Čištění optiky dalekohledů

V poslední době se často setkáváme s množstvím dotazů na čištění čoček a optiky. Zároveň se nám do rukou dostávají dalekohledy, které jsou již hodně používané. Z mnohých je patrné, že se sice jejich majitelé snaží udržovat optiku v čistotě, ale zvolený způsob čočkám a antireflexním vrstvám neprospívá, spíš ještě více škodí a dalekohledy ztrácí na kvalitě. Toto nás přivedlo k sepsání krátkého článku o čištění binokulárních dalekohledů, který by mohl posloužit jako návod jak udržet optiku v dobré kondici. (Autor - M. Motejl)

"Nejlepší je ten dalekohled, který používáte nejčastěji…"

Právě při častém používání, ať už na běžných výletech, náročných výpravách, na jachtách, u moře, na rybách, v lese, při myslivosti nebo ornitologii se dalekohled dříve nebo později zapráší a zašpiní – tomu není možné zabránit. Pokud chcete uchovat užitnou hodnotu dalekohledu, je dobré jej občas vyčistit. Pozor ale, ne kapesníkem, rukávem nebo trikem – dokonce ani ne přiloženou antistatickou utěrkou!
čištění optiky dalekohledu_01
Dalekohledy jsou mnohdy nepostradatelným pomocníkem a s majitelem projdou všechna možná prostředí. To se někdy odrazí i na jejich stavu. Ani v tomto případě však není nic ztracené a vše lze dobře napravit, pokud nedojde k poškrábání optiky. Největším nebezpečím pro všechny čočky jsou škrábance, které lze snadno způsobit neoptarným čištěním.

Malé částečky prachu a drobná mastnota, které se postupně objevují na čistém skleněném povrchu čoček, svádí k ráznému setření jemným hadříkem, který je přibalený u většiny dalekohledů. Také je zvykem, že se na čočku dýchne, a pak se setře prach a špína asi jako když se čistí zrcadlo v koupelně. Právě takové „čištění“ vede k trvalému poškození povrchu čočky. Ve vzniklých škrábancích dochází k nežádoucím lomům a odrazům a znatelně se snižuje schopnost přenášet světlo a obraz je jakoby zamlžený. Takový dalekohled již není možné opravit jinak než výměnou čoček, a to už je skoro lepší zakoupit nový - na tyto vady se také většinou nevztahují záruky.

čištění optiky dalekohledu_02
Nikdy neotírejte čočky rukávem nebo cípem košile, trika, či kapesníkem. Dokonce nepoužívejte ani speciální antistatické utěrky na čištění optiky. Malá prachová zrnka mohou poškrábat povrch skleněných čoček. Výsledek nevhodného čištění je vidět na snímku vpravo.

Existuje mnohem lepší způsob jak binokulár vyčistit. Důležitá zásada je čistit co nejméně a být šetrný a opatrný hlavně při čištění okulárů. Každý škrábaneček nebo nečistota na čočkách okuláru se znatelně projeví zhoršenou kvalitou obrazu. Drobná špína a prach na objektivu není tak závažný problém a neprojevuje se ani na výsledné kvalitě obrazu. Objektiv není potřeba čistit příliš často. V obou případech však používejte stejnou metodu.

1. Odstranění prachových částeček :
Vždy, nejprve velmi opatrně odstraňte drobný prach (někdy i drobná zrnka písku, řasy…) z čoček a očnic - některé částečky prachu jsou mnohdy tvrdší než sklo a mohou poškrábat antireflexní vrstvy i povrch čoček.
Používejte jemný štěteček s měkkým vlasem nebo odfoukněte prachová zrnka speciálním gumovým balonkem na čištění fotografických objektivů. Speciální sady nebo LENSPEN na čištění optiky můžete objednat např. na našem e-shopu  nebo v očních optikách a prodejnách s fotografickým materiálem. Vyvarujte se přímého čištění pomocí hadříku, který bývá přiložený k dalekohledům.

čištění optiky dalekohledu_03
K odstranění prachových nečistot používejte velmi jemný šteteček.

2. Odstranění mastnoty z povrchu čoček :
Kápněte jednu nebo dvě kapky čistícího roztoku na vatovou tyčinku (jsou běžně k dostání v lékárnách nebo drogeriích) a velmi jemně vyčistěte mastnotu. Používejte pouze čistou vatu bez vůní nebo jiných příměsí. Nepoužívejte papírové kapesníčky ani papírové utěrky. Při výrobě papíru se používá plavený kaolín, který může obsahovat jemná křemičitá zrnka, a ta mohou poškrábat povrch čoček. Jako čistící roztok lze doporučit isopropanol (k sehnání v lékárnách), čistící roztok Vortex nebo jiné přípravky na čištění brýlí s antireflexními vrstvami. Roztoky bývají také součástí různých sad na čištění fotografické optiky.
čištění optiky dalekohledu_04
Princip čištění spočívá v rozpuštění mastnoty čisticím detergentem, nikoliv v počtu setření tyčinkou. Čím méně budete otírat čočky, tím lépe. Často měňte vatové tyčinky, abyste pouze neroztírali mastnotu a špínu, ale nanášeli čistý detergent. Nakonec nechte čistící roztok odpařit a zbylé stopy opatrně setřete suchou tyčinkou – můžete použít čistý nezaprášený hadřík, který je přiložený k dalekohledům. Nepoužívejte části oděvu (rukáv, tričko…), který máte na sobě, jelikož obsahuje množství drobných prachových částeček, které mohou čočky poškrábat.

LensPen :
Pokud nechcete pořizovat čistící roztoky, je ideální tzv. LENSPEN, který je velký asi jako obyčejná tužka a na jedné straně má velmi jemný štěteček na odstranění prachu a na druhé straně speciální useň pro čištění otisků prstů a drobných mastnost na optice bez kapalného rozpouštědla. Nezanechá stopy a nepoškrábe optické plochy ani antireflexní vrstvy. Můžete jej nalézt na našich stránkách v odkazu příslušenství pro binokuláry.

čištění optiky dalekohledu_05
Poznámka : pokud používáte k dočištění hadřík nebo LensPen, mějte na paměti, že po určité době je potřeba jej vyměnit za nový, jelikož se na něm usazuje prach a špína. Uvádí se, že by se cca po 50-ti čištěních měl vyměnit.

Vodotěsné dalekohledy:
Pokud vodotěsný dalekohled spadne do vody, zmokne atd, nikdy neotírejte čočky hadříkem ani vatovými tyčinkami, ale nechte vodu pomalu odpařit. Pokud to bude potřeba, můžete pak čočky vyčistit podle výše popsaného návodu.

Mlžení vnějších ploch čoček okulárů :
U dalekohledů s gumovými očnicemi se občas stává, že se při pozorování mlží vnější plochy čoček okulárů. Je to způsobeno tím, že oko vyzařuje teplo a vzduch v očnicích kondenzuje na studeném povrchu čočky. Zde také platí zásada, nikdy neotírejte zamlženou čočku. Oddalte oko od okuláru a nechte vlhkost odpařit. Většinou pomůže, oddálení oka od očnice nebo ohrnout očnice na polovinu (pokud je to možné). Oko pak není přimáčknuté na očnici a teplý vzduch může z očnice odcházet.

Čištení a mráz :
V zimě, za mrazu, se doporučuje používat pouze dalekohledy vodotěsné a plněné dusíkem. I zde se však může stát, že namrzne vnější povrch čoček. Nikdy na čočky nedýchejte a neotírejte je hadříkem. Přeneste dalekohled do tepla (možno i pod bundu) a nechte námrazu pomalu rozmrazit a vlhkost z čoček odpařit. Pokud to pak bude potřeba, můžete čočky vyčistit podle výše popsaného návodu – vždy ale v teple místnosti.

čištění optiky dalekohledu_06
Pokud budete optiku opatrně čistit pokaždé, než se úplně zanese prachem a mastnotou, bude dalekohled dobře sloužit velmi dlouho.

Na závěr lze obecně shrnout pár známých zásad :
Vždy, když dalekohled nepoužíváte, chraňte čočky krytkami (pokud jsou k dalekohledu dodávané) a uložte jej v přiložené brašně. Nenechávejte dalekohled dlouho ležet v horku na přímém slunci např. za oknem uvnitř automobilu.

Pamatujte, že čím méně máte důvod dalekohled čistit, tím lépe.

Nikdy se nedívejte dalekohledem na Slunce ani do jeho blízkosti a pokud svěříte dalekohled dětem, mějte je vždy pod dohledem. Poškození zraku je nevratné !!!!

Copyright © Miloš Motejl 2017

Jakékoli kopírování i jen částí obsahu bez písemného svolení je v rozporu s autorskými právy.