K čemu mají dalekohledy očnice?
Proč mají dalekohledy očnice?
Každý binokulární dalekohled, monokulární spektiv a většina okulárů hvězdářských dalekohledů a mikroskopů jsou zakončené očnicí. Je to ten poslední díl okuláru, který přichází do kontaktu s oční jamkou.
Mnoho lidí se domnívá, že očnice jsou u dalekohledů proto, aby bylo možné pozorovat s nasazenými brýlemi.
Očnice na dalekohledu NEJSOU hlavně pro pozorování s brýlemi! Očnice mají několik užitečnějších funkcí:
1/ Vymezují vzdálenost oka od okuláru.
Obraz vytvořený optickou soustavou dalekohledů (kromě Galileiho systémů), vzniká za okulárem. Nejlépe pozorovatelný je ve vzdálenosti, pro kterou se v češtině používá název „vzdálenost výstupní pupily“, ale často se také používá z angličtiny přejatý název „oční reliéf“ (eye relief). V této nejoptimálnější vzdálenosti na optické ose má obraz minimální okrajové vady a je ohraničený ostrým okrajem tzv. polní clony. Tato clona je součástí okuláru a tvoří ostrý okraj zorného pole a tmavé pozadí kolem obrazu. (U divadelních kukátek, která mají v okuláru rozptylnou čočku, vzniká virtuální obraz před okulárem, ale ve skutečnosti jej pozorujeme za okulárem, proto okraje zorného pole u divadelních kukátek nemají ostrý okraj).
Mnoho lidí se domnívá, že očnice jsou u dalekohledů proto, aby bylo možné pozorovat s nasazenými brýlemi nebo bez nich, nebo aby nepronikalo boční světlo do okuláru. Hlavní funkcí očnic však je, vymezit optimální vzdálenost oka od poslední čočky okuláru tak, aby bylo pohodlně pozorovatelné celé zorné pole, pokud možno bez dalších okrajových vad.
Vysunovací očnice.
Některé dalekohledy mají očnice, které je možné otáčením vysunovat, jako po šroubovici. Označují se výstižným termínem „twist-up“ očnice. Některé dalekohledy mají vysunovací očnice bez otáčení. Konce očnic bývají pogumované, aby pohodlně dosedly na kraje očních jamek.
Nikde není striktně uvedeno, jaká je ta správná poloha očnic, zda úplně vysunutá nebo zasunutá. U mnoha dalekohledů lze očnice vysunovat po několika stupních. Při vysunování očnice ucítíte malou zarážku (kliknutí). Bývají dvě nebo tři. Vyzkoušejte si, že při každém stupni lze pohodlně přiložit oči k okulárům a pozorujte obraz zorného pole. Všimněte si okrajů a hlavně toho, jak pohodlně se při pozorování oči cítí. Někomu je příjemné, když má oči jenom tak lehce přiložené k pogumovanému okraji očnic, jinému vyhovuje, když má očnice pevně přitisknuté na oční jamky a pro někoho je zase dobré, když má oči mírně vzdálené od očnic, které se jen tak lehce opírají o nadočnicové oblouky.
Každé oko je jiné, proto každému bude vyhovovat jinak nastavená očnice. Vyzkoušejte si sami, jaká poloha očnic bude pro Vás tou nejlepší.
Nejlepší poloha očnic je ta, při níž se Vám pozoruje obraz co nejpohodlněji, poloha, při níž máte oči uvolněné a dobře vidíte celé zorné pole i periferním viděním. Očnice přitom mohou být na jakémkoli stupni nebo úplně zasunuté, či vysunuté.
Samotné očnice se vyrábí z pevného plastu a u některých dalekohledů jsou i kovové, případně ze slitin hořčíku. Na očnici je nasazený měkký pryžový kroužek, který netlačí na oční jamku. Občas se stává, že se právě tento kroužek uvolní a dojde k jeho ztrátě. Očnice pak zůstane nechráněná. Stává se to i u těch nejdražších dalekohledů. Doporučujeme být ke svému dalekohledu pozorní a pokud si všimnete, že se pryžový kroužek na očnici uvolňuje, zafixujte jej kapkou chemoprenového nebo vteřinového lepidla, stejným způsobem jako jej k dalekohledu upevňují výrobci. Lepidlo nechte po přilepení dobře odvětrat, aby Vám při jeho odpařování během zasychání nepodráždilo oko.
Měkké gumové očnice.
Některé dalekohledy mají na okuláru nasunutou očnici z měkké gumy. Funkce je stejná jako u vysunovacích očnic. Není tak známé, že tuto gumovou očnici lze ohrnout. Delší očnice, lze dokonce ohrnout na polovinu nebo celé. Můžete to vyzkoušet, pokud takový dalekohled vlastníte. Pohled do dalekohledu pak může být úplně jiný než pohled s očnicí.
2/ Očnice brání průniku bočního světla do oka a okuláru.
Pogumované okraje a očnicové mušle
Vysunovací očnice mají pogumovaný okraj, aby pohodlně dolehly na oční jamky, a také jím mírně brání průniku světla z boční strany. Některé dalekohledy mají speciálně vykrojený tvar zakončení očnic. Tyto vykrojené očnice skutečně efektivně brání průniku bočního světla do oka. Pohled do dalekohledu není rušený bočním světlem.
3/ Očnice umožní pozorovat i s nasazenými brýlemi.
Výhodu vysunovacích očnic může být i to, že pokud je necháte zasunuté, můžete se okem dostat do vzdálenosti výstupní pupily i s nasazenými brýlemi. Mnohdy se to díky různému tvaru a zakřivení brýlových čoček nepodaří přesně, ale část zorného pole je viditelná. Není až taková pravda, že pokud má dalekohled velkou vzdálenost výstupní pupily a vysunovací očnice, že je ideální pro pozorování i s nasazenými brýlemi. Záleží také na tvaru brýlí.
Očnice si u svého dalekohledu můžete nastavit přesně podle vašich očí.
Každý člověk má jinak tvarované oční jamky a posazené oči. Každému může vyhovovat jiný pohled do dalekohledu. Pogumované koncovky očnic mají různý tvar a různou šířku. Při nastavování svého dalekohledu můžete věnovat chvilku tomu, abyste zjistili, v jaké poloze nechat očnice, aby byl obraz pro vaše oči co nejpříjemnější.
Správně nastavené očnice mohou výrazně zpříjemnit pozorování a poskytnout očím pohodlí. Relaxované oči pak v obraze zachytí více detailů – zážitek z pohledu dalekohledem je pak mnohonásobně lepší.
Upozornění:
Jakékoli kopírování i jen částí obsahu bez písemného svolení je v rozporu s autorskými právy. Tento popis je vytvořený výhradně pro webové stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz
Copyright © Miloš Motejl MOTY-OPTIK - na webové stránky se vztahuje zákon 121/2000 Sb. "Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)". Nekopírujte obsah (ani části) webových stránek bez písemného souhlasu majitele.