Astrofotografie - několik tipů pro fotografování vesmíru a noční oblohy

Velmi často se setkávám s dotazy a požadavky na doporučení a zprovoznění "nějaké sestavy teleskopu a kamery" vhodné pro astrofotografování.

Astrofotografie vyžaduje zcela specifický přístup. Kromě toho, že ji lze provozovat pouze za jasných nocí, mnohdy musí fotograf odolávat i vlezlému mrazu, padající rose, větru a zůstávat dlouho po nocích s fotografickou sestavou, pokud možno bez přisvícení bílým světlem. Vyžaduje ohromnou dávku trpělivosti, pečlivosti, plánování a samozřejmě i štěstí. Neméně důležité je i následné zpracování pořízených snímků, či videosekvencí.

Na astrofotografii neexistuje jeden univerzální návod. Lze k ní přistupovat z různých pohledů. Můžete snímat velké oblasti hvězdné oblohy s Mléčnou dráhou, zaměřit se na fotografii Měsíce a jasných planet Sluneční soustavy nebo proniknout do hlubokého vesmíru plného mlhovin, galaxií a hvězdokup.

Vždy však platí, že si svou cestu musí prošlapat každý sám. Vyvstane na ní velké množství výzev, počínaje volbou fotoaparátu, snímacího zařízení, teleskopu, přes plánování času a způsobem zpracování konče. Také počítejte s tím, že poslední slovo má počasí a při fotografování objektů hlubokého vesmíru i fáze Měsíce (měsíční světlo je hodně jasné a v noci přezáří slabší objekty).

Níže uvádím pár užitečných odkazů. Zkušenosti jednotlivých fotografů sdílené na jejich stránkách mohou sloužit jako inspirace při hledání Vaší vlastní cesty, která nakonec může být úplně jiná než ta jejich.

Rovněž jsou zde uvedené odkazy na volně dostupný software, který je velmi užitečný pro tzv. "stacking" (skládání snímků), jímž se dosahuje lepšího poměru signál šum a tedy zvýraznění slabých a málo kontratsních objektů. 

Možnosti optiky, optoelektronických prvků, kamer, fotoaparátů, teleskopů, softwaru a metod zpracování obrazu se neustále vyvíjí. Způsobů jak pořídit snímky, které jsou právě pro Vás ty nejlepší v rámci Vašich možností, je tedy velmi mnoho...

UŽITEČNÉ ODKAZY: 

_______________________________

AstroBackyard

AstroBackyard - web stránky

Jedna z nejobsáhlejších stránek věnovaná současné moderní hobby astronomii s množstvím tipů a praktických rad, kterou na základě vlastních zkušeností neúnavně tvoří Trevor Jones.

AstroBackyard - YouTube

_______________________________

Peter Zelinka

Peter Zelinka - web stránky

Fotograf Peter Zelinka ze severovýchodního Ohaia sdílí na svých stránkách množství praktických tipů zejména z oblasti fotografování velké plochy hvězdné oblohy v návaznosti na krajinu. Odkaz také na inspirativní youtube Petera Zelinky:

Peter Zelinka - YouTube

_______________________________

Nebula Photos

Nebula Photos - YouTube

Nico Carver se na svém youtube dělí o zkušenosti s astrofotografováním ...

_______________________________

Galactic Hunter

Galactic Hunter - YouTube

Antoine a Dalia, manželský pár, který pořizuje deep-sky fotografie vesmíru z Las Vegas a Nevadské pouště. To, co začalo jako skromné ​​výpravy za pozorováním hvězd, se rychle změnilo v lásku (nebo spíše posedlost) k astrofotografii. "Naším posláním je a vždy bylo pomáhat amatérským astrofotografům s fotografováním vesmíru a přiblížit astrofotografii i širší veřejnosti."

_______________________________

Astrobiscuit

Rorry Griffin - hodně praktických doporučení podaných zábavnou formou pro začínající, amatérské i profesionální pozorovatele oblohy. Skvělý youtube kanál. Astro biscuit ke kávě nebo čaji ...

_______________________________

AstroBin

AstroBin je platforma pro hostování obrázků a sociální síť pro astrofotografy. Můžete se připojit k celosvětové komunitě s více než 50 000 členy!

_______________________________

 DeepSkyStacker

 

grafický freeware program pro úpravu astronomických snímků. Je specializovaný na zpracování snímků hvězd a jiných bodových zdrojů. Zpracovává  8, 16 a 32 bitové TIFF a FITS soubory a RAW soubory z CCD a CMOS snímačů, podporuje řadu digitálních kamer. Vytváří složením několika obrazů přes sebe jeden snímek sledovaného úseku oblohy a přitom odstraňuje vady snímacích prvků a objektivů včetně zemské rotace a umožňuje dodatečné úpravy snímků. Pracuje v jazyce anglickém, českém, francouzském, španělském a italském. Instalační soubor je anglický, ale vlastní program se automaticky při  spuštění přepne na podporovaný jazyk podle jazyku operačního systému PC nebo podle volby jazyka v informačním okně programu. Nápověda je anglická. (citace Přemysl Lukavský). Program není určený pro zpracování snímků planet a Měsíce.

_______________________________

 Registax

Volně dostupný program vhodný pro zpracování obrazu a skládání snímků planet a Měsíce.

_______________________________

AutoStakkert

Volně dostupný program jehož primární funkcí je skládat nejlepší snímky z videa na pouhých pár kliknutí myší. Autorem je Emil Kraaikam - při stažení můžete autora podpořit libovolnou finanční částkou.

_______________________________

Astro Pixel Processor

komerční aplikace na zpracování astrofotografií.

_______________________________

PixInsight

Komerční software na zpracování astrosnímků.

Pleiades Astrophoto je společnost zabývající se vývojem softwaru se sídlem ve Španělsku v Evropě. Pracuje na poskytování špičkových nástrojů pro zpracování a analýzu obrazu pro širokou škálu technických zobrazovacích aplikací.

PixInsight je jejich primární vývojový projekt. Jedná se o platformu pro zpracování obrazu specializovanou na astrofotografii, která je nativně dostupná pro operační systémy Linux, macOS a Windows. PixInsight je jak prostředí pro zpracování obrazu, tak vývojový rámec. Je výsledkem dynamické spolupráce mezi stejně smýšlejícími astrofotografy a softwarovými vývojáři, kteří neustále posouvají hranice zpracování astronomických snímků pomocí nejvýkonnějších dostupných nástrojů.

Copyright © Miloš Motejl - Tento text byl vytvořený výhradně pro stránky www.dalekohledy-mikroskopy.cz. Jakékoli kopírování i jen částí obsahu bez písemného svolení je v rozporu s autorskými právy.