20-26mm. Počítá se s tím, že si pozorovatel vybaví sestavu podle vlastních požadavků na zvětšení a zorné pole. Pokud možno, volte okuláry s kvalitní optikou, které byť jsou většinou dražší, dají nesrovnatelně lepší obraz než základní levnější okuláry Plossl. Kvalitní okulár významně zlepší obraz už i u jednoduchých levnějších teleskopů s achromatickým čočkovým objektivem.

Jaký zvolit okulár se můžete dočíst v článku "Jak vybrat hvězdářský dalekohled - okuláry, zvětšení a kvalita obrazu"

Pokud budete chtít poradit s výběrem okuláru, kontaktujte nás.

Upozornění: tento článek je originálně vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele. Porušení zákona bude řešené právní cestou. 

© Miloš Motejl - kopírování textu bez písemného svolení autora není dovoleno a je v rozporu s autorskými právy.

Lupy

pro větší obraz detailů i snadnější čtení